Stabilizacja niskich stóp proc. może przedłużyć się na cały 2014 rok - Chojna-Duch (aktl.)

14-08-2013 11:03
# dochodzą kolejne wypowiedzi członkini RPP #

14.08. Warszawa (PAP) - Stabilizacja stóp proc. na obecnym, niskim poziomie, może się przedłużyć na cały 2014 rok - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

"(...) Nie ma zagrożenia inflacyjnego, inflacja będzie oscylowała około 1,0 proc., nawet poniżej. Temu wszystkiemu sprzyja stabilizacja niskich stóp procentowych, którą zapowiedzieliśmy i której jestem zwolennikiem, która może się też przedłużyć na cały 2014 rok i będzie to ważny warunek do podejmowania decyzji gospodarczych" - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.

Jej zdaniem stabilna sytuacja ze strony polityki pieniężnej będzie sprzyjała stopniowemu ożywieniu gospodarki w kolejnych miesiącach.

Członkini RPP oceniła, że wzrost PKB w 2013 roku wyniesie "lekko powyżej 1,0 proc.".

"Wskazują na to również pozytywne dane i ze strefy euro, i z całej Unii Europejskiej, a zwłaszcza z Niemiec i Francji. Jest to drugi miesiąc z rzędu - wyjście z recesji i oznaka rzeczywistego ożywienia" - powiedziała.

"Jeśli chodzi o III i IV kwartał, czyli II półrocze, musi być wyższy wzrost gospodarczy niż 1,0 proc., abyśmy mogli mówić o przyspieszeniu za cały 2013 rok powyżej 1,0 proc." - dodała.

W środę GUS opublikował szybki szacunek PKB za II kwartał z którego wynika, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2013 r. wzrósł o 0,8 proc. rdr wobec wzrostu o 0,5 proc. rdr w I kwartale.

Chojna-Duch uważa, że obecny poziom kursu złotego sprzyja eksporterom.

"Tu są różne, bardzo liczne czynniki, zwłaszcza te zewnętrzne, które decydują o tym. Z naszej strony, polskiej jest to poziom stabilny i ten poziom sprzyja aktywności gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie eksportu" - powiedziała.(PAP)

jba/ ana/