BGK do końca IV udzielił gwarancji de minimis na ok. 350 mln zł - komunikat

13-05-2013 12:12
13.05. Warszawa (PAP) - Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis na 30 kwietnia br. wyniosła około 350 mln zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty obrotowe w wysokości 580 mln zł - poinformował w komunikacie BGK. Bank szacuje, że sprzedaż gwarancji w pierwszym roku programu przekroczy 5 mld zł.

"W ciągu 1,5 miesiąca ok. 1700 mikro-, małych i średnich przedsiębiorców uzyskało pomoc w ramach rządowego programu gwarancji de minimis prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wartość udzielonych gwarancji na 30 kwietnia br. wyniosła około 350 mln zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty obrotowe w wysokości 580 mln zł" - napisano w komunikacie.

"Biorąc pod uwagę dotychczasowe bardzo dobre rezultaty szacujemy, że sprzedaż gwarancji w pierwszym roku obowiązywania programu przekroczy kwotę 5 mld zł, jaka uwzględniana była na etapie przygotowywania przepisów wdrażających program gwarancji de minimis. Można oczekiwać, że jeszcze w tym roku z rządowego programu skorzysta nawet około 29 tys. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedział cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Daniluk.

Program działa od 4 marca br. Jak informuje BGK w komunikacie, limit gwarancji rządowych w ramach podpisanych umów wynosi 9,63 mld zł, co przekłada się na potencjalną akcję kredytową o wartości 16,57 mld zł. (PAP)

fdu/ asa/