Ceny ropy w Nowym Jorku lekko spadają

31-01-2013 08:08
31.01. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od 4 miesięcy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 97,92 USD, po spadku o 2 centy.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 21 centów do 115,11 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,95 mln baryłek, czyli 1,6 proc., do 369,06 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,32 mln baryłek, czyli 1,7 proc. do 130,62 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,96 mln baryłek, czyli o 0,4 proc., do 232,30 mln baryłek.

Inwestorzy poznali też w środę wieczorem komunikat po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Rezerwa Federalna zdecydowała o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych "zatrzymał" się w ostatnich miesiącach.

Fed ocenił w komunikacie wydanym po zakończeniu posiedzenia, że wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych "zatrzymał" się w ostatnich miesiącach z powodu czynników tymczasowych oraz zakłóceń spowodowanych złą pogodą.

Jednocześnie Fed podkreślił, że rosną wydatki amerykańskich gospodarstw domowych oraz inwestycje w kapitał trwały, jak również następuje dalsza poprawa na rynku nieruchomości.

Fed zdecydował o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego.

"Kontynuacja przez Fed programu stymulowania gospodarki powinna dostarczyć wsparcia cenom ropy" - uważa Jonathan Barratt, wydawca "Barratt's Bulletin". (PAP)

aj/ asa/