Debiut Allegro - jak inwestować po IPO?

07-10-2020 14:53
Spółka Allegro.eu wejdzie na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a podczas IPO uplasowała wszystkie oferowane akcje po cenie maksymalnej. I może trafić do indeksu WIG20 zaraz po debiucie. Czy GPW czeka ruch cen akcji w górę?

Największe IPO w historii polskiej giełdy – o wartości 10,6 mld zł - może szybko wpłynąć na notowania WIG20. Nie bez znaczenia jest też tempo wystawienia oferty, otoczenie rynkowe i motywacje spółki. Inwestorzy detaliczni otrzymali 4,38% akcji oferowanych, w cenie 43 zł za walor.

Pobity rekord wartości oferty publicznej

 

Inwestorzy indywidualni złożyli zapisy na 61,67 mln akcji o wartości 2,65 miliardów złotych. W związku z tym, że w ofercie było ich tylko 9,34 mln, zlecenia kupna trzeba było proporcjonalnie zredukować. Stopa redukcji, jak informuje spółka, wyniosła około 84,85 proc.

Czym jest redukcja zapisów?

 

- Przy tak dużym zainteresowaniu – media rozpisują się o „największym debiucie na GPW od lat” – redukcja na IPO Allegro była niemalże pewna. Wiemy już, że skala zapisów była 6 razy większa od dostępnej oferty. Oznacza to poziom redukcji 84,8 proc., czyli każdy, kto chciał kupić 1000 akcji otrzyma jedynie 152 papiery. Łącznie inwestorzy indywidualni złożyli zapisy na 61,67 mln akcji.– tłumaczy Łukasz Zembik z TMS Brokers

Redukcja zapisów to stały element w przypadku olbrzymiego popytu na akcje danej spółki. Każdy inwestor otrzyma proporcjonalnie mniejszą liczbę akcji, a następnie zwrot środków na konto za niezakupioną część pakietu.

Popyt na akcje Allegro był olbrzymi zarówno ze strony inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych. Tak duża redukcja oznacza, że część inwestorów nie zainwestuje podczas IPO pełnej kwoty, którą na to przeznaczyła, a jedynie małą jej część. Niektórzy będą chcieli być może dokupić udziały prosto z rynku w trakcie pierwszej sesji giełdowej. To może wpłynąć na wzmożony popyt na akcje w dniu debiutu. Ta niewykorzystana gotówka może wrócić na GPW. A w tym wypadku inwestorzy indywidualni będą dysponowali łącznie pond 2,2 mld zł gotówki, która jeśli tylko zostanie wykorzystana na zakup innych akcji na rynku wtórnym giełdy, może na nim wywołać pewien ruch cen akcji w górę.

 

 

Alternatywa dla spóźnionych na IPO

 

- Na ofertę publiczną akcji Allegro można było składać zapisy tylko w dniach od 23 do 28 września. Jeśli ktoś się nie zapisał, to nie znaczy, że już nie może zainwestować w udziały tej spółki. Po starcie notowań w dniu debiutu z dużym prawdopodobieństwem będziemy obserwować wzmożony handel. Można w takim wypadku kupić akcje tradycyjnie, przez biuro maklerskie. Alternatywą jest zakup kontraktów na akcje Allegro, które będą dostępne m.in. w TMS Brokers już 12 października. Handlować można za pomocą platformy MetaTrader 5 oraz aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers. Przy takiej inwestycji zaangażowanie środków jest mniejsze, gdyż kontrakty na różnice kursowe CFD wykorzystują dźwignię finansową. Jeśli będziesz chciał kupić kontrakt o wartości 100 akcji (przyjmijmy, że cena aktualna będzie na poziomie 45 zł) będziesz potrzebował pod depozyt nie 4500 zł, a ok. 900 zł. Tak działa „lewar”  –  tłumaczy Łukasz Zembik, ekspert rynku OTC w TMS Brokers.

Jak dodaje ekspert: "kupno kontraktów CFD opartych o akcje Allegro to warta rozważenia alternatywa inwestycyjna w krótkim i średnim terminie. Instrumenty te angażują mniejszy kapitał (dzięki dźwigni finansowej) oraz dają możliwość zarabiania na ewentualnych spadkach kursu, poprzez otwarcie pozycji "short". Oczywiście nie prognozujemy, że debiut Allegro będzie nieudany, jednak wskazujemy inne możliwe rozwiązania tradingowe. Rynek jest mocno zmienny, po okresach prosperity dla spółki przychodzą gorsze czasy. Dzięki kontraktom CFD nie jesteśmy uzależnieni od panującej tendencji na rynku".

Pobierz aplikację i inwestuj!

 

Kondycja finansowa Allegro

 

W pierwszej połowie 2020 roku Allegro wypracowało 1,77 mld zł przychodów, co oznacza wzrost o 51,7% względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Spółka podaje, że na taką dynamikę wzrostu złożyło się kilka czynników, a m.in. zwiększony popyt spowodowany pandemią koronawirusa i wprowadzonym lockdown’em. 

Biorąc pod uwagę wyniki finansowe, wzrost znaczenia e-commerce, wysoką płynność, zerowe stopy procentowe, przyrost liczby nowych inwestorów indywidualnych, takie środowisko przemawia za szybkim tempem wprowadzenia oferty. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę doniesienia o wejściu do Polski Amazona jeszcze w tym roku.

Allegro jest spółką o najwyższej kapitalizacji (jej wartość wynosi około 44 mld zł, co oznacza, że jest najwyżej wycenianą spółką, notowaną na polskim głównym parkiecie. Drugi na liście jest CD Projekt, o kapitalizacji wynoszącej 41,5 mld zł).

Według wyliczeń firmy OC&C zawartych w prospekcie emisyjnym udział Allegro w rynku sprzedaży detalicznej w Polsce w 2019 roku wyniósł 3% i był około 2 razy większy od firmy z kolejnym z wynikiem 1,4%. W obszarze e-commerce udział spółki wyniósł około 36,2%.

Popyt na akcje e-commercowego giganta

 

Spółka ma więc otwartą drogę do WIG20. Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, podczas czatu inwestorskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) przypomniała, że w grę wchodzi mechanizm korekty nadzwyczajnej WIG20.

„Decyzja o korekcie nadzwyczajnej podejmowana jest przez administratora, czyli GPW Benchmark, po weryfikacji spełnienia warunków. Do publicznej wiadomości podawana ona jest w komunikacie na 2 dni przed przeprowadzeniem korekty. W przypadku Allegro istnieje potencjalnie możliwość, aby spółka weszła do WIG20 w ramach tzw. fast-track. Oznacza to, że Allegro może znaleźć się w indeksie WIG20 trzeciego dnia sesyjnego po debiucie” – stwierdziła Olszewska.

Oznacza to, że Allegro może trafić w skład indeksu WIG20 i wypchnąć z niego – najprawdopodobniej - mBank. I to już niebawem, gdyż debiut największej polskiej platformy handlowej zaplanowano na 12 października.

Debiut debiutowi nierówny

 

80% kapitału znajduje się w posiadaniu dotychczasowych akcjonariuszy, czyli funduszy tj. Cinven, Permira oraz Mid Europa. Spółka przewiduje również możliwość dokupienia w okresie 30 dni od IPO 15 proc. akcji przez menedżera stabilizującego, czyli banku Morgan Stanley&Co. W przypadku takiego scenariusza łączna liczba akcji sięgnęłaby 216 mln. Dla porównania dotychczasowy rekord wartości oferty publicznej należy do PZU z maja 2010, kiedy sprzedano akcje za 8,1 mld zł. Co więcej, ostatnie lata nie obfitowały w debiuty na rynku głównym GPW. W bieżącym roku wchodziły na rynek tylko dwie oferty o łącznej wartości 45 mln zł.

Patrząc na poprzednie duże debiuty na GPW, w większości były one udane jak np. wejście na giełdę CD Projekt w 2015 roku, którego akcje z roku na rok są coraz wyżej. Historia zna nieco gorsze historie jak np. debiut Play Communications SA. Spółka wprowadziła na rynek akcje warte 4,4 mld złotych. Po stabilizacji notowań w 2017 roku, kurs w kolejnym roku zanotował silny spadek z okolic 30 złotych do 14 zł, co daje ponad 50 proc. przecenę.  Co prawda zostało to odrobione w 2019 i 2020 roku, ale wielu inwestorów musiało uzbroić się w cierpliwość i nie dopuścić do przedwczesnego wyjścia z inwestycji, która zakończyłaby się stratą.

Debiut Ubera na Wall Street w 2019 roku był najbardziej wyczekiwanym IPO od czasów oferty Facebooka. Okazał się jednak dużym rozczarowaniem. Akcje na koniec pierwszej sesji straciły ponad 7,6 proc. Notowania zostały zawieszone na ok 3 godziny – tyle bowiem zajęło zliczenie transakcji na 1,8 mln akcji.

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-06-14 15:57
Złoty na fali aprecjacyjnej. Jakie są perspektywy dla PLN w relacji do głównych walut? Zapraszamy na webinar
2024-06-06 14:11
W jaki sposób Japonia interweniuje na rynku forex?
2024-05-29 11:22
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-05-08 14:57
Co ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych
2024-04-18 11:10
Co czeka rynki w drugim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-04-16 16:25
Halving Bitcoina 2024: wszystko, co powinieneś wiedzieć
2024-03-29 13:08
Co II kwartał 2024 roku może przynieść inwestorom? Zapraszamy na webinar
2024-03-28 11:34
Błędy poznawcze i emocjonalne najczęściej popełniane przez traderów
2024-03-20 15:00
Wybory prezydenckie w USA 2024: wskaźniki ekonomiczne, które warto obserwować
2024-03-18 13:03
Nikkei - czy czeka nas hossa jak w USA? Zapraszamy na webinar

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.