Z funduszy długu rynków wschodzących w ciągu tygodnia wycofano 1,3 mld USD - EPFR

23-08-2013 12:08
23.08. Warszawa (PAP) - W tygodniu kończącym się w środę 21 sierpnia z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie wycofano 1,3 mld USD wobec 0,8 mld USD wycofanych w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

"Ostatni odpływ kapitału jest największy od tygodnia kończącego się 17 lipca i jednocześnie jest to drugi z rzędu tydzień, w którym kwoty wycofywane przez inwestorów rosną. Od 22 maja odpływy osiągnęły łączną sumę 20,4 mld USD, co już prawie całkowicie zniwelowało napływy rzędu 22,8 mld USD w pierwszych 21 tygodniach bieżącego roku" - napisano w komentarzu UniCredit.

Zdaniem analityków banku odpływy kapitału z funduszy są silnie skorelowane ze spadkami na amerykańskim rynku długu.

"W ciągu ostatnich kilku tygodni widać było silną pozytywną korelację pomiędzy odpływami z funduszy poświęconych rynkom wschodzącym a rentownością amerykańskiej 10-latki. W tygodniu kończącym się 21 sierpnia długi koniec krzywej dochodowości wzrósł aż o 18 pb do poziomu 2,89 proc. Ruch na treasuries był wywołany publikacjami danych w Stanach oraz komunikatem Fed" - napisano.

"Jeżeli chodzi o perspektywy na przyszłość, nadal oczekujemy, że ruch kapitału na funduszach długu rynków wschodzących będzie zdeterminowany przez wieści z USA. Natomiast jasnym pozostaje, że dywersyfikacja pomiędzy funduszami poszczególnych krajów (...) będzie się utrzymywała" - dodano. (PAP)

ost/ ana/