W sierpniu nastroje konsumentów poprawiły się - GUS

23-08-2013 14:08
23.08. Warszawa (PAP) - W sierpniu nastroje konsumenckie poprawiły się drugi raz z kolei - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,0 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie: -25,3.

"Do wzrostu wartości wskaźnika przyczyniła się zwłaszcza poprawa ocen dotyczących dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 6,9 pkt. proc.). Poprawiły się również oceny zmiany ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w ostatnich 12 miesiącach (odpowiednio o 2,4 i 1,6 pkt. proc.). Pogorszyły się natomiast przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 1,1 pkt. proc.)" - napisano.

W porównaniu do sierpnia 2012 r. wartość BWUK jest wyższa o 2,8 pkt. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,6 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie: -31,8.

"Na wzrost poziomu wskaźnika wpłynęły przede wszystkim bardziej optymistyczne oceny dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost odpowiednio o 2,1 i 1,1 pkt. proc.)" - napisano.

W sierpniu br. WWUK osiągnął wartość wyższą o 4,0 pkt. proc., niż w analogicznym miesiącu 2012 roku. (PAP)

map/ asa/