Ceny miedzi w Londynie powiększają spadki z powodu obaw o rynek nieruchomości w Chinach

04-03-2013 08:08
04.03. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i powiększają jeszcze zniżki z ostatnich dni. To wynik obaw o chiński rynek nieruchomości - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.687,25 USD za tonę, po spadku o 0,2 proc.

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju w dostawach na czerwiec staniała o 0,8 proc. do 56.270 juanów (9.038 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj tanieje o 0,5 proc. do 3,484 USD.

Chiński rząd chce wprowadzić zaostrzenia dotyczące nieruchomości na rynku wtórnym w niektórych miastach.

We wtorek w Chinach rozpocznie się doroczna konferencja podczas której rząd Chin przedstawi cele gospodarcze na ten rok.

"Chińskie zaostrzenie polityki na rynku nieruchomości wywrze presję na ceny metali przemysłowych" - mówi Tetsu Emori, ekonomista Astmax Investment Management Inc.

"Na spadek cen miedzi ma też wpływ wysoki poziom zapasów tego metalu na giełdzie w Londynie i Szanghaju" - dodaje Emori.

Zapasy miedzi monitorowane przez giełdę metali w Szanghaju wzrosły w ub. tygodniu do 226.201 ton i były najwyższe od marca 2012 r.

Na giełdzie metali LME w Londynie wzrosły zaś do 458.775 ton i są najwyższe od 16 miesięcy.

Miedź na LME wcześniej drożała w poniedziałek o 0,8 proc. w reakcji na komentarze gubernatora Banku Japonii Haruhiko Kurody, który oświadczył, że będzie robił wszystko, aby zapanować nad deflacją.(PAP)

aj/ asa/