Wzrost PKB w IV kw. powyżej 2,0 proc., w całym '13 ponad 1,5 proc.; w I kw. '14 3,0 proc. - Tusk (aktl.)

03-09-2013 15:26
# Dochodzi wypowiedź premiera. #

03.09. Krynica (PAP) - W IV kwartale tego roku wzrost PKB powinien przekroczyć 2,0 proc., a w całym roku 2013 może przekroczyć 1,5 proc. - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że w I kwartale 2014 roku możliwy jest wzrost na poziomie 3,0 proc.

"Kryzys w Europie się kończy, ale tu w Polsce możemy powiedzieć, że Polacy odparli kryzys (...). W Polsce nie będzie ani recesji, ani stagnacji. Ostatnie dane dotyczące m.in. PMI pokazują, że ten wzrost, który dotyczył letnich miesięcy, może być jeszcze ciekawszy, jeśli chodzi o koniec tego roku i rok 2014. Chcę powiedzieć i biorę za te słowa odpowiedzialność, że spodziewamy się w IV kwartale tego roku wzrostu, który powinien przekroczyć 2,0 proc., co oznacza, że w całym roku 2013 możemy osiągnąć, a nawet przekroczyć wzrost 1,5 proc." - powiedział we wtorek Tusk podczas forum ekonomicznego w Krynicy.

"Jestem także gotów zapowiedzieć tę tendencję wzrostową na rok 2014 i wydaje się, że I kwartał roku 2014 to możliwy wzrost na poziomie 3,0 proc." - dodał.

Premier Tusk zapowiedział przedstawienie planu "Polska po kryzysie".

"Efektem tego powinno być uzyskanie w roku 2017 PKB, które przekroczy 2 bln zł. To jest bardzo realistyczne. Przekroczenie 2 bln będzie oznaczało podwojenie PKB w ciągu 10 lat" - powiedział premier.

"Zdaję sobie sprawę, że bez poprawy warunków gospodarowania, w tym uproszczenia systemu podatkowego nie wykorzystamy wszystkich rezerw. Dlatego w czasie odsłony programu +Polska po kryzysie+ kluczem będzie budowa nowego, prostszego systemu podatkowego. Tak, aby w rok 2016 wejść w nowych warunkach gospodarowania - lepszych, łatwiejszych, przyjaźniejszych dla przedsiębiorczych Polaków i innych podatników. Tej pracy rząd się poświęci ze szczególną energią" - dodał Tusk. (PAP)

bg/ jba/ fdu/ nik/ ana/