Ceny miedzi w Londynie rosną - słabną obawy o Cypr

19-03-2013 08:19
19.03. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo na razie słabną obawy o Cypr - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.604,50 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc.

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju w dostawach na czerwiec bez zmian po 55.270 juanów (8.889 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj zdrożała o 0,2 proc. do 3,4340 USD.

Członek kierownictwa Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen dopuścił w poniedziałek możliwość zmodyfikowania podatku od wkładów bankowych, jaki ma wprowadzić Cypr, by móc skorzystać z zagranicznej pomocy finansowej, ratującej go przed upadłością.

Cypr może oczywiście zmienić zakres uczestnictwa właścicieli kont w programie stabilizacyjnym, ale musi zapewnić wymaganą na jego potrzeby kwotę 5,8 mld euro - powiedział Asmussen w Berlinie.

Cypryjski parlament ma we wtorek głosować nad obłożeniem wszystkich wkładów bankowych specjalnym podatkiem, co otworzy drogę do realizacji programu pomocowego, opiewającego na 10 mld euro.

"Inwestorzy wykorzystują ostatnie spadki notowań metali - obecne ich ceny są bardziej atrakcyjne dla kupujących" - mówi He Shan, analityk Galaxy Futures Co. w Pekinie.

"Pomimo niepokojów w strefie euro zauważamy, że rynek spot stał się w ostatnich dniach atrakcyjniejszy, szczególnie jeśli chodzi o zakupy cynku" - dodaje.

W poniedziałek miedź na LME staniała do 7.545,75 USD za tonę, najniższego poziomu od 9 listopada 2012.(PAP)

aj/ osz/