Słabsze dane o produkcji raczej efektem zmienności - Durjasz, RG

19-09-2013 10:42
19.09. Warszawa (PAP) - Rozczarowujące dane o odsezonowanej produkcji przemysłowej są raczej efektem zmienności danych, a nie wygaszaniem rodzącego się dopiero ożywienia - ocenił Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze. Dodał, że perspektywy eksportu są dobre i wkrótce konsumpcja powinna zacząć rosnąć.

"Lekki, sierpniowy spadek odsezonowanej produkcji sprzedanej przemysłu nieco rozczarował, zważywszy, że równolegle po raz kolejny odnotowaliśmy zauważalną poprawę indeksów koniunktury w Polsce, strefie euro i w Niemczech. Wydaje się jednak, że jest to efekt zmienności danych, a nie sygnał wygaszania kiełkującego dopiero ożywienia" - napisał w biuletynie Rady Durjasz.

"Produkcja sprzedana przemysłu w dwóch poprzednich miesiącach wzrosła wszak nadspodziewanie mocno przekraczając poziom sprzed ostatniego spowolnienia. Podobnie jest w sektorze budowlanym, gdzie symboliczny, sierpniowy spadek odsezonowanej produkcji po dwóch miesiącach bardzo silnych wzrostów, nie powinien budzić obaw. Z ostatniego badania PMI w przemyśle przetwórczym wynikało, że wzrost popytu i zamówień umożliwił ostatnio przedsiębiorstwom także upłynnienie części zapasów wyrobów gotowych, kreując przestrzeń do kontynuowania wzrostu produkcji. Zwłaszcza, że perspektywy eksportu pozostają dobre, a wkrótce powinna zacząć rosnąć konsumpcja" - dodał.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu rdr o 2,6 proc., a mdm spadła o 0,9 proc. Natomiast produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 2,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,5 proc.(PAP)

kba/ osz/