W środę prezentacja raportu o OFE; status quo nie do utrzymania - premier

25-06-2013 17:02
25.06. Warszawa (PAP) - Minister finansów Jacek Rostowski oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentują w środę raport o OFE wraz z rekomendacjami - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że status quo w sprawie OFE jest nie do utrzymania.

"Otrzymaliśmy raport z rekomendacjami, który miał ocenić działanie ustawy, która zmniejszała składkę. Ale oczywiście musiał to być raport siłą rzeczy opisujący, jak system OFE działa na nasz system emerytalny, co w nim jest wadliwego i kiedy otrzymałem ten pierwszy materiał poprosiłem, aby on został skonkludowany rekomendacjami. Niekoniecznie jedną, ale z możliwymi drogami wyjścia. Tak, aby te konsultacje społeczne i dyskusja były oparte o jakieś racjonalne punkty odniesienia i nie ukrywające tego, że zmiany są niezbędne" - powiedział Tusk na konferencji

"Poprosiłem panów ministrów Rostowskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza, aby jutro poinformowali o treści raportu i rekomendacjach. Dałem ministrom, panu premierowi Piechocińskiemu i sobie jeszcze kilka dni na szczegółową analizę tego materiału. I Rada Ministrów w najbliższy wtorek podejmie ostateczną decyzję, czy przyjmuje ten raport z rekomendacjami" - dodał.

"Nie sposób dyskutować z liczbami. Nie będę nikomu narzucał własnej interpretacji, dopóki nie zapoznacie się z raportem (...) Dopóki ten raport nie zostanie zaprezentowany wstrzymam się z komentarzami. Ale mam własne stanowisko, ono jest jednoznaczne. Nie będą go ukrywał po tym, jak Rada Ministrów przyjmie ten raport wraz z rekomendacjami (...). Pozwalam sobie tylko na jedną uwagę, co do której nie mam żadnej wątpliwości. Status quo jest nie do utrzymania (...). Ten system zbudowany został w sposób niedoskonały" - ocenia Tusk.(PAP)

nik/ jba/ ana/