W czerwcu nastroje konsumentów na podobnym poziomie jak w maju - GUS

21-06-2013 14:06
21.06. Warszawa (PAP) - W czerwcu nastroje konsumentów utrzymały się na podobnym poziomie jak w maju - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, osiągnął taką samą wartość, jak w ubiegłym miesiącu - 27,9.

"Jego składowe uległy różnokierunkowym i niewielkim zmianom: najsilniej poprawiły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju o 1,1 pkt proc., a pogorszyły dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (obie o 0,6 pkt. proc.)" - napisano.

W porównaniu do czerwca 2012 r. wartość BWUK wzrosła o 0,6 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 0,5 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie - 34,6.

"Na spadek wartości wskaźnika największy wpływ miało obniżenie się wartości składowej odnoszącej się do przyszłego oszczędzania pieniędzy aż o 4,0 pkt. proc. Z drugiej strony zakres spadku wartości WWUK został ograniczony przez poprawę ocen dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia (odpowiednio o 1,1 i 1,3 pkt. proc.)" - napisano.

W czerwcu WWUK osiągnął wartość wyższą o 0,7 pkt. proc., w stosunku do analogicznego miesiąca 2012 roku. (PAP)

map/ osz/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

Graficzne pułapki CAPTCHA