Ceny miedzi w Londynie spadają z powodu spekulacji, że kryzys w Europie pogorszy się

05-02-2013 08:06
05.02. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu spekulacji, że kryzys zadłużenia w Europie jeszcze się pogorszy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.270,00 USD za tonę, po spadku o 0,4 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec kosztuje 3,7650 USD, niemal bez zmian.

W Chinach na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na maj niemal bez zmian po 59.900 juanów (9.615 USD).

"W Europie odżyły obawy o kryzys zadłużenia" - mówi Hwang Il Do, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel udzieliła w poniedziałek w Berlinie poparcia premierowi Hiszpanii Mariano Rajoyowi, oskarżanemu o przyjmowanie pieniędzy z nielegalnych źródeł.

Kanclerz wyraziła przekonanie, że kierowany przez Rajoya hiszpański rząd poradzi sobie z kryzysem i rozwiąże najważniejsze problemy kraju, w tym problem wysokiego bezrobocia wśród młodzieży.

Rajoy zaprzeczył ponownie oskarżeniom o korupcję, mówiąc, że są one "absolutnie nieprawdziwe". Zapewnił, że nadal ma siłę i determinację, by pozostać na stanowisku i wyprowadzić Hiszpanię z "najcięższego od 30 lat kryzysu". Rządząca Partia Ludowa (PP) dysponuje absolutną większością i ma jasny cel: wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy - powiedział Rajoy. (PAP)

aj/ asa/