Założenie wzrostu PKB w '14 na poziomie 2,5 proc. zbyt optymistyczne - Kaźmierczak, RPP

29-08-2013 16:35
29.08. Warszawa (PAP) - Założenie dotyczące wzrostu PKB w 2014 roku na poziomie 2,5 proc. jest założeniem zbyt optymistycznym - ocenia Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej.

"(...) Przewiduje się, że wzrost gospodarczy w 2013 roku będzie oscylował w granicach nieco więcej niż 1,0 proc. (...) Ku mojemu zaskoczeniu na rok przyszły przyjęto wzrost PKB w wysokości 2,5 proc. To będzie bardzo trudne do zrealizowania, po tak niskim wzroście PKB w tym roku. Wydaje mi się, że to założenie o wzroście 2,5 proc. PKB jest założeniem zbyt optymistycznym. Oczywiście tutaj jest jeszcze czas na korektę" - powiedział Kaźmierczak w czwartek w Radiu Maryja.

"To prawda, że jest pewne ożywienie, że ten najgorszy okres stagnacji w polskiej gospodarce mamy za sobą, ale to ożywienie jest bardzo ślamazarne, powolne. Czy ono ulegnie podwojeniu aż do 2,5 proc. PKB, to jest założenie przynajmniej bardzo ryzykowne. (...) Oby nie należało przyszłorocznego budżetu znów nowelizować" - dodał.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował w czwartek, że "nie oczekuje wielkich zmian", jeśli chodzi o założenia makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu. Dodał, że resort podtrzymuje swoją prognozę wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc.

W czerwcu rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2014 rok z prognozą wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc. i inflacją średnioroczną 2,4 proc. Projektem budżetu państwa na 2014 rok rząd ma się zająć w czwartek 5 września. (PAP)

jba/ asa/