W maju upadło 70 firm, a od początku roku 398 - Euler Hermes

03-06-2013 07:45
03.06. Warszawa (PAP) - W Polsce w maju tego roku upadło 70 firm wobec 95 w maju 2012 roku - podała spółka Euler Hermes Collections z Grupy Allianz, powołując się na dane Monitora Sądowego i Gospodarczego. Od początku roku ogłoszono upadłość 398 przedsiębiorstw.

"Sądy poinformowały o upadłości 70 firm (wobec 95 w maju 2012 roku). Od początku roku opublikowano informację o upadłości 398 przedsiębiorstw, tj. zbliżoną liczbę do upadłości opublikowanych w tym samym okresie roku ubiegłego - 395" - napisano w raporcie.

"Mamy więc pewien spadek dynamiki publikowanej liczby upadłości po poprzednim miesiącu charakteryzującym się dużą liczbą ogłoszeń o upadłości. Nie jest to jednak przełom - o czym świadczyć może rekordowo duża jednocześnie liczba postanowień zmieniających postępowanie układowe na likwidacyjne. Szanse na ugodowe rozwiązanie kłopotów spółek są obecnie zdecydowanie mniejsze niż przed rokiem"- dodano.

Z badań wynika także, że od początku roku wciąż większa jest niż w tym samym okresie 2012 r. liczba opublikowanych upadłości firm produkcyjnych, usługowych oraz dystrybutorów hurtowych. Podobny wciąż, choć nieznacznie niższy jest poziom upadłości w budownictwie. Zdecydowanie mniej jest ich w handlu detalicznym.(PAP)

kba/ ana/