PB: Ryzyko walutowe można ograniczyć

21-03-2014 11:26
Eksporterzy powinni zabezpieczać się przed zmianą kursów, a nie czekać na rozwój wydarzeń – napisała Sylwia Wedziuk w Pulsie Biznesu (z dn. 21.03.2014 r. Artykuł pt. „Ryzyko walutowe można ograniczyć”).
PB: Ryzyko walutowe można ograniczyć

Autorka zwraca uwagę na fakt, że mniejsi eksporterzy rzadko myślą o zarządzaniu ryzykiem walutowym, choć nawet drobna zamiana kursów może spowodować poważne straty w ich portfelach. […]

- Każdego miesiąca kurs EUR/PLN waha się średnio o 10 groszy. Dla firmy, która posiada np. 300 tyś. EUR, oznacza to 30 tyś. zł ryzyka kursowego. W czasach, gdy każda firma ostrożnie planuje wydatki, niespodziewana korekta wyniku o ponad 30 tyś. zł może być dużym problemem - zauważa Marcin Ciechoński, dyrektor Departamentu Doradztwa Korporacyjnego TMS Brokers. Korporacje nauczyły się zarządzać ryzykiem zmiany kursów walut. Mniejsze firmy wciąż jeszcze za rzadko o tym myślą. - Wiele firm nie zdaje sobie po prostu sprawy z tego, jak duży wpływ na wynik finansowy mają różnice kursowe - twierdzi Marcin Ciechoński. […]

Coraz więcej firm poszukuje również ekspertów, którzy mogą zapewnić wsparcie w zakresie zarządzania ekspozycją walutową. Przedsiębiorcy zdają sobie bowiem sprawę, że sukces na rynkach międzynarodowych opiera się nie tylko na opracowaniu dobrej oferty. Równie ważna jest odpowiednia polityka finansowa prowadzonej działalności na zagranicznych rynkach zbytu. nie zabezpieczeń i bieżącą kontrolę ich efektów. Bardzo często wraz z istotną zmianą trendów na rynku trzeba dostosować posiadany hedging do nowych warunków. Osoba, która odpowiada za zabezpieczenia, powinna posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ponieważ koszty popełnienia błędu są zazwyczaj bardzo duże - twierdzi Marcin Ciechoński.

Zapowiedź artykułu dostępna jest na stronie internetowej Pulsu Biznesu. Cała publikacja w drukowanym wydaniu z dn. 21.03.2014.