W założeniach pol. pien. na '14 cel inflacyjny i sposób jego określania bez zmian - Belka

04-09-2013 16:32
04.09. Warszawa (PAP) - W założeniach polityki pieniężnej na 2014 r. RPP pozostawiła cel inflacyjny i sposób jego określania bez zmian, natomiast Rada akcentuje konieczność większej elastyczności w realizacji bezpośredniego celu - powiedział Marek Belka, prezes NBP. Dodał, że RPP nie przewiduje zmian ani poziomu stóp, ani nastawienia do końca roku.

"Założenia polityki pieniężnej na 2014 r. nie przewidują istotnych zmian w naszej strategii. Nie zmienia się cel inflacyjny, ani sposób jego określania. Jeśli chodzi o nowe elementy to akcentujemy tam konieczność większej elastyczności w realizacji polityki bezpośredniego celu inflacyjnego. Po drugie, podkreślamy znaczenie polityki makrostabilnościowej" - powiedział w środę Belka.

Szef NBP dodał, że RPP nie przewiduje zmian ani poziomu stóp, ani nastawienia do końca roku.

"Nie przewidujemy żadnych zmian - ani poziomu stóp, ani w nastawieniu do końca grudnia, a ono jest neutralne" - powiedział Belka.

"Każde zobowiązanie banku centralnego ma charakter zależnego od okoliczności, my nie przewidujemy, by w polskiej gospodarce zaszły w najbliższych kilku miesiącach takie zmiany, które doprowadziłyby do zmiany w naszym nastawieniu w polityce pieniężnej" - dodał.

"Gdyby nam się sufit zawalił na głowy, to musielibyśmy zareagować" - powiedział. (PAP)

jba/ nik/ fdu/ ana/