Wpływ zmian w OFE na dług wg metodologii krajowej o ok. 1,5 pkt. proc. niższy niż wg ESA - Rostowski

05-09-2013 10:48
05.09. Warszawa (PAP) - Wpływ zmian w OFE na relację długu publicznego do PKB w metodologii krajowej będzie ok. 1,5 pkt. proc. niższy niż w metodologii unijnej - poinformował w środę minister finansów Jacek Rostowski. To oznacza, że gdyby relacja ta wg ESA spadła o ok. 8,5 pkt. proc. to w metodologii krajowej spadłaby o ok. 7 pkt. proc.

"(Różnica między wpływem zmian w OFE na relację długu publicznego liczoną według metodologii unijnej i krajowej - PAP) będzie to o jakieś 1,5 pkt. proc. mniej obniżenia relacji państwowego długu publicznego według definicji polskiej. Czyli, jeżeli, mówię bardzo grubymi liczbami, w relacji w unijnej miałaby spaść o 8-9 proc., powiedzmy jakieś 8,5 proc. to według definicji krajowej spadłaby o jakieś 7 pkt. proc." - powiedział Rostowski na konferencji prasowej.

"Progi 50 i 55 proc. nie znikają z naszych mechanizmów ostrożnościowych, oba progi będą wpisane w nowelizację ustawy o finansach publicznych, czyli w stabilizującą regułę wydatków. Te progi będą obniżone o kwoty przekazane z OFE do ZUS" - przypomniał minister finansów.

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że rząd proponuje przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS oraz dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS. (PAP)

kba/ fdu/ asa/