Skrót wiadomości - wtorek, 14 maja, 17.00

14-05-2013 17:01
14.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2013 r. wzrósł o 0,4 proc. rdr oraz wzrósł o 0,1 proc. kdk - wynika z flash szacunku GUS.

Ewentualna rewizja PKB za I kwartał nie będzie duża - powiedziała dziennikarzom wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Od 2014 szybkie szacunki PKB wejdą do programu badań statystycznych - wynika z noty zaprezentowanej przez GUS.

Podaż pieniądza (M3) w kwietniu wzrosła o 0,1 proc. mdm, czyli o 1.188,1 mln zł i wyniosła 933.193,6 mln zł - podał w piątek NBP.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w marcu 2013 r. wzrosła o 1,5 proc. rdr po spadku o 2,7 proc. rdr w lutym - podał Eurostat.

Wzrost PKB w Polsce w 2013 r. wyniesie 1,5 proc. W kolejnych latach można spodziewać się przyspieszenia tempa wzrostu PKB do 2,5 proc. w 2014 r. oraz odpowiednio 3,8 proc. i 4,3 proc. w latach 2015-2016 - wynika z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2013-2016 opublikowanego we wtorek.

Resort finansów oczekuje pewnej poprawy w polskiej gospodarce dopiero w drugiej połowie roku, pod warunkiem jednak, że nastąpi przyspieszenie tempa wzrostu aktywności gospodarczej na polskich rynkach eksportowych - poinformował Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Dane o PKB za I kwartał nie są przesłanką do nowelizacji budżetu - powiedział PAP Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

Oczekiwane odbicie wzrostu gospodarczego przesuwa się na kolejne miesiące, być może nawet na 2014 rok - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z RPP. Jej zdaniem jednak radykalne działania RPP w tym momencie nie byłyby zasadne.

Jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp procentowych, choć nie jest ona duża - ocenia w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że jeśli decyzja o kolejnej obniżce stóp ma zapaść, to lepiej, żeby było to wcześniej niż później.

Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w marcu 2013 r. wyniósł 100,15 pkt. wobec 100,21 pkt. miesiąc wcześniej po rewizji w dół o 0,25 pkt. - podała we wtorek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Produkcja przemysłowa w strefie euro w marcu 2013 r. wzrosła o 1,0 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,3 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Inflacja na Węgrzech w kwietniu 2013 r. wyniosła 1,7 proc. rdr wobec 2,2 proc. w marcu - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w maju 2013 r. gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do 36,4 pkt. z 36,3 pkt. miesiąc wcześniej.

W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W kwietniu 2013 r. wskaźnik optymizmu zwyżkował do 92,1 pkt. z 89,5 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w czwartek,16 maja obligacje DS1023, WZ0124 i WS0428 za łącznie 3,5-5,5 mld zł - podał resort we wtorkowym komunikacie.

Rząd zakłada kolejny etap konsolidacji jednostek sektora finansów publicznych, co powinno obniżyć potrzeby pożyczkowe netto - wynika z aktualizacji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.

Rząd w 2014 nie zakłada wpłaty z zysku z NBP oraz wpływów ze sprzedaży pasma 800 Mhz oraz 1800 Mhz - wynika z aktualizacji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.

Rząd zakłada coroczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe oraz brak waloryzacji progów podatkowych - wynika z aktualizacji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program "Mieszkanie dla młodych" - poinformował PAP wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Program ma kosztować budżet państwa 3,2 mld zł.

Wartość udzielonych zamówień publicznych w okresie styczeń-kwiecień 2013 r. wyniosła 12,906 mld zł wobec 12,257 mld zł w analogicznym okresie 2012 roku - wynika z majowego biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.

Elżbieta Suchocka-Roguska, doradca prezesa NBP i była wiceminister finansów odpowiedzialna m.in. za budżet uważa, że Ministerstwo Finansów podejmie decyzję o nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 rok.

Hiszpania sprzedała bony, 6- i 12-miesięczne, o łącznej wartości 4,05 mld euro. Target wynosił 4 mld euro - poinformował Bank Hiszpanii.

Cypr otrzymał w poniedziałek pierwszą wypłatę pomocy finansowej w wysokości 2 mld euro - poinformowała w poniedziałek wieczorem Eurogrupa. Wkrótce kolejną transzę wsparcia ma też otrzymać Grecja.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,1 proc. i wyniósł 2.217,01 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 14.758,42 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy PGNiG, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wzrósł w I kw. 2013 roku do 1.073 mln zł z 332 mln zł przed rokiem i był wyższy od średniej prognoz na poziomie 900 mln zł. Dobry wynik był efektem m.in. wzrostu wydobycia i wysokich wolumenów dystrybuowanego gazu.

Wynik operacyjny segmentu poszukiwanie i wydobycie PGNiG wzrósł w I kw. rok do roku o 53 proc., do 723 mln zł. Z kolei wynik w obszarze dystrybucji wzrósł o 14 proc., do 604 mln zł - podała spółka w raporcie kwartalnym.

PGNiG podtrzymuje, że IPO spółek Exalo Drilling i PGNiG Technologie są możliwe w II połowie roku - poinformowali na konferencji przedstawiciele PGNiG.

PGNiG ocenia, że potencjalne decyzje o wypłacie dywidendy nie zachwieją planami inwestycyjnymi spółki - poinformował dziennikarzy Jacek Murawski wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

Zysk netto grupy Banku BPH w pierwszym kwartale 2013 roku spadł do 41,8 mln zł z 60,9 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się, że zysk netto banku wyniesie 45,7 mln zł.

GTC miało w I kwartale 2013 roku 22,8 mln euro straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 6,3 mln euro zysku rok wcześniej. Wynik był gorszy od konsensusu, który zakładał 12,5 mln euro straty netto.

GTC oczekuje, że uda się mu uzyskać pozwolenia na budowę galerii handlowych w Wilanowie i na Białołęce pod koniec II kwartału lub na początku III kwartału tego roku - poinformował podczas telekonferencji Alain Ickovics, przewodniczący rady nadzorczej dewelopera.

Portfel zamówień grupy Asseco Poland ma obecnie wartość 4.480 mln zł i jest 7 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2012 r. Portfel w oprogramowaniu i usługach własnych jest 8 proc. wyższy i wynosi 3.551 mln zł - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes Asseco Poland, Marek Panek.

Asseco Poland spodziewa się w 2013 r. otrzymania około 100 mln zł dywidend od spółek zależnych - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes spółki Rafał Kozłowski.

Asseco Poland potrzebuje jeszcze kilku tygodni, aby sfinalizować przejęcie rosyjskiej spółki R-Style Softlab - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes Asseco Poland Marek Panek.

Backlog kontraktów usługowych na 2013 rok grupy Infovide-Matrix wynosił na koniec marca 81,4 mln zł, co oznacza wzrost o 4 proc. w ujęciu rocznym - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Strategia PGE jest już opracowana, jednak cały czas toczą się na jej temat rozmowy z radą nadzorczą spółki - poinformował Krzysztof Kilian, prezes PGE.

BGK zamierza przeprowadzić w tym roku emisję obligacji, ale nie w najbliższym czasie - poinformował PAP prezes BGK Dariusz Daniluk.

Resort skarbu przy ustalaniu dywidendy z KGHM weźmie pod uwagę ostatnie wahania cen na rynku miedzi - poinformował dziennikarzy wiceminister skarbu, Paweł Tamborski. Potwierdził, że przychody z dywidend ze spółek z udziałem Skarbu Państwa mogą być w tym roku wyższe niż 5 mld zł.

Rada nadzorcza KGHM może zająć się nową strategią spółki na czerwcowym posiedzeniu - poinformował PAP Herbert Wirth, prezes KGHM.

KGHM nie zdecydował jeszcze, czy będzie się finansował przy pomocy emisji obligacji, czy kredytu - poinformował dziennikarzy prezes Herbert Wirth. Przypomniał, że optymalny poziom zadłużenia dla spółki z branży górniczej to 1,0x EBITDA. Dodał, że KGHM przekracza obecnie ten poziom.

Zarząd Agory rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2012 rok, z uwagi na wątpliwości prawne co do możliwości wypłaty dywidendy za zakończony stratą rok 2012 - podała Agora w komunikacie.

Zarząd Global Cosmed zdecydował o wznowieniu pierwszej publicznej oferty akcji. Inwestorom zostanie zaoferowanych od 4 do 10 mln akcji nowej emisji, a przedział cenowy, w którym będą przyjmowane deklaracje nabycia ustalono na 1,55-2 zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Zarząd Apatora podwyższył poziom deklarowany dywidendy za 2012 rok do 1,40 zł z 1,20 zł planowanych wcześniej - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Sąd Upadłościowy dla Delaware zaakceptował plan reorganizacji CEDC - podała spółka w komunikacie.

Lotos liczy, że marże rafineryjne wzrosną w czerwcu, z początkiem sezonu - poinformował dziennikarzy Mariusz Machajewski, wiceprezes spółki.

ABC Data prognozuje wypracowanie w 2013 roku skonsolidowanego zysku EBITDA na poziomie 70,7 mln zł. Przychody grupy w tym roku mają sięgnąć 4,17 mld zł - podała spółka w komunikacie.

TIM, by wypracować w 2013 r. dodatni wynik netto, planuje zwiększyć liczbę klientów, a dokonanie tego ma być możliwe poprzez rozwój sprzedaży przez internet - poinformował na konferencji Krzysztof Folta, prezes TIM. Jego zdaniem wartość rynku budowlanego w 2013 r. spadnie o ok. 10 proc. rdr.

Impel liczy na utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu organicznych przychodów grupy w 2013 roku. Spółka będzie w tym roku mniej nastawiona na akwizycje, myśli raczej o niedużych dezinwestycjach - poinformowali na konferencji przedstawiciele Impela.

Z raportu za I kwartał 2013 r. Redanu wynika, że nastąpiło złamanie wskaźników finansowych określonych w warunkach emisji obligacji serii C spółki. Obligatariusze mogą tym samym żądać przedterminowego wykupu papierów - podał Redan w komunikacie.

Redan widzi niedopasowanie swojej kolekcji wiosenno-letniej do oczekiwań klientów i spodziewa się, że wyniki w okresie drugiego i trzeciego kwartału będą gorsze od wcześniejszych oczekiwań - poinformował na konferencji wiceprezes Redanu, Bogusz Kruszyński.

Zarząd ABC Data postrzega prognozy na 2013 r. jako konserwatywne. W 2013 r. spodziewany jest rozkład wyników zgodny z tradycyjną dla spółki sezonowością. W II kw. ABC Data oczekuje dodatnich przepływów z działalności operacyjnej - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

Kurs PDA Adform Group, działającej w obszarze wsparcia sprzedaży, na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect nie zmienił się i wynosił 5,5 zł. Ok. godz. 11.15 akcje spółki drożeją jednak o 10 proc. do 6,05 zł.

PKP chcą przeznaczyć możliwie dużą część emisji PKP Cargo dla EBOiR - poinformował dziennikarzy prezes PKP Jakub Karnowski w kuluarach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodał, że PKP są w trakcie przygotowywania prospektu emisyjnego PKP Cargo, i że widzi duże zainteresowanie inwestorów.

Bogdanka spodziewa się wzrostu cen węgla najwcześniej pod koniec 2014 lub w 2015 roku. W przyszłym roku spółka oczekuje stabilizacji cen, podtrzymuje też, że w 2013 roku ceny spadną o mniej niż 10 proc. - powiedział dziennikarzom prezes Bogdanki, Zbigniew Stopa podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie umorzyła śledztwo ws. propozycji korupcyjnej wobec byłego prezesa kopalni Bogdanka oraz przekroczenia uprawnień przez radę nadzorczą spółki. Śledztwo wszczęto po zawiadomieniu b. prezesa Bogdanki Mirosława Tarasa.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza sprzedaży posiadanego pakietu akcji Ciechu w 2013 roku - powiedział dziennikarzom Rafał Baniak, wiceminister skarbu.

Ambra może wypłacić 0,4-0,6 zł dywidendy na akcję za rok obrotowy 2012/2013 - poinformowali przedstawiciele spółki w trakcie wideokonferencji. Ich zdaniem w IV kwartale roku obrachunkowego spółka powróci do dodatniej dynamiki sprzedaży.

PZU zrobiło kolejny "istotny krok" w kierunku przejęcia największego chorwackiego ubezpieczyciela Croatia Osiguranje. Liczymy, że rozmowy zakończą się sukcesem - powiedział w Zagrzebiu dziennikarzom członek zarządu PZU Ryszard Trepczyński. Dodał, że jeśli PZU nie otrzyma możliwości zakupu pakietu większościowego, to także będzie zainteresowane inwestycją z mniejszymi udziałami.

ABC Data niebawem uruchomi oficjalny proces poszukiwania inwestora dla spółki. Wśród projektów uchwał na najbliższe walne zgromadzenie spółki ma znaleźć się zgoda na podpisanie z bankiem inwestycyjnym umowy w tej sprawie - poinformowało PAP źródło zbliżone do spółki.

WALUTY

Złoty we wtorek stracił na wartości po słabych danych o PKB w I kwartale. Wydarzeniem środy będzie publikacja danych o kwietniowej inflacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1998, a kurs złotego do euro na 4,1606 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2977 USD i 131,88 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Konsumpcja paliw w pierwszym kwartale 2013 r. spadła o 7,5 proc. rdr - wynika z przesłanych PAP danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W marcu 2013 r. popyt na paliwa zmniejszył się o 10 proc. rdr i wzrósł 15 proc. mdm.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 102,94-102,96 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, choć jej zapasy w USA są coraz wyższe - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,41 USD, po wzroście o 24 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o popyt w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.342,00 USD za tonę, po spadku o 1,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7225,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Słabsze od oczekiwań dane o PKB w I kwartale 2013 r. wzmacniają oczekiwania na obniżkę stóp procentowych - uważają analitycy banków Nordea i Nomura oraz grupy analitycznej Capital Economics.

Flash odczyt PKB za I kw. 2013 r. dowodzi, że gospodarka jest w stagnacji. Oznacza to dalszą obniżkę inflacji i przemawia za dalszymi cięciami stóp procentowych - napisał po ogłoszeniu danych GUS bank ING.

Wstępne dane PKB za I kw. 2013 r. są zaskoczeniem dla Rady Polityki Pieniężnej NBP i zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej redukcji stóp procentowych w czerwcu - uważaja analitycy banku JP Morgan.

Ekonomiści BGK obniżyli prognozę wzrostu PKB w 2013 r. do 1,4 proc. wobec 1,6 proc. oczekiwanego przed miesiącem - wynika z majowego raportu banku.

W kolejnych tygodniach kurs złotego będzie się utrzymywał w paśmie 4,10-4,20 za euro - prognozuje Bank Gospodarstwa Krajowego w majowym raporcie.

Ekonomiści z BGK uważają, że w czerwcu RPP pozostawi prawdopodobnie stopy NBP bez zmian. Ich zdaniem niższy odczyt inflacji został już uwzględniony w majowej decyzji, zaś inne dane makro będą korzystne na tle danych z poprzednich miesięcy. Wsparciem dla braku obniżki stóp będzie też chęć zapoznania się z lipcową projekcją NBP.

Inflacja CPI jak i bazowa wyniosły w kwietniu 0,8 proc. rdr - uważają ekonomiści z BGK. W kolejnych miesiącach obniżki tych wskaźników będą już ograniczone i inflacja CPI najprawdopodobniej nie obniży się poniżej 0,5-0,6 proc. rdr, ustabilizuje się też inflacja bazowa.

W 2013 r. polska gospodarka urośnie o 1,5 proc., zaś w przyszłym roku dynamika wzrostu przyspieszy do 2,8 proc. - prognozuje Marek Rozkrut, główny ekonomista Ernst & Young.

Ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska oczekują stabilizacji stóp NBP w czerwcu. Perspektywa stopniowej poprawy koniunktury gospodarczej oraz wzrostu inflacji w drugiej połowie roku powstrzyma Radę przed obniżką stóp także w lipcu, choć ryzyko kolejnej obniżki przed sierpniową przerwą w posiedzeniach RPP jest wysokie.

W opinii ekonomistów z banku Citi Handlowy do kolejnej obniżki stóp NBP o 25 pb dojdzie w czerwcu. Ich zdaniem jest szansa na obniżkę także w lipcu.

Po danych Eurostatu o produkcji przemysłowej eurostrefy za marzec Barclays Capital oczekuje stopniowej poprawy w eurostrefie i powrotu na ścieżkę wzrostu w dalszych miesiącach 2013 r. Średnioroczną dynamikę PKB eurolandu za 2013 r. przewiduje na minus 0,3 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wiceminister finansów Maciej Grabowski zapowiedział, że system opodatkowania węglowodorów powinien być elastyczny, czyli powiązany z rentownością projektów. Projekt ustawy w tej sprawie jest obecnie konsultowany.

Urząd Regulacji Energetyki oczekuje, że sprzedawcy energii elektrycznej w taryfach na drugą połowę 2013 roku obniżą ceny dla gospodarstw domowych, czyli odbiorców z grupy taryfowej - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Obrót na wszystkich rynkach dedykowanych energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł w kwietniu 17,060 TWh, o 207 proc. więcej rdr - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

W poniedziałek, 13 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.992,55 mln zł wobec 29.620,91 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 73,41 punktów bazowych, wobec 72,33 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Rosja zerwała jednostronnie kontrakt z Azerbejdżanem z 1996 roku na tranzyt azerskiej ropy przez swoje terytorium do Europy - poinformowały we wtorek rosyjskie media.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Po debacie plenarnej wszystkie cztery projekty zmian w kodeksie pracy, przewidujące wprowadzenie rocznych, płatnych urlopów rodzicielskich trafiły do dalszych prac sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Komisja rozpatrzy je jeszcze we wtorek.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała we wtorek, że czeka by do Sejmu wpłynął projekt PO ws. in vitro. Wtedy - według niej - mogłyby się zacząć prace nad pozostałymi projektami dot. kwestii zapłodnienia pozaustrojowego. Projektu PO jednak na razie nie ma.

Projekt ustawy o umowie partnerskiej został we wtorek przekazany szefowi klubu PO Rafałowi Grupińskiemu - poinformował PAP Artur Dunin z partyjnego zespołu, który pracował nad projektem dotyczącym związków partnerskich.

Możliwość odwołania się od decyzji o przedłużeniu czynności dokonywanych przez ograny podatkowe - przewiduje projekt złożony w Sejmie przez PSL. Dotyczy to działań, których czasu trwania nie limitują obecne przepisy.

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że dyrektor izby celnej może decydować zarówno o zawieszeniu celnika w jego obowiązkach, jak i odmawiać ponownego rozpatrzenia takiej sprawy. Zdaniem TK nie narusza to zasady dwuinstancyjności.

Sejmowa speckomisja nie wysłuchała we wtorek informacji szefów SKW i SWW ws. nadzoru nad bezpieczeństwem Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Zamiast tego przegłosowano wniosek PO o poszerzenie prezydium komisji o drugiego wiceprzewodniczącego.

Nie ma planów, by PKP Cargo miało przejąć PKP Linię Hutniczą Szerokotorową - powiedział PAP szef Grupy PKP i prezes PKP SA Jakub Karnowski. Takie spekulacje pojawiły się w mediach po odwołaniu w zeszłym tygodniu części zarządu PKP LHS.

Grupa matek złożyła we wtorek w Sejmie i w Senacie petycję, w której apeluje, aby prawo do wydłużonego płatnego urlopu rodzicielskiego dotyczyło także rodziców dzieci urodzonych w 2012 r.

Pierwszy w Polsce ośrodek kompleksowego leczenia dzieci, których matki spożywały w ciąży alkohol powstał w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie. W Ośrodku lekarze będą pomagali dzieciom, u których z powodu ekspozycji na alkohol w życiu płodowym, wystąpił zespół zaburzeń umysłowych i fizycznych zwany przez specjalistów FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder).

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rosyjski MSZ wezwał amerykańskiego ambasadora Michaela McFaula po wtorkowych informacjach, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała dyplomatę USA, któremu zarzuca się próbę werbunku funkcjonariusza rosyjskich służb specjalnych i pracę dla CIA. Jak informowały wcześniej rosyjskie agencje, powołując się na FSB, "agent CIA Ryan C. Fogle, pracujący pod przykrywką trzeciego sekretarza wydziału politycznego ambasady USA, został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek". Zatrzymano go przy próbie werbunku Rosjanina.

Centrolewicowy rząd słoweński premier Alenki Bratuszek doszedł do porozumienia ze związkami zawodowymi sektora publicznego w sprawie kolejnej obniżki pensji w celu ustabilizowania finansów kraju.

Ostateczne wyniki sobotnich wyborów w Pakistanie, ogłoszone we wtorek przez komisję wyborczą, potwierdziły zwycięstwo Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz - partii byłego premiera Nawaza Sharifa, która prawdopodobnie zapewni sobie większość w parlamencie.

Pracownicy sektora publicznego w Grecji rozpoczęli 24-godzinną akcję protestacyjną po decyzji rządu, który zakazał nauczycielom przeprowadzenia własnego strajku w piątek. Szkoły są we wtorek zamknięte, a personel w szpitalach ograniczono do minimum.

Bezterminowy strajk pilotów i personelu kabinowego, rozpoczęty we wtorek, w znacznej mierze sparaliżował chorwackie linie lotnicze Croatia Airlines. Odwołano ponad 20 lotów krajowych i międzynarodowych, m.in. do Frankfurtu nad Menem, Monachium i Wiednia.

Eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) cieszy się w W. Brytanii rekordowym, 18-procentowym poparciem, gdy poparcie dla trzech największych partii spada - wynika z sondażu ośrodka ICM, którego rezultaty podał wtorkowy "Guardian".

Poziom koncentracji CO2 w atmosferze jest najwyższy w historii - poinformowali ekolodzy z WWF, powołując się na badania naukowców z USA. Ekolodzy twierdzą, że bez odejścia od paliw kopalnych katastrofalnych zmian klimatu nie da się uniknąć. Naukowcy z hawajskiego obserwatorium Mauna Loa poinformowali na swojej stronie internetowej, że w maju, poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). "Nigdy wcześniej w historii człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie" - podkreślili we wtorkowym oświadczeniu ekolodzy.

Współczesnym fundamentem współpracy i przyjaźni państw na świecie oraz w UE jest biznes - powiedział we wtorek w Zagrzebiu prezydent Bronisław Komorowski podczas polsko-chorwackiego seminarium gospodarczego.

Sytuacja w Syrii jest we wtorek głównym tematem rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Putin podejmuje szefa izraelskiego rządu w swojej letniej rezydencji w Soczi nad Morzem Czarnym.

Włoska prokuratura prowadząca postępowanie w sprawie katastrofy statku Costa Concordia odrzuciła we wtorek wniosek jego kapitana Francesco Schettino, który chciał wynegocjować wysokość kary. Jego obrona proponowała 3 lata i 4 miesiące więzienia.

(PAP)

amp/ asa/