Ceny ropy w Nowym Jorku blisko 5-tygodniowego maksimum, zapasy rosną

27-03-2013 08:14
27.03. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, ale są blisko 5-tygodniowego maksimum. Rosną zapasy tego surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,15 USD, po spadku o 19 centów.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 11 centów do 109,25 USD za baryłkę.

We wtorek po południu raport o zapasach paliw w USA podał Amerykański Instytut Paliw (API).

API podał, że zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,7 mln baryłek, zapasy benzyny spadły o 2 mln baryłek, a paliw destylowanych spadły o 1,9 mln baryłek.

W środę swoje wyliczenia przedstawi Departament Energii USA (DoE). Analitycy oceniają, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,4 mln baryłek.

Z prognoz analityków wynika, że zapasy benzyny i paliw destylowanych w USA spadły prawdopodobnie w minionym tygodniu po 1 mln baryłek.

We wtorek ropa w USA zdrożała o 1,6 proc. po danych makro sygnalizujących wzrost w amerykańskiej gospodarce.

Nastroje poprawiły dane o zamówieniach na dobra trwałe, które w lutym wzrosły o 5,7 proc. mdm wobec spadku w styczniu o 3,8 proc. mdm po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w lutym wzrosną o 3,9 proc. (PAP)

aj/ jtt/