Wahania PLN efektem sytuacji zewnętrznej, NBP monitoruje sytuację - Bartkiewicz z NBP

25-06-2013 12:46
25.06. Sopot (PAP) - Wahania złotego są efektem sytuacji zewnętrznej, a NBP monitoruje sytuację i, jeśli uzna to za konieczne, może podjąć odpowiednie działania zapewniające stabilność kursu - poinformował we wtorek Jacek Bartkiewicz, członek zarządu NBP.

"Wahania złotego są efektem sytuacji zewnętrznej. Przyglądamy się temu i będziemy podejmowali odpowiednie działania, jeśli uznamy to za konieczne. Dla nas ważna jest stabilność i będziemy podejmowali takie działania, żeby ją zapewnić" - powiedział dziennikarzom Bartkiewicz.

"Bank centralny, jeśli interweniuje, to nie po to, żeby bronić poziomu kursu, ale doprowadzić do stabilności, kiedy są pewne niewielkie kapitały spekulacyjne na rynku" - dodał.

W piątek 7 czerwca w godzinach popołudniowych Narodowy Bank Polski interweniował na rynku walutowym sprzedając "pewną ilość walut obcych za złote". Prezes NBP Marek Belka w rozmowie z PAP poinformował wówczas, że celem interwencji banku centralnego na rynku walutowym nie była obrona konkretnych poziomów kursu złotego, ale ograniczenie jego nadmiernych wahań. (PAP)

bg/ fdu/asa/