Ceny miedzi w Londynie rosną po danych z rynku nieruchomości w USA i komentarzach szefa Fed

27-02-2013 08:02
27.02. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych z rynku nieruchomości w USA i komentarzach szefa Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.919,00 USD za tonę, po wzroście o 0,8 proc.

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju w dostawach na czerwiec zdrożała o 0,8 proc. do 57.580 juanów (9.247 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj bez zmian po 3,585 USD.

Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w styczniu 2013 r. do 437 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 380 tys.

Miesiąc wcześniej odnotowano 378 tys., po korekcie.

W ujęciu mdm sprzedaż nowych domów w styczniu wzrosła o 15,6 proc. po spadku o 3,8 proc. miesiąc wcześniej. Tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 3 proc. mdm.

Korzyści z luzowania ilościowego przeważają nad kosztami i ryzykami - ocenił zaś Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej w trakcie wystąpienia w Senacie USA.

"Nie widzimy potencjalnych kosztów zwiększonych inwestycji w bardziej ryzykowne aktywa na niektórych rynkach finansowych jako przeważających nad korzyściami z promowania mocniejszego odbicia w gospodarce" - powiedział Bernanke.

"Inflacja jest obecnie ograniczona, a oczekiwania inflacyjne zakotwiczone trwale na niskim poziomie" - dodał.

Bernanke bronił prowadzonej przez siebie polityki niskich stóp procentowych i skupu obligacji mówiąc, że "polityka pieniężna wnosi znaczny wkład we wspieranie odbicia gospodarczego".

"Mocne dane z rynku nieruchomości wsparły wzrost cen miedzi. Również pomogły tu komentarze Bernanke" - mówi Lian Aheng, analityk Xinhu Futures Co. w Szanghaju.(PAP)

aj/ ana/