Surowce / Towary

Surowce przemysłowe – co wpływa na ich cenę?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad inwestowaniem w surowce przemysłowe, zapewne nieraz zadałeś sobie pytanie na jaki instrument postawić. Przedstawiamy najpopularniejszy surowiec przemysłowy – miedź i tłumaczymy dlaczego warto śledzić jej notowania.

Z tekstu dowiesz się:

 

  • co wpływa na ceny miedzi,

  • jak inwestować w miedź,

  • gdzie sprawdzać notowania cen miedzi.

 

Miedź - najpopularniejszy surowiec przemysłowy

 

Miedź należy zaliczyć do najpopularniejszych metali przemysłowych. Surowiec ma ogromne znaczenie dla globalnej gospodarki, ponieważ jest wykorzystywany w wielu sektorach przemysłu, m.in. elektrotechnicznym i elektroenergetycznym. Bez tego metalu nie obędą się urządzenia informatyczne oraz telekomunikacyjne. Surowiec jest też stałym bywalcem branży budowlanej, infrastruktury rurociągowej oraz biomedycyny. Ma zastosowanie w produkcji instrumentów muzycznych czy monet, np. Unii Europejskiej czy USA. To wszystko dlatego, że ten metal przemysłowy charakteryzuje się wieloma właściwościami (mechanicznymi, elektrycznymi czy chemicznymi), które mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

 

Co wpływa na ceny miedzi?

 

Miedź jest surowcem, który trudno zastąpić. Jeśli dodamy do tego fakt, że metal wykorzystuje się w procesach wytwórczych w wielu branżach, okazuje się, że notowania cen miedzi są po części uwarunkowane rytmem rozwoju gospodarki światowej.

 

 

Kluczowe znaczenie mają Chiny, które przez wiele lat były głównym motorem wzrostu gospodarczego. Zapotrzebowanie na miedź w krajach rozwiniętych jest na umiarkowanym poziomie. W przypadku Państwa Środka popyt na surowce przemysłowe, a w szczególności miedź, jest od wielu lat wysoki. W dużej mierze generuje  go sektor budowlany. Ciekawostką jest fakt, że w 2014 roku Chiny odpowiadały za ok. 44 proc. całkowitej konsumpcji tego surowca. Badania pokazują, że od 1990 roku 1-procentowy wzrost gospodarczy powodował wzrost produkcji surowca na poziomie 1 proc. Coraz częściej jednak mówi się o bańce na chińskim rynku nieruchomości, która w sposób sztuczny generuje popyt na surowiec, a jej pęknięcie może odzwierciedlić się na wykresie notowań miedzi.

 

 

Ceny miedzi a podaż surowca przemysłowego

 

Notowania miedzi są również po części uwarunkowane podażą. Na rynku monopolistą pod tym względem są Chile. W 2014 roku produkcja miedzi w tym kraju osiągnęła poziom 5,8 mln ton. W styczniu 2019 roku państwowa agencja Cochilco wydała komunikat dotyczący surowców przemysłowych i podała, że produkcja miedzi w Chile może urosnąć przez następne 10 lat o kolejne 30 proc. Dominacja Chile jest obserwowana dopiero od lat 80-tych ubiegłego wieku. Wcześniej prym na tym rynku wiodły Stany Zjednoczone. Obecną pozycję Chile potwierdza fakt, że cztery z pięciu największych kopalni metalu znajdują się właśnie tam. Ich nazwy to: Collahuasi , Escondida, Codelco Norte i Los Bronces. Oprócz Chile miedź wydobywa się w Chinach, Peru oraz w Stanach Zjednoczonych.

 

Gdzie handluje się surowcem? – notowania cen miedzi

 

Wszyscy zainteresowani inwestycją w surowce przemysłowe, powinni wiedzieć, że handel miedzią odbywa się głównie na dwóch giełdach: w Nowym Jorku oraz w Londynie. Notowania miedzi kształtowane są na giełdzie COMEX (grupa CME) oraz na LME (London Metal Exchange). Na tej pierwszej dostępne są kontrakty futures oraz opcje oparte o ceny miedzi, bez fizycznej dostawy towaru. Oznacza to, że handel odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Niektóre transakcje zawierane są również bezpośrednio na parkiecie. Giełda londyńska umożliwia obrót takimi instrumentami jak kontrakty futures, opcje amerykańskie oraz europejskie. Aby wziąć udział w handlu na tym rynku bez bycia członkiem giełdy, można to zrobić tylko za pośrednictwem firmy brokerskiej.  

Kontrakty futures wymagają niestety dużego zaangażowania kapitału. Dla przykładu aby kupić jeden kontrakt futures oparty o ceny miedzi na giełdzie COMEX, wymagany depozyt wstępny będzie wynosił 2 640 USD, co daje ok. 10 000 PLN. Coraz większą popularność zyskują kontrakty na różnice kursowe (CFD) oparte o ceny miedzi. Notowania można sprawdzać na platformach transakcyjnych domów maklerskich.  Ich zaletą jest możliwość kupna lub sprzedaży jedynie części kontraktu na surowce przemysłowe, co otwiera drogę inwestorom z mniejszym portfelem inwestycyjnym.

 

Jeśli interesują Cię inwestycje w CFD na surowce, sprawdź nasz bezpłatny e-book i poznaj tajniki rynku ropy naftowej!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.