Złoty powinien się umocnić; FI czeka na aukcję i posiedzenie RPP (opis)

30-08-2013 16:18
30.08. Warszawa (PAP) - Złoty powinien w najbliższych dniach odrabiać straty względem euro - aprecjację ograniczy poziom 4,20. Ryzyko dla krajowej waluty i wszystkich aktywów rynków wschodzących, stanowi ewentualna interwencja w Syrii. Inwestorzy na FI będą czekać na aukcję oraz posiedzenie RPP - oceniają dilerzy.

"Dzisiejszy handel na EUR/PLN przebiegał bardzo spokojnie, na co wpływ miały dobre dane o polskim PKB oraz mniejsza presja na rynki wschodzące ze względu na spadek zagrożenia interwencją w Syrii. Jeżeli sytuacja nie ulegnie nagłemu zaostrzeniu, kurs powinien zejść w dół, najbliższe istotne wsparcie to okolice 4,20" - powiedział PAP analityk BRE FOREX Kamil Maliszewski.

Jego zdaniem ryzyko dla tego scenariusza stanowi ewentualna interwencja w Syrii, która wywoła dalsze osłabianie się wszystkich walut rynków wschodzących.

W nocy z czwartku na piątek brytyjska Izba Gmin (niższa izba parlamentu) sprzeciwiła się wnioskowi premiera Davida Camerona o interwencję wojskową w Syrii w celu ukarania reżimu Baszara el-Asada za użycie broni chemicznej przeciw ludności cywilnej.

"W przyszłym tygodniu już w poniedziałek poznamy istotny odczyt PMI dla przemysłu. Rynki z pewnością będą wyczekiwać na środowe posiedzenie RPP i decyzję ws. stóp procentowych. Konsensus nie przewiduje zmian, natomiast istotna może być konferencja po posiedzeniu" - powiedział Maliszewski.

W poniedziałek rynek pozna odczyt PMI w sektorze przemysłowym dla Polski. W środę zakończy się dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej i ogłoszona zostanie decyzja odnośnie stóp procentowych.

RYNEK DŁUGU BĘDZIE CZEKAĆ NA AUKCJĘ I RPP

"Dziś sesja przebiegła bardzo spokojnie, nastąpiło delikatne umocnienie. Sytuacja w Syrii ustabilizowała się chwilowo, co wpłynęło na delikatne +zejście+ na rynkach bazowych i umocnienie krajowych aktywów" - powiedział PAP diler rynku długu w ING BSK Bartłomiej Wit.

"W nadchodzącym tygodniu kluczowa dla rynku będzie aukcja obligacji oraz posiedzenie RPP. Ważne będą też dane z amerykańskiej gospodarki - ostatnie odczyty były trochę gorsze, zobaczymy, czy to się potwierdzi. Inwestorzy będą też obserwować wydarzenia w Syrii" - dodał.

W przyszłym tygodniu inwestorzy poznają serię danych ze Stanów Zjednoczonych: we wtorek - ostateczny odczyt PMI w sektorze przemysłowym, w środę - bilans handlowy, w piątek - miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, tzw. payrolle.

Zdaniem dilera obserwowana w ostatnich tygodniach korelacja rentowności polskich SPW z rynkami bazowymi nie jest już tak silna - złoty i krajowe obligacje są postrzegane przez pryzmat rynków wschodzących.

<TAB> piątek piątek czwartek 16.10 9.30 15.45

EUR/PLN 4,2638 4,2735 4,2805USD/PLN 3,2279 3,2287 3,2315EUR/USD 1,3211 1,3236 1,3247

OK0116 3,28 3,26 3,26PS0718 3,81 3,85 3,86DS1023 4,44 4,47 4,47</TAB>(PAP)

ost/ jtt/