Alibaba

Alibaba — Akcje, Notowania, Aktualności — TMS Brokers Platforma MT4, Rachunek TMS Connect Premium, Wykres D1, 2018.04.09

Czy wiesz, że nazwa spółki zaczerpnięta została ze znanej bajki o Alibabie? Założycielowi spółki podobało się, że jedni uważają głównego bohatera za zwykłego złodzieja, a inni za sprytnego przedsiębiorcę. Jack Ma należy do najzamożniejszych ludzi na świecie? Sam posiada 7% pakiet akcji swojej firmy, a amerykański Forbes wycenił jego majątek na blisko 8,6 mld dolarów.

Alibaba jest największą firmą z branży e-commerce w Chinach. Oprócz prowadzenia portali aukcyjnych spółka oferuje produkty z zakresu infrastruktury internetowej, e-commece, archiwizacji danych (Cloud computing) oraz usługi finansowe online. Za pośrednictwem Alibaby blisko 8 milionów sprzedawców oferuje ponad 800 mln produktów. W 2013 r. łączna wartość transakcji na portalach grupy sięgnęła 248 miliardów dolarów, a obecna wycena spółki przewyższa łączną wartość gigantów z branży - Ebay i Amazon. Zaplanowany na piątek, 19 września 2014 roku debiut giełdowy Alibaby na nowojorskiej NYSE może przyćmić nawet wejście na giełdę Facebooka, czy Twittera.

Początki grupy sięgają 1999 roku, kiedy Jack Ma założył stronę internetową Alibaba.com, portal typu business-to-business, który miał usprawnić komunikację pomiędzy chińskim producentami, a zagranicznymi odbiorcami. W latach 1999-2000 Alibaba Group pozyskała od SoftBanku, Goldman Sachs i Fidelity łączny kapitał o wartości 25 mln dolarów. Spółka stała się w pełni rentowna już po 2 latach działalności. W 2003 roku została utworzona konsumencka platforma e-commerce – Taobao, będąca odpowiednikiem dobrze znanego serwisu aukcyjnego eBay. Obecnie na platformie dostępnych jest blisko miliard produktów, a serwis należy do grona 20 najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. Portale grupy Alibaba mają obecnie ok. 60% udział w handlu internetowym w Chinach. Z kolei Alipay, serwis płatności online, odpowiada za około połowę transakcji online w Chinach, głównie dzięki zakupom dokonywanym na portalach Alibaby. Wejście Alibaby na giełdę będzie prawdopodobnie jednym z największych debiutów w historii. Spółka planuje pozyskać kapitał na poziomie 20 mld USD przez sprzedaż 12% akcji, co oznacza, że spółka wyceniana jest na około 250 mld USD.

Inwestuj w kontrakty na Alibaba. Sprawdź rachunki maklerskie w TMS Brokers.


Sprawdź również:


‹ Powrót do listy instrumentów


Powiadomienia przeglądarkowe są włączone.

Powiadomienia przeglądarkowe są wyłączone, włącz je ponownie w ustawieniach swojej przeglądarki.