Skrót wiadomości - środa, 26 czerwca, 17.00

27-06-2013 06:00
27.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W dalszym ciągu jest pole do obniżek stóp procentowych - ocenił dla PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń. Zachęca on RPP do obniżki w lipcu o 50 pb.

Indeks Cen Mieszkań (ICM) spadł w maju o 2,5 pkt. do 838,8 pkt. - podał w środę portal nieruchomości domy.pl.

We wtorek, 25 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 26.513,74 mln zł wobec 25.461,32 mln zł w poniedziałek - podał NBP. Depozyt w tym czasie wyniósł 3.142,60 mln zł.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na lipiec 2013 r. wyniósł 6,8 pkt. wobec 6,5 pkt. poprzednio - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Gospodarka Francji skurczyła się w I kw. 2013 r. Produkt Krajowy Brutto spadł o 0,2 proc. kdk, podczas gdy w IV kw. spadł również o 0,2 proc., po korekcie - poinformował urząd statystyczny Insee we końcowych wyliczeniach.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w I kwartale 2013 roku o 1,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w I kwartale 2013 roku o 2,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 21 czerwca 2013 r. o 3,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ustawa z 11 maja 2012 r. wyrażająca zgodę na ratyfikację paktu fiskalnego jest zgodna z konstytucja - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.

MF i MPiPS proponują, by środki z OFE na 10 lat przed wiekiem emerytalnym były stopniowo przenoszone do ZUS, a ZUS by środki waloryzował i wypłacał emeryturę - poinformował w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Raport o OFE proponuje trzy warianty zamian w OFE. Dwa warianty dotyczącą dobrowolności, trzeci umorzenia obligacji zgromadzonych w OFE - poinformował na konferencji wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

W wariancie likwidacji części nieakcyjnej OFE poziom długu publicznego zmniejsza się o wartość przeniesionych z OFE środków, tj. o ok. 11 proc. PKB - wynika z opublikowanego w środę raportu o OFE.

W wariancie dobrowolności przynależności do OFE po przeniesieniu z OFE do ZUS istnieć będą cztery możliwości postępowania z akcjami, w tym przeniesienie ich do ZUS i stopniową sprzedaż, czy pozostawienie w OFE, a w zamian przeniesienie do ZUS z OFE obligacji o tej samej wartości - wynika z "Przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego".

Jedną z rekomendowanych zmian z przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego jest tzw. dobrowolność "plus". Od wariantu dobrowolności udziału w części kapitałowej systemu emerytalnego wariant "plus" różni się głównie dodatkową składką przekazywaną do OFE przez ubezpieczonego.

Rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni - poinformowało w środę MPiPS.

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że w zmianach w OFE będzie wspierał te rozwiązania, które przyniosą dobrowolność, rozumianą jako decyzyjność obywatela w sprawie tego, co się dzieje z jego składką. Dla premiera istotny jest też wpływ zmian na poziom długu publicznego.

Warianty zmian w OFE są rozłączne, ale mogą ulec nieznacznym modyfikacjom - powiedział Ludwik Kotecki, główny ekonomista w resorcie finansów. Jego zdaniem, zmiany w OFE są neutralne dla budżetu na 2013 rok i nie mają wpływu na decyzję o noweli.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 58,82 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Ministerstwo Finansów chce, żeby rząd jeszcze w lipcu przyjął założenia nowelizacji ustawy o finansach publicznych - poinformowało PAP biuro prasowe resortu. Wśród zmian planowane jest m.in. wpisanie do ustawy nowej stabilizującej reguły wydatkowej.

Rząd Niemiec przyjął w środę w Berlinie projekt budżetu na rok 2014 przewidujący obniżenie deficytu z ponad 25 mld euro w roku bieżącym do 6,2 mld euro. Na rok 2015 Niemcy planują osiągnięcie po raz pierwszy od ponad 40 lat nadwyżki wpływów nad wydatkami.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,0 proc. i wyniósł 12.834,01 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 1.951,5 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji nie zmienił się i wyniósł 2.246,66 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 1,43 proc. i wyniósł 18.565,65 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,04 proc., do 6.165,48 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 2,09 proc. i wyniósł 3.726,04 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,66 proc. i wyniósł 7.940,99 pkt.

W wyniku nadzwyczajnej korekty indesków po sesji 28 czerwca do indeksu mWIG 40 wejdzie Rovese, a opuści go Bioton. Indeks sWIG 80 opuszczą Rovese i Calatrava, a wejdą do niego Monnari i Work Servise - podała giełda w komunikacie.

SPÓŁKI

Grupa Kęty prognozuje, że skonsolidowany zysk netto spółki w II kw. tego roku wyniesie ok. 39 mln zł, co oznacza wzrost o 23 proc. rdr. - poinformowała spółka w komunikacie. Natomiast zysk EBITDA ma spaść do ok. 52 mln zł z 62,7 mln zł rok wcześniej.

PKN Orlen może jesienią wyemitować kolejną transzę obligacji detalicznych, o ile na rynku nie pojawią się konkurencyjne oferty innych spółek - poinformował PAP Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes spółki.

PKN Orlen rozpoczął wiercenie ósmego otworu poszukiwawczego w złożach niekonwencjonalnych - poinformowała spółka w komunikacie. Zostanie on wykonany w miejscowości Dobryniów na Lubelszczyźnie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z dwóch odwiertów na złożu Rehman na bloku koncesyjnym Kirhtar w Pakistanie - podała spółka w komunikacie prasowym.

Comp pozyskał kredyt na sfinansowanie buy-backu i po sesji ogłosi wezwanie na około 150 tys. akcji własnych po cenie kilka proc. wyższej od wczorajszego zamknięcia - poinformowało PAP źródło zbliżone do transakcji.

Energa i Energa Operator podpisały z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju umowę kredytową na 800 mln zł, w ramach której EBOiR udostępni spółkom 400 mln zł, a pozostałą część zapewni konsorcjum dwóch banków komercyjnych: PKO BP i ING Bank Śląski - podała Energa w komunikacie.

PGE, KGHM, Tauron oraz Enea zawarły porozumienie w sprawie kontynuowania prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej - podały spółki w komunikatach.

WZ Comarchu przyjęło uchwałę o wypłacie w formie dywidendy 12,1 mln zł, czyli 1,5 zł na akcję, z zysku za 2012 rok. Decyzja ta była zgodna z rekomendacją zarządu - poinformowała spółka.

Comarch spodziewa się, że rynek systemów ERP wzrośnie w 2013 r. od 2 do 5 proc. Krakowska spółka chce zwiększyć przychody ze sprzedaży tych systemów o około 5-10 proc. - poinformował na konferencji prasowej Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu, dyr. sektora ERP.

Grupa Koelner liczy, że w tym roku uda jej się poprawić wynik netto, choć wzrost nie będzie duży. Z kolei przychody powinny znajdować się na porównywalnym rdr poziomie. Rok później wzrosnąć mają zarówno zyski, jak i obroty - poinformował prezes Radosław Koelner. Spółka zmieni nazwę na Rawlplug.

Grupa Koelner w tym roku uruchomi skup akcji własnych przegłosowany 21 czerwca przez ZWZ. Spółka myśli o powrocie do wypłacania dywidendy - poinformował prezes Radosław Koelner.

Zarząd notowanej na NewConnect spółki ZOO Centrum złożył wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze notowanej na NewConnect spółki EBC Solicitors zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę 600 tys. zł, czyli 0,20 zł na akcję, z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Grodno rozważa akwizycje spółek o przychodach ze sprzedaży na poziomie max. 100 mln zł. Możliwe są przejęcia spółek spoza branży elektrotechnicznej - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Jurczak, prezes Grodna. Dodał, że spółka planuje rozwój segmentu inżynieryjno-przemysłowego i fotowoltaicznego.

Grodno w I kwartale roku obrotowego 2013/2014 spodziewa się wyników na poziomie podobnym w ujęciu rok do roku - poinformował w rozmowie z PAP Andrzej Jurczak, prezes Grodna. Dodał, że celem spółki na cały rok obrotowy 2013/2014 jest utrzymanie przychodów i wzrost zysku netto rok do roku.

Walne zgromadzenie ZE PAK zdecydowało o przeznaczeniu całego zysku za 2012 rok na kapitał zapasowy. Projekty uchwał na WZ zakładały wypłatę 54,89 mln zł dywidendy, co oznaczało 1,08 zł dywidendy na akcję, zgodnie z wcześniejszą rekomendacją zarządu - podała spółka w komunikacie.

Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 18 czerwca, wyceniają spółkę OT Logistics na 425,38 mln zł. Twórcy raportu spodziewają się, że spółka wypracuje w 2013 roku 503 mln zł przychodów, 44,7 mln zł zysku operacyjnego i 26 mln zł zysku netto.

Akcjonariusze Kopeksu zdecydowali o przeznaczeniu 3,7 mln zł na dywidendę za rok 2012, co daje 0,05 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Comp ogłosił ofertę zakupu 149 tys. akcji własnych, stanowiących 2,52 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki, oferując po 67 zł za akcję - podał pośredniczący w ofercie DI BRE Banku.

Bank Zachodni WBK wypowiedział spółce Fota umowy kredytowe, m.in. na kredyt obrotowy. Spółka ma spłacić bankowi łącznie ponad 20 mln zł do dnia 3 lipca - podała Fota w komunikacie.

AviaAM Leasing, litewska grupa zajmująca się leasingiem, obrotem i zarządzaniem używanymi samolotami komercyjnymi, zadebiutuje na rynku równoległym warszawskiej GPW w piątek, 28 czerwca - podała giełda w komunikacie.

Asseco Poland za 1,5 mln USD nabyło 51 proc. udziałów w gruzińskiej spółce Onyx Consulting. Z dniem 27 czerwca firma ta zmieni nazwę na Asseco Georgia - podało Asseco w komunikacie.

WALUTY

Notowania złotego oraz rentowności polskich obligacji nadal pozostają zależne przede wszystkim od wydarzeń na rynkach bazowych - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, publikacja raportu o OFE została przez inwestorów na FX i FI przyjęta neutralnie. Do końca tygodnia PLN wyceniany będzie na 4,30-4,37/EUR.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3239 a kurs złotego do euro na 4,3348 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3024 USD i 127,33 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje po raz pierwszy od trzech sesji, po tym jak opublikowano raport o jej wysokich zapasach. WTI w dostawach na sierpień staniała o 96 centów do 94,36 USD za baryłkę w handlu elektronicznym na NYMEX - podają maklerzy.

Notowania złotego oraz rentowności polskich obligacji nadal pozostają zależne przede wszystkim od wydarzeń na rynkach bazowych - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, publikacja raportu o OFE została przez inwestorów na FX i FI przyjęta neutralnie. Do końca tygodnia PLN wyceniany będzie na 4,30-4,37/EUR.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 6715,25 USD/t.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 100,83-100,85 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Środa upłynęła pod znakiem dość dużej zmienności na GPW, gdyż po starcie notowań na ponad 2,5 proc. minusie na WIG 20, indeks odrobił znaczną część strat po publikacji propozycji w sprawie OFE. Jest szansa, że ostatnie dołki na GPW to przesilenie, po którym indeksy powinny zacząć rosnąć.

Ryzyko wystąpienia w najbliższym czasie kryzysu finansowego na rynkach wschodzących jest niskie - wynika z opublikowanego w środę wskaźnika ryzyka Capital Economics (CERI).

Wskaźniki giełdowe w USA mogą spaść o 20-30 proc.. Wszędzie na rynkach widać znaczące ryzyko zniżek - ocenia Marc Faber, wydawca Gloom Boom & Doom Report.

Polska gospodarka ma już za sobą najniższy punkt spadku, ale w II kw. nie wykazuje objawów ożywienia - podaje w środowym komentarzu ośrodek badawczy Capital Economics (CE). CE oczekuje obniżki głównej stopy procentowej w lipcu do 2,50 proc. z 2,75 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Segment machine-to-machine polskiego rynku telekomunikacyjnego będzie rósł średnio o 24 proc. rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat - wynika z raportu firmy analitycznej IDC. Analitycy IDC szacują, że w 2012 roku wartość krajowego rynku M2M wyniosła około 190 mln USD.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku na mocy tzw. reformy Gowina.

Ustawa obywatelska, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych, ma wewnętrzne wady i sprzeczności, które ją dyskwalifikują; jej wady powodowały, że nie miała szans na zadziałanie - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski uzasadniając decyzję o zawetowaniu tej ustawy.

Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sadów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów.

Prezydent wystąpił do TK, w trybie kontroli następczej, z wnioskiem ws. ustawy o SKOK-ach. Bronisław Komorowski zwrócił się o rozstrzygnięcie, czy w przypadku tej ustawy ważniejsze jest zapewnienie ważności stabilności finansów czy gwarancje dla prawa własności.

Dialog nie polega na tym, że związki każą, a rząd, parlament, pracodawcy wykonują polecenia - powiedział premier Donald Tusk po tym, jak strona związkowa zerwała obrady Komisji Trójstronnej.

Jestem gotowy do powrotu do stołu w każdej chwili - zapewnił premier Donald Tusk po tym, jak strona związkowa zerwała w środę obrady Komisji Trójstronnej. Dodał, że spełnienie postulatów związkowców byłoby katastrofalne dla rynku pracy.

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieujawnienia w oświadczeniach majątkowych Jarosława Kaczyńskiego ponad 400 tys. zł darowizny od klubu parlamentarnego PiS na koszty adwokackie.

Tomasz Kacprzak (PO) nie jest już szefem Rady Miejskiej w Łodzi, a Elżbieta Królikowska-Kińska (również PO) straciła funkcję wiceszefowej rady. Wynik głosowania na środowej sesji oznacza, że rządząca dotąd w radzie miasta Platforma straciła większość.

We wtorek późnym wieczorem został zatrzymany drugi mężczyzna w związku ze sprawą fałszywych alarmów bombowych - poinformował w środę szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Podkreślił, że nie było realnego zagrożenia życia i zdrowia obywateli.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski liczy na to, że porozumienie między rządami i Parlamentem Europejskim w sprawie wieloletnich ram finansowych dla Unii uda się dopiąć w tym tygodniu "na najwyższym szczeblu politycznym".

Były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji, nie może wylecieć z Moskwy, gdyż władze USA anulowały jego paszport, co powoduje, że nie może on kupić nowego biletu na samolot.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że jego kraj nie ma żadnych pretensji do Edwarda Snowdena i że ten były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych może bez przeszkód odlecieć z Moskwy w dowolnym kierunku.

Rosja wycofała w związku z syryjskim konfliktem cały swój personel wojskowy z Syrii, który pracował aż do chwili obecnej w bazie rosyjskiej marynarki w porcie Tartus - podał w środę przez dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w ministerstwie obrony.

Premier Serbii Ivica Daczić ma nadzieję, że jego kraj będzie mógł przystąpić do Unii Europejskiej w ciągu czterech-pięciu lat. Decyzję szefów dyplomacji państw UE o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Serbią w styczniu 2014 r. uznał za "historyczną".

Wyniki po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Albanii wskazują, że lewicowa opozycja pod przewodem socjalistów odniosła zdecydowane zwycięstwo. Dotychczasowy premier i przywódca prawicy Sali Berisha zachowuje milczenie.

Kapsuła Shenzou-10 z trójką chińskich kosmonautów wylądowała w środę na stepie na północy Chin po 15-dniowej misji kosmicznej, w trakcie której połączyła się na orbicie z modułem Tiangong-1 - poinformowały chińskie media. (PAP)

pif/ ana/ asa/