Ceny miedzi w Londynie spadają z powodu obaw o globalny popyt

30-04-2013 08:18
30.04. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o globalny popyt na metale - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.104,00 USD za tonę, po spadku o 0,7 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec drożeje o 0,4 proc. do 3,2390 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju nie ma handlu, a rynki mają wolne do 1 maja.

"Sentyment na rynkach popsuły m.in. dane makro z Japonii" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

Produkcja przemysłowa w Japonii w marcu 2013 r. wzrosła mdm o 0,2 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,6 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji mdm o 0,4 proc.

Rdr produkcja przemysłowa spadła w marcu o 7,3 proc., po spadku wcześniej o 10,5 proc. - podał resort gospodarki. Tu również spodziewano się trochę lepszego wyniku - spadku produkcji o 7,2 proc.

Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła w marcu 2013 r. o 1,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,7 proc., po korekcie - poinformowało z kolei w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się mdm spadku sprzedaży o 0,8 proc.

Rdr sprzedaż nieoczekiwanie spadła o 0,3 proc., po spadku poprzednio o 2,2 proc., po korekcie - podał resort. Tu analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,4 proc.

"Inwestorzy czekają w tym tygodniu na posiedzenia banków centralnych w USA i strefie euro" - mówi Hwang Il Doo.

Fed poda decyzję o stopach procentowych w środę, a w czwartek swoje postanowienie w sprawie polityki monetranej przedstawi Europejski Bank Centralny. (PAP)

aj/ asa/