Trudno ocenić czy polska gosp. osiągnęła już dno - członek zarządu NBP (aktl.)

21-06-2013 16:11
# dochodzą kolejne wypowiedzi #

21.06. Warszawa (PAP) - Trudno ocenić, czy polska gospodarka osiągnęła dno spowolnienia oraz kiedy nastąpi ewentualne ożywienie - uważa Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP.

"Trudno jednoznacznie ocenić czy nasza gospodarka osiągnęła już dno i kiedy ewentualnie może nastąpić odbicie. Są zarówno pozytywne sygnały, jak i niezbyt optymistyczne, te sygnały się dotychczas mieszają" - powiedziała Zaleska w TVN CNBC.

"Ważne jest, że zauważamy pozytywne sygnały, jak chociażby wzrost zatrudnienia, niewielki bo niewielki. Także w kwietniu był bardzo dobry odczyt w zakresie eksportu. Też trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że po wskazaniach pojedynczych okresów nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków" - dodała.

Zaleska zwróciła też uwagę, że poprawiają się nastroje wśród konsumentów.

"W maju z punktu widzenia konsumentów odnotowaliśmy dosyć pozytywny sygnał poprawy nastrojów w stosunku do wcześniejszego miesiąca, są to najlepsze wskazania od lipca zeszłego roku" - powiedziała.

Poinformowała również, że bank centralny obserwuje sytuację na rynku walutowym, a ostatnia zmienność wywołana jest czynnikami zewnętrznymi.

"Obserwujemy na bieżąco i wnikliwie sytuację, także na rynku walutowym i podejmujemy właściwie decyzję. Zmienność spowodowana jest w dużym stopniu informacjami napływającymi z zewnątrz naszego kraju i pewne zawirowania obserwujemy na rynkach światowych. Z punktu widzenia fundamentów polskiej gospodarki nie nastąpiły istotne zmiany w tym okresie" - powiedziała Zaleska.

"Obserwujemy zmienność złotego do euro" - dodała. (PAP)

bg/ asa/