Ceny miedzi w Londynie rosną po informacjach z Chin

05-03-2013 08:44
05.03. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po informacjach z Chin - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.777,00 USD za tonę, po wzroście o 0,7 proc.

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju w dostawach na czerwiec zdrożała o 1,0 proc. do 56.860 juanów (9.138 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj drożeje o 0,7 proc. do 3,527 USD.

W Pekinie rozpoczęły się we wtorek doroczne obrady Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu Chin, w czasie których mają zostać zatwierdzone zmiany w rządzie oraz nowy prezydent. Sesja potrwa do 17 marca.

Wygłaszając mowę inauguracyjną stanowiącą zarówno plan przyszłej pracy, jak i sprawozdanie roczne, premier Wen Jiabao obiecał krajowi stabilny wzrost, walkę z korupcją i lepsze świadczenia socjalne. Zaapelował także o bardziej zrównoważony rozwój.

W raporcie Wen zaznaczył, że wzrost gospodarczy Chin - tak jak w 2012 roku - wyniesie 7,5 proc., a roczna stopa inflacji: 3,5 proc. Zapowiedział także utworzenie ponad 9 mln miejsc pracy na obszarach zurbanizowanych.

Premier Chin podkreślił, że kluczem do wzrostu jest pobudzenie popytu krajowego. Określił to "długofalową strategią rozwoju ekonomicznego".

"Utrzymanie w Chinach targetu wzrostu PKB o 7,5 proc. wydaje się pomagać cenom miedzi" - mówi Lelia Kim, trader na rynku metali w Tong Yang Securities Inc. w Seulu.

"Ale ceny miedzi raczej nie przebiją poziomu 8.000 USD za tonę w krótkiej perspektywie dopóki nie będzie wyraźniej poprawy fundamentów rynkowych" - dodaje.

Nadwyżka miedzi w Chinach w 2012 r. wyniosła 1,0-1,5 mln ton - oceniają analitycy Citigroup Inc.(PAP)

aj/ ana/