Surowce / Towary

Metale szlachetne a kryzys gospodarczy. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w złoto, srebro, platynę czy pallad

Od zawsze cenione i kojarzone z dobrobytem, potęgą i pięknem, dziś stanowią również popularny instrument inwestycyjny. Istnieje przekonanie, że złoto, srebro czy inne metale szlachetne to dobre zabezpieczenie na ciężkie czasy. Jak obserwować ich notowania?

Przez wieki metale szlachetne służyły do wyrobu biżuterii i monet. Jednak wraz z rozwojem rynku kapitałowego i giełd, surowce te stały się także swego rodzaju polisą ubezpieczeniową, która ma chronić kapitał w czasach kryzysu. Popularność metali szlachetnych jako narzędzia inwestycyjnego zależy jednak od wielu czynników. Inwestycja w nie może też przyjąć różne formy.

 

Co to są metale szlachetne?

 

Metale szlachetne to surowce, które w procesie wytwarzania, a raczej odzysku wykazują dużą odporność chemiczną i praktycznie nie są narażone na korozję. Do najpopularniejszych metali szlachetnych zazwyczaj zalicza się cztery główne, z których największym zainteresowaniem cieszy się złoto. Metal szlachetny ma zastosowanie w licznych sektorach. Wykorzystuje się go zarówno w przemyśle jubilerskim, elektronicznym, jak i medycynie: stomatologii, kosmetologii czy onkologii.

 

  • Złoto

 

 

Inwestowanie w złoto w przekonaniu wielu stanowi pewnego rodzaju „bezpieczną przystań”. Złoto cechuje się niską korelacją z tradycyjnymi aktywami, co w pewien sposób może zmniejszyć ryzyko inwestorów. Jest również traktowane jako globalna waluta. Jako surowiec występuje dużo rzadziej od srebra – szacuje się, że nawet 19 razy mniej. Wykorzystanie złota przy produkcji biżuterii stanowi mniej więcej 50 proc. jego zastosowania. Aż 40 proc. wydobytego surowca jest właśnie przedmiotem inwestycji. Pozostałe 10 proc. ma zastosowanie w przemyśle. Najwięcej złota na świecie wydobywają obecnie Chiny, zaś jego największe rezerwy posiadają Stany Zjednoczone.

Symbol złota na giełdzie to XAUUSD. 

Obecne notowania złota:

BID 0.0000
ASK 0.0000

 

  • Srebro

 

 

Srebro jest zaliczane do metali skarbowych oraz jubilerskich. Posiada specyficzne właściwości fizyczne oraz chemiczne, dlatego ma ponad 10 tysięcy zastosowań w przemyśle. Oprócz tego, poza znaczącą rolą w jubilerstwie, związki srebra stosowane są między innymi w lecznictwie. W ostatnich latach inwestowanie w srebro zyskuje coraz większą popularność i również zaczyna być stosowane jako instrument "na czasy kryzysu", choć jego notowania często charakteryzują się wyższą zmiennością, a ceny szybszym tempem wzrostu od cen złota. Podczas bessy, srebro potrafi także utracić więcej na wartości.

Na platformach inwestycyjnych surowiec ten oznaczony jest symbolem XAGUSD.

 

Nazwa instrumentu Dzienna zmiana Kurs sprzedaży Kurs kupna Spread

SILVER

-- -- -- --

 

  • Platyna

 

 

Platyna to metal szlachetny, który stosunkowo rzadko występuje w przyrodzie. Ma wielorakie zastosowanie, między innymi w produkcji narzędzi laboratoryjnych czy katalizatorów samochodowych. Produkuje się z niej także ozdoby i biżuterie. Platyna została odkryta stosunkowo późno, bo dopiero w XVIII wieku. Jej nazwa to zdrobnienie od słowa „srebro" (platina, czyli sreberko), co wynikało z początkowego przekonania odkrywców, że jest metalem mało użytecznym. Co ciekawe, stopu platyny i złota użyto do stworzenia najtrwalszych stopów w historiii - stokrotnie bardziej odpornego niż stal i zbliżonego do trwałości diamentu.

 

Bieżący wykres przedstawiający notowania platyny:

BID 0.0000
ASK 0.0000

 

  • Pallad

 

 

Złoża palladu, podobnie jak platyny, cechują się małą występowalnością. Ten srebrzystobiały metal został uznany za szlachetny dopiero w 1939 roku. Swoje zastosowanie ma głównie w przemyśle samochodowym czy elektrycznym, choć czasem - razem ze stopem złota i niklu oraz cynku tworzy białe złoto używane masowo do produkcji obrączek (na biżuterię nakłada się wówczas także rod, co sprawia, że staje się połyskująca). W ostatnich latach ceny palladu wrosły o ponad 70 proc., co czyni go jednym z najdroższych metali szlachetnych świata, droższym nawet od złota.

Inwestowanie w platynę czy pallad, podobnie jak w przypadku innych metali szlachetnych, w dużej mierze wiąże się z obserwacją ich wydobycia. Podaż obydwu metali jest zdominowana głównie przez dwa kraje: Rosję i RPA. Ograniczone zasoby surowców przekładają się na jego notowania. Zarówno pallad, jak i platyna należą do grupy platynowców - platyna znajduje się w kategorii platynowców ciężkich (podobnie jak osm i iryd), zaś pallad - lekkich (jak ruten i rod).

 

Nazwa instrumentu Dzienna zmiana Kurs sprzedaży Kurs kupna Spread

PALLAD

-- -- -- --

 

 

Ceny metali szlachetnych – od czego zależą?

 

W czasie hossy na rynkach akcyjnych, kiedy panuje stosunkowo niska awersja do ryzyka, popularność metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro spada. Wszystkie wymienione metale są wykorzystywane w przemyśle, dlatego też popyt ze strony tego sektora powoduje również wzrost cen tych surowców.

 

 

 

Czynnikami kształtującymi ceny metali szlachetnych są w dużej mierze podaż i popyt. Za podaż odpowiadają kopalnie, odzysk złomu metali szlachetnych, banki komercyjne i centralne. Wydobycie surowców jednak maleje. Złoża złota w RPA znajdują się kilka tysięcy metrów pod ziemią, co oznacza wyższe koszty wydobycia. Odwiert na takich głębokościach pociąga za sobą wiele technologicznych wyzwań. Dochodzą do tego stale rosnące koszty ludzkie.

Duży wpływ na metale szlachetne oraz ich cenę mają także:

  • obecna sytuacja gospodarcza oraz geopolityczna,
  • stopy procentowe największych gospodarek świata
  • polityka monetarna prowadzona przez banki centralne.
  • dostępność złóż surowców i potencjał wydobywczy

 

Jak inwestować w metale szlachetne?

 

Metale szlachetne były i są wykorzystywane przez zarządzających jako element zrównoważonego portfela inwestycyjnego. Zwłaszcza w przypadku strategii, które mają być odporne na zawirowania rynkowe.  Wielu zastanawia się - gdzie kupić metale szlachetne? Czy surowce można nabyć tylko jako sztabki?

Inwestowanie w metale szlachetne obecnie jest możliwe zarówno w formie bezpośredniej (sztaby i monety lokacyjne), jak i pośredniej za pomocą kontraktów futures, CFD, funduszy ETF (Exchange Traded Fund) i produktów strukturyzowanych.

 

  • Inwestycje bezpośrednie

To zakup fizycznego surowca. Najczęściej metale szlachetne występują w postaci sztabek inwestycyjnych oraz monet lokacyjnych. Ta forma lokowania kapitału wymaga jednak dużych nakładów pieniężnych. Kluczowe jest bezpieczne przechowywanie surowca, co dodatkowo wiąże się z kosztami jego przewiezienia, zabezpieczenia oraz ubezpieczenia. Fizyczny metal można kupić w wyspecjalizowanych instytucjach.

  • Inwestycje pośrednie

Obecnie na rynku istnieje kilka form pośrednich inwestycji w metale szlachetne. Jedną z nich jest lokowanie kapitału w papiery wartościowe spółek trudniących się wydobyciem surowca. Jednak kurs akcji nie zawsze jest silnie skorelowany z wyceną metalu na rynku, dlatego na popularności zyskują instrumenty oparte o cenę rynkową złota.

Wśród nich można wyróżnić:

  • kontrakty futures – notowane na giełdzie. Najpopularniejsze z nich można znaleźć na giełdzie COMEX, należącej do CME. W tym miejscu handel odbywa się w formie elektronicznej oraz w systemie tzw. open outcry – za pomocą gestów i krzyków maklerów będących bezpośrednio na parkiecie. Futures wymagają jednak stosunkowo wysokiego depozytu wstępnego (ok 3740 USD) od 1 kontraktu, który jest niepodzielny.
  • kontrakty CFD – instrumenty pochodne, bardziej dostępne dla początkującego inwestora. Dzięki dźwigni finansowej, aby zainwestować w złoto, srebro, platynę czy pallad, nie trzeba pod transakcje zastawiać dużych środków. Kontrakty CFD są instrumentami podzielnymi, co oznacza, że inwestor może kupić dziesiętną lub nawet setną część kontraktu. CFD na metale szlachetne charakteryzują się również pełną dostępnością gry na spadki. Oznacza to możliwość otwierania „krótkich pozycji”, dzięki dużej płynności tych instrumentów.
  • fundusze ETF - można w nie inwestować, kupując tytuły uczestnictwa. Niektóre fundusze ETF inwestują bezpośrednio w fizyczny metal. Do najpopularniejszych i największych zaliczyć należy SPDR Gold Shares, utworzony w listopadzie 2004 roku oraz iShares Gold Trust, zapoczątkowany w styczniu 2005 roku.

Pochodną formą inwestycji w ETF jest zakup kontraktu CFD opartego o konkretny ETF. W ofercie TMS Brokers można znaleźć instrument GLD.ETF, który jest oparty o wartość rynkową jednostki funduszu SPDR Gold Trust notowanego na giełdzie New York Stock Exchange Arca.

 

Obserwuj bieżące notowania metali szlachetnych

 

Inwestorzy, traktujący surowce jako element dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego, reagują przede wszystkim na bieżące wiadomości ze świata finansów i geopolityki. Aby śledzić notowania złota, srebra, platyny, palladu czy innych instrumentów giełdowych oraz poznać newsy gospodarcze, odwiedź zakładkę Notowania Live oraz TMS NonStop.

Jeśli interesują Cię inwestycje w CFD na surowce, sprawdź nasz bezpłatny e-book i poznaj tajniki rynku ropy naftowej!

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z:


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.