Skrót wiadomości - wtorek, 30 lipca

30-07-2013 17:00
30.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w lipcu 2013 r. wyniósł 87,7 pkt. wobec 86,8 pkt. w czerwcu - wynika z opublikowanych we wtorek danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań odnośnie wolumenu eksportu w polskim przemyśle w III kwartale 2013 r. wyniósł 0,8 pkt. wobec minus 0,6 pkt. w II kwartale 2013 r. - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych we wtorek.

Można liczyć na długi okres stabilizacji poziomu stóp procentowych - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski. Jego zdaniem wzrost PKB w III kw. powinien być wyższy od II kw., a potem następować będzie dalsza stopniowa poprawa sytuacji gospodarczej.

OFE pełnią rolę pośrednika, a faktycznym źródłem kapitału dla giełdy są inwestorzy kupujący skarbowe papiery wartościowe - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski.

Przewozy ładunków kolejami w czerwcu 2013 roku wzrosły rdr o 3,38 proc. do 19,09 mln ton, a praca przewozowa wzrosła o 8,06 proc. do 4,4 mln tonokilometrów - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Przewozy osób kolejami w czerwcu spadły rdr o 4,89 proc. do 21,8 mln osób - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na sierpień 2013 r. wyniósł 7,0 pkt. wobec 6,8 pkt. poprzednio - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie kwiecień-czerwiec 2013 r. wyniosła średnio 10,3 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w lipcu 2013 r. do 92,5 pkt. z 91,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska w komunikacie.

W Japonii stopa bezrobocia w czerwcu 2013 r. wyniosła 3,9 proc. wobec 4,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe.

Produkcja przemysłowa w Japonii w czerwcu 2013 r. spadła mdm o 3,3 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,9 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, we wstępnych wyliczeniach.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w maju o 12,17 proc. rdr i wyniósł 156,14 punktów.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w lipcu 2013 roku do 80,3 pkt. z 82,1 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

BUDŻET, DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 86,79 pb, wobec 87,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,5 proc. i wyniósł 13.869,82 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,7 proc. i wyniósł 1.990,06 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy BZ WBK w drugim kwartale 2013 roku wyniósł 419,5 mln zł - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się powyżej oczekiwań rynku na poziomie 364,3 mln zł.

BZ WBK zakłada w 2013 roku wzrost porównywalnego zysku netto i brutto rok do roku - poinformował PAP prezes banku Mateusz Morawiecki. Bank zakłada w kolejnych kwartałach wzrost marży odsetkowej i poprawę wskaźnika C/I. Portfel kredytów może wzrosnąć w tym roku o 7-9 proc. rdr.

Koszty ryzyka BZ WBK w 2013 roku mogą wynieść ok. 110 pb - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

Synergie wynikające z połączenia BZ WBK z Kredyt Bankiem będą wyższe niż zapowiadano wcześniej - ocenia w rozmowie z PAP Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.

Na środę zaplanowana jest konferencja prasowa, podczas której BGK poinformuje o zawarciu ze spółką Tauron Polska Energia umowy emisji obligacji w ramach programu Inwestycje Polskie - wynika z zaproszenia przesłanego przez Bank.

Tauron przedłuża termin podpisania umowy ws. bloku w Jaworznie z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa do 30 września - poinformował Tauron w komunikacie.

Vistula Group w przyszłym tygodniu planuje ruszyć z emisją akcji i obligacji na łączną kwotę ok. 170 mln zł, które będą przeznaczone głównie na zrefinansowanie zadłużenia w BNP Paribas Bank Polska. Grupa ma szansę na umorzenie ok. 50 mln zł wierzytelności - poinformował PAP Grzegorz Pilch, prezes Vistuli. W II kw. spółce prawdopodobnie udało się odrobić straty z I kw.

MNI szacuje, że EBITDA dla sektora telekomunikacyjnego wyniesie w 2013 roku 34-37 mln zł - podała spółka w komunikacie.

International Personal Finance, właściciel spółki Provident Polska, zwiększył dywidendę zaliczkową do 3,8 pensa na akcję z 3,23 pensa w 2012 r. oraz zapowiedział wdrożenie skupu akcji własnych za 60 mln funtów - podała spółka w raporcie półrocznym.

Krajowy Fundusz Kapitałowy dofinansuje utworzony przez W Investments (dawne Internet Group) fundusz WI EEC Ventures kwotą 30 mln zł, a łączna kapitalizacja funduszu wyniesie 60 mln zł - podała spółka w komunikacie. W Investments spodziewa się, że stopa zwrotu z inwestycji wyniesie ok. 25 proc.

OT Logistics zamierza kupić 75 proc. akcji spółki C.Hartwig Gdynia za łączną kwotę 15 mln zł - poinformowała OT Logistics w komunikacie.

Notowana na NewConnect spółka Elemental Holding opublikowała prognozę wyników na 2013 r., w której przewiduje, że wypracuje skonsolidowane przychody na poziomie 860 mln zł oraz zysk netto na poziomie 24,31 mln zł - wynika z komunikatu spółki.

Skorygowany zysk firmy Merck & Co Inc., drugiej co do wielkości spółki farmaceutycznej w USA, wyniósł w II kwartale 2013 r. 84 centy na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Fundusz Bezpieczna Jesień SFIO i Allianz FIO, zarządzane przez Allianz TFI, zwiększyły zaangażowanie w Hygienice do 5,2005 proc. udziałów w kapitale i głosów na WZ - poinformowała Hygienika w komunikacie.

WALUTY

Sentyment na rynku walutowym ukształtuje środowe posiedzenie Fed. Od niego zależny będzie kierunek ruchu pary EUR/PLN, możliwy przedział wahań to 4,17-4,27. Na FI widoczne są obawy inwestorów. Duża ilość wydarzeń na rynkach bazowych może wywołać większą zmienność - oceniają analitycy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1798 a kurs złotego do euro na 4,2202 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3284 USD i 129,99 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 107,52-107,54 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje przed danymi o PKB USA za II kwartał, które zostaną opublikowane w tym tygodniu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,17 USD, po zniżce o 38 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na słabsze dane z chińskich prowincji, w których wzrost w I połowie tego roku był słabszy od oczekiwań - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.840,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,6 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiega pod znakiem niskich obrotów i lekkich wahań. Według analityków, dane makro, jakie napłyną ze Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu mogą być impulsem do większej zmienności na giełdzie. Drożeją akcje BZ WBK, po publikacji lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych, przeceną objęte są natomiast m.in. papiery Lotosu.

Gospodarka minęła już cykliczny dołek i nastąpi stopniowe ożywienie - ocenia bank PKO BP w kwartalnym raporcie. Analitycy banku spodziewają się, że stopy procentowe utrzymają się na obecnym poziomie przez co najmniej pół roku. W ich ocenie działania rządu umożliwią stymulację fiskalną od 2014 r.

W oczekiwaniu na powolne ożywienie gospodarcze i poprawę wyników spółek analitycy DM PKO BP zalecają przeważanie w portfelu akcji firm z indeksu WIG 20. Ich zdaniem, w horyzoncie trzymiesięcznym indeks największych spółek będzie znajdował się na poziomie 2.320-2.420 pkt.

Zysk netto grupy BZ WBK w II kw. 2013 roku wyniósł 419,5 mln zł wobec 364,3 mln zł oczekiwanych przez rynek. Analityków pozytywnie zaskoczyły główne linie przychodowe, w tym wynik odsetkowy. Rynek docenia, że bank, mimo prowadzonej fuzji, pokazuje dobre wyniki.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis do 29 lipca wyniosła ponad 2,7 mld zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty w wysokości ok. 4,5 mld zł - poinformował w komunikacie BGK

W poniedziałek, 29 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.817,54 mln zł wobec 27.800,33 mln zł w piątek - podał NBP.

40 firm rozpocznie działalność w Parku Naukowo-Technologicznym w Olsztynie, który otwarty zostanie we wrześniu. Budowa Parku kosztowała 70 mln zł, z czego 56,5 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Aktywnymi programami rynku pracy w czerwcu objęto 48,0 tys. osób, czyli o 5,9 tys. osób więcej niż przed rokiem - podał resort pracy w komunikacie.

Węgry do 12 sierpnia spłacą opiewającą na 2,2 mld euro ostatnią transzę swych zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), wymagalną dopiero w marcu przyszłego roku - poinformowało w poniedziałek węgierskie ministerstwo gospodarki.

Hiszpania może wyjść z recesji w III kw. 2013 r. - uważają analitycy banku Barclays Capital. Uprzednio przewidywali, że może to nastąpić dopiero z końcem roku. Zmienili zdanie w reakcji na wstępne, lepsze od oczekiwanych, dane hiszpańskiego PKB za II kw.

Indyjski urząd zajmujący się zagranicznymi inwestycjami wydał warunkową zgodę na za zakup 24 proc. udziałów indyjskich linii lotniczych Jet Airways przez emirackiego przewoźnika Etihad Airways. Był on wymieniany wśród potencjalnych inwestorów dla PLL LOT.

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 7,6 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 0,6 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Poseł PiS Jacek Sasin ma przeprosić prezydenta Bronisława Komorowskiego za sugestie z prasowego wywiadu, jakoby w rozmowie z Radosławem Sikorskim po katastrofie smoleńskiej mówili, że "Lecha nie ma, ale został ten drugi" i "mamy jeszcze jedną tutkę" - orzekł we wtorek sąd.

Platforma Obywatelska chce powołania nadzwyczajnej komisji ds. energetyki - złożyła w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie. Komisja miałaby zajmować się m.in. zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem energetycznym oraz z rozwojem energii atomowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wprowadzenia procedur antymobbingowych w policji i innych służbach mundurowych. To wniosek RPO do ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza po kontroli sprawy obyczajowej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Zasady tworzenia rejestrów medycznych, m.in. prowadzonego w związku z programem refundacji in vitro rejestru medycznie wspomaganej prokreacji, są niezgodne z konstytucją - wskazała Rzecznik Praw Obywatelskich we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Delegatura Najwyższej Izby Kontroli we Wrocławiu prowadzi pilotażową kontrolę systemu adopcyjnego na Dolnym Śląsku. Jeśli jej wyniki okażą się niepokojące, sprawdzone zostaną instytucje adopcyjne w całym kraju.

349 pożarów wybuchło w lasach w ubiegłym tygodniu. W ciągu ostatniej doby lasy płonęły aż w 54 miejscach - poinformował we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Lekarze weterynarii będą mogli zakazać przemieszczania zwierząt, jeżeli zajdzie przypuszczenie, że były one żywione w niedozwolony sposób - wynika z przyjętego przez rząd projektu noweli ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Ugrupowania islamistyczne w Egipcie poinformowały we wtorek przebywającą w Kairze szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, że antyrządowe protesty będą trwały aż do przywrócenia "porządku konstytucyjnego". Ashton rozmawiała z obalonym prezydentem Mohammedem Mursim.

Francja wzywa do uwolnienia obalonego przez armię prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego oraz innych egipskich więźniów politycznych - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Znany pakistański polityk i zaufany współpracownik premiera Nawaza Sharifa, Mamnoon Hussain, został we wtorek wybrany przez kolegium elektorskie na stanowisko prezydenta Pakistanu. Urząd ten ma w 180-milionowym kraju charakter głównie reprezentacyjny.

Chiny wykluczyły proponowane przez Japonię spotkanie na szczycie, które miałoby być poświęcone sporom terytorialnym - poinformował we wtorek dziennik "China Daily".

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zapowiedział w poniedziałek dokładniejsze zbadanie przyczyn, dla których program współpracy z Ukrainą nie osiąga założonych celów a zadłużenie tego kraju wobec MFW jest wysokie i rośnie.

Dwa radiowozy polskich policjantów z kontyngentu w Kosowie zostały w nocy z poniedziałku na wtorek obrzucone kamieniami i koktajlami Mołotowa. Nikomu nic się nie stało - poinformował we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Podczas wtorkowej wizyty w Gruzji prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z prezydentem Micheilem Saakaszwilim oraz Vano Merabiszwilim, byłym premierem Gruzji, który przebywa w zakładzie karnym.

Senat USA zatwierdził w poniedziałek byłego zastępcę prokuratora generalnego za czasów prezydentury George'a W. Busha, Jamesa Comey'a, na nowego szefa Federalnego Biura Śledczego (FBI). Zastąpi on Roberta Muellera, którego kadencja, po 12 latach, wygasa we wrześniu.

Na siedem lat więzienia i 600 batów został skazany administrator portalu społecznościowego w Arabii Saudyjskiej za założenie forum internetowego poświęconego roli religii w tym kraju - poinformowały we wtorek miejscowe media.

Grupa hakerów z grupy Anonymous włamała się na strony internetowe m.in. premiera Nowej Zelandii i partii rządzącej w tym kraju, protestując przeciwko planowanej ustawie dotyczącej śledzenia obywateli w sieci - podała we wtorek agencja Reuters.

(PAP)

zdz/ asa/