W przyszłym tygodniu propozycja nowelizacji budżetu '13 - premier

12-07-2013 16:03
12.07. Warszawa (PAP) - W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły nowelizacji budżetu na 2013 rok - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że w sytuacji, gdy dług publiczny przekracza 50 proc. PKB, rząd musi znaleźć prawne, bądź ustawowe możliwości "manewrowania" z deficytem

"Jak będziemy gotowi to poinformujemy (o nowelizacji budżetu - PAP), pracujemy bardzo intensywnie z ministrem finansów i innymi ministrami nad taki sposobem, który, możliwie bezboleśnie dla obywateli, pozwoli zniwelować tę dramatyczną różnicę między planowanym deficytem a faktycznym" - powiedział w piątek Tusk.

"Wynika on głównie z faktu, że dochody budżetu państwa w pierwszym półroczu były wyraźnie niższe niż nie tylko nasza prognoza, ale niższe niż wskazuje na to realne PKB w pierwszym półroczu. Ubytki są głównie w VAT i CIT. Przedsiębiorcy korzystając z możliwości prawa przesuwają płatności wobec państwa m.in. (...) z tytułu CIT" - dodał.

Premier poinformował również, że w tym, jak i przyszłym roku, rząd musi skupić się na działaniach bardziej stymulujących gospodarkę niż nadmiernej konsolidacji fiskalnej.

"My będziemy musieli zniwelować ten niedobór w dochodach. Nie musi to mieć praktycznego znaczenia dla Polaków, duże znaczenie ma polityczno-prawne. Mamy w Polsce progi ostrożnościowe i one są bardzo rygorystyczne, a zapisy dotyczące postępowania państwa, kiedy się przekracza 50 proc. próg ostrożnościowy ograniczają możliwości manewrowania z deficytem" - powiedział Tusk.

"Byłbym zainteresowany prawną możliwością zwiększenia deficytu w ramach, które są do zaakceptowania przez rynki, przez Europę. Mamy przedłużony czas konsolidacji i uważam, że z punktu widzenia Polski ważne jest, aby w tym krytycznym 2013 roku i niełatwym 2014 roku uzyskać raczej możliwości stymulacyjne niż przesadnie konsolidacyjne, zamrażające finanse" - dodał.

"Będziemy szukali przepisów prawa, być może decyzji ustawowych, które umożliwią bezpieczne manewrowanie z deficytem. W przyszłym tygodniu takie propozycje przedstawimy" - poinformował premier. (PAP)

bg/ ana/