Kontrakty CFD oparte o indeksy i surowce w OANDA TMS Brokers bez kosztów swapowych

Handlując na rynkach finansowych ostateczny wynik naszego portfela może w dużej mierze zależeć od tego, w jaki sposób zoptymalizujemy koszty transakcyjne. Trading wiąże się z kosztami. Od tego nie uciekniemy. Jeśli jednak jesteśmy na rynku długo lub planujemy na nim być, powinniśmy dobrze wybierać ofertę, aby koszty nie „zjadały” naszego, ciężko wypracowanego zysku.

Punkty swap to jeden z kosztów transakcyjnych, które występują na rynku Forex lub mówiąc szerzej na całym rynku kontraktów CFD (kontraktów na różnice kursowe). Ujmując rzecz w skrócie, swap to koszt, który jest naliczany w przypadku, gdy decydujemy się przetrzymać pozycję na kolejny dzień. Dlatego też kwestia swap-ów jest niezwykle istotnym zagadnieniem dla inwestorów średnio i długoterminowych. Wybierając rynek i zamierzając utrzymywać otwartą pozycję przez długi czas, powinniśmy być świadomi ile to nas będzie kosztowało. Co w takim wypadku robić? Najlepiej zdecydować się na instrumenty finansowe, na których broker nie nalicza tej opłaty lub jest ona stosunkowo niewielka. W przypadku TMS swapy nie występują na kontraktach CFD opartych o amerykańskie i niemieckie indeksy giełdowe (np. CFD, który naśladuje indeks DAX). Z opłaty tej zwolnionych jest również większość surowców. Wniosek z tego płynie jeden: są to atrakcyjne rynki dla osób, których horyzont inwestycyjny to kilka lub kilkanaście miesięcy. Nie ma bowiem ryzyka codziennego uszczuplania naszych zysków.

Wielkość opłaty swap jest wprost proporcjonalna do wolumenu transakcyjnego. Roczne utrzymywanie pozycji u niektórych brokerów wiąże się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych. Aby tego uniknąć, wystarczy nieco bardziej wnikliwa analiza ofert domów maklerskich.

Drugą standardową opłatą są prowizje giełdowe, naliczane od transakcji oraz spready – czyli różnice pomiędzy ceną kupna a sprzedaży. Szczególnie ważne będą dla inwestorów krótkoterminowych (daytrader-ów), których strategie opierają się na dużej liczbie transakcji. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na wybór brokera, który posiada konkurencyjnie niskie różnice pomiędzy ceną BID a ceną ASK. Na przykład OANDA TMS Brokers na kontrakcie US100 (CFD oparty o NASDAQ) oferuje spread w wielkości jedynie 0,7 pkt, a dodatkowo udostępnia wgląd do historycznych spreadów, wiemy zatem jak kształtowały się one w przeszłości.

Swapy są standardowo występującą opłatą na rynku FX. Wynikają one z różnic w stopach procentowych konkretnych walut. Jeśli sprzedajemy walutę kraju o niższej stopie procentowej i jednocześnie kupujemy inną o wyższych stopach, wówczas punkty swap będą ujemne. Co będzie stanowiło nasz koszt transakcyjny. Gdyby było odwrotnie, wówczas swap może stanowić dla nas dodatkowy zysk. Aby dowiedzieć się o wielkości możliwych kosztów, należy sprawdzić jak duże są punkty swap-owe na poszczególnych parach FX.  Do tego posłuży nam specjalny dokument z tabelą punktów swap. Poniżej prezentujemy jego fragment.

Dla pozycji długiej wartość ta wynosi -5.2133. Żeby obliczyć w jakiej wysokości nasz rachunek będzie obciążany każdego dnia, należy wyliczyć wartość jednego pipsa w transakcji 1 lota na EUR/USD. Wykorzystać do tego możemy kalkulator pozycji, dostępny na stronie www.tms.pl. Po wyliczeniu widzimy, że 1 pips wart jest 38,47 zł. Wartość ta zależna będzie od kursu USD/PLN, ponieważ kupując 1 lot EURUSD, wartość jednego pipsa to 10 USD. 

Należy pamiętać, że punkty swapowe są naliczane w minimalnym kroku notowań dla danego instrumentu. Dla EUR/USD minimalny krok notowań to 1/10 pipsa (piąte miejsce po przecinku). Dlatego minimalny krok notowań wart jest 3,847 zł (38,47 zł / 10). Tę wartość należy pomnożyć przez -5.2133. Wykonujemy działanie 3,847 x (-5.2133) = - 20,06 zł (po zaokrągleniu do drugiego miejsca po przecinku). Oznacza to, że przetrzymanie pozycji długiej na EUR/USD o wielkości 1 lota będzie nas kosztowało każdego dnia 20,06 zł. 

Dlatego też pary walutowe to instrumenty, które z reguły powinni wybierać  „gracze” o krótkim horyzoncie inwestycyjnym. Jeśli budujemy portfel na długi czas, wybierajmy CFD na indeksy oraz surowce, które zwolnione zostały w OANDA TMS Brokers z opłat swap. 

Poniżej prezentujemy przykładowe wielkości spreadów dla wybranych indeksów i surowców:

 

Podsumowując, trading nieodłącznie wiąże się z ponoszeniem kosztów (punkty swap, prowizje giełdowe, spready). Handlując na rynkach finansowych ostateczny wynik (zysk lub strata) może w dużej mierze zależeć od tego, w jaki sposób będziemy optymalizować koszty transakcyjne. W tym celu warto porównać oferty różnych brokerów i zdecydować się na wybór podmiotu, który posiada relatywnie konkurencyjne warunki w zakresie wspomnianych kosztów. Jest to istotne zwłaszcza dla inwestorów długoterminowych. Twoim wyborem może być dom maklerski OANDA TMS Brokers. 

Pamiętaj! Warto handlować w OANDA TMS Brokers, ponieważ:

- umożliwiamy handel na amerykańskich i niemieckich indeksach bez prowizji i punktów SWAP (jedyny i wyłączny koszt w spreadzie)

- jako jedyni w taki sposób pokazujemy historyczne spready,

- uzyskujesz możliwość reinwestowania zysku z otwartej transakcji, ponieważ zysk jest dodawany do "wolnych środków"

Ostateczny wybór należy do Ciebie. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty i skorzystania z aplikacji mobilnej TMS Brokers.

 

Zacznij handel z TMS!

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2023-03-27 15:05
OANDA TMS Brokers ze statuetką Dom Maklerski 2022!
2023-01-20 13:14
Jest zysk i co dalej? Jak uwzględnić trading w podatkach i zadbać o bezpieczeństwo konta maklerskiego
2023-01-11 15:40
Czym w 2023 roku będą żyły światowe giełdy? Eksperci dzielą się swoimi prognozami
2023-01-02 10:41
Weź udział w webinarze „Live Trading. Analiza rynku na żywo”
2022-12-12 15:25
Widmo recesji - webinar o wyzwaniach, przed jakimi stoi rynek
2022-12-06 15:28
Jaki grudzień na rynku? Prognozy na koniec roku
2022-11-21 15:09
Jak zarządzać wysoką zmiennością na EUR/USD? Już w środę kolejny „Impuls giełdowy”
2022-11-09 15:44
Czy giełdę też ogarnie futbolowa gorączkowa? Mundial może wpłynąć na notowania
2022-11-02 13:12
Jak radzi sobie spółka-matka Facebooka? O tym, dlaczego 2022 nie był rokiem Meta Platform Inc.
2022-11-02 11:59
Elon Musk kupił Twittera. Co to oznacza dla serwisu i dla inwestorów?