Skrót wiadomości - środa, 19 czerwca, 17.00

19-06-2013 17:01
19.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w maju spadła o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w maju 2013 roku spadła w 18 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w maju spadły o 2,5 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja rdr w maju 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Narodowy Bank Polski jest zadowolony ze skutków interwencji walutowej z 7 czerwca - poinformował w środę PAP prezes NBP Marek Belka. W jego ocenie sytuacja na rynku walutowym zdecydowanie się uspokoiła.

Stopy procentowe są bliskie poziomowi adekwatnemu w danej sytuacji, a RPP jest bliska zakończenia cyklu luzowania polityki pieniężnej - poinformował w rozmowie z PAP prezes NBP Marek Belka. Nie wykluczył, że w lipcu może dojść do kolejnej redukcji stóp, choć wiele zależy od tego, co pokaże projekcja inflacyjna.

Deflacja w ujęciu miesięcznym może się jeszcze pojawić w jednym z kolejnych miesięcy - uważa prezes Głównego Urzędu Statystycznego Janusz Witkowski.

Dynamika PKB w II kwartale 2013 r. będzie zbliżona do wyników z I kwartału, na razie nie widać ożywienia w inwestycjach - powiedział dziennikarzom prezes GUS Janusz Witkowski.

Ministerstwo Finansów liczy na poprawę dochodów podatkowych, dochody po maju cieszą resort - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Ministerstwo Finansów na środowej aukcji zamiany sprzedało obligacje OK0116 za 7.801,110 mln zł, a odkupiło OK0713 za 6.154,168 mln zł oraz DS1013 za 1.068,238 mln zł - podał resort w komunikacie.

Środowa aukcja zamiany była zdominowana przez inwestorów zagranicznych, co potwierdza, że "stabilny kapitał zagraniczny" nie odpływa z Polski - uważa Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła w maju 2013 roku o ok. 3 proc. rdr, a w ujęciu mdm wzrosła o ok. 2 proc. - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa niewiele zmienił się w stosunku do wartości sprzed miesiąca, spadł zaledwie o 0,2 punktu - podało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

FootFall Indeks Polska w tygodniu 10.06-16.06 2013 roku wzrósł o 0,6 proc. rok do roku oraz 14,9 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 73,16 pkt. - podała firma Experian.

We wtorek, 18 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 36.823,97 mln zł wobec 35.993,37 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Słabe dane z rynku pracy nie zmieniają stagnacyjnego obrazu oraz utwierdzają w przekonaniu, że RPP reagowała w minionym roku zbyt późno i zachowawczo. Ponadto dają pole do kolejnej obniżki w lipcu - uważa Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze.

Chadeccy europosłowie komisji PE ds. środowiska niespodziewanie zmienili zdanie i podczas środowego głosowania najpewniej przejdzie opóźnienie aukcji części pozwoleń na emisję CO2, czemu ostro sprzeciwia się Polska - wynika z informacji PAP.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 14 czerwca 2013 r. o 3,3 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 281,5 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,8 proc. i wyniósł 13.245,22 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,6 proc. i wyniósł 2.143,45 pkt.

SPÓŁKI

Walne zgromadzenie KGHM zdecydowało o wypłacie 9,8 zł dywidendy na akcję za 2012 r., zgodnie z propozycją resortu skarbu. W sumie na dywidendę trafi 1,96 mld zł z 4,868 mld zł ubiegłorocznego zysku netto spółki.

PKO BP po rewizji ratingów przez agencje ratingowe, do czego dojść może pod koniec lipca, rozważy wyjście na rynek euroobligacji i nie wyklucza, że stanie się to w 2013 roku - poinformował PAP Jakub Papierski, wiceprezes banku odpowiedzialny za Obszar Bankowości Inwestycyjnej.

PKO BP może jeszcze w 2013 roku rozpocząć proces sprzedaży dewelopera Qualia Development i sfinalizować transakcję w 2014 roku. Bank skłania się sprzedać tę spółkę inwestorowi strategicznemu - poinformował PAP Jakub Papierski, wiceprezes banku odpowiedzialny za Obszar Bankowości Inwestycyjnej.

PKO BP ocenia, że jego prognoza zysku netto przejmowanych aktywów Nordei na lata 2013-2016 jest założona bardzo konserwatywnie - poinformował PAP Jakub Papierski, wiceprezes banku odpowiedzialny za Obszar Bankowości Inwestycyjnej.

PKO BP rozważa, czy zawiązać jednorazową, pełną rezerwę z której rozliczne będą wydatki na integrację z Nordeą w wysokości około 215 mln zł w okolicach zamknięcia transakcji, czyli na przełomie 2013 i 2014 r. - poinformował PAP Jakub Papierski, wiceprezes banku.

PKO BP planuje wypłacać dywidendę z zysków za lata 2013-2015. Bank chce szybko odbudować bazę kapitałową i zakłada stopniowy wzrost współczynnika wypłacalności i Core Tier 1 do poziomów zbliżonych do obecnych - poinformował PAP Jakub Papierski, wiceprezes banku odpowiedzialny za Obszar Bankowości Inwestycyjnej.

PKO BP spodziewa się, że dzięki akwizycji aktywów Nordei utrzyma wysokie tempo rozwoju. Bank liczy na 10 proc. wzrost zysku netto po ujawnieniu wszystkich efektów synergii, co nastąpi w ciągu 3 lat - poinformował PAP Jakub Papierski, wiceprezes banku.

Dom Development sprzeda w II kwartale więcej mieszkań niż 339 w I kwartale - poinformował PAP Jarosław Szanajca, prezes spółki. Dodał, że marża brutto jest niższa niż w pierwszych 3 miesiącach 2013 r., ale spółka chce utrzymać ją w kolejnych kwartałach powyżej 20 proc.

Aviva OFE zmniejszył zaangażowanie w akcjonariacie Rovese do 4,97 proc. udziałów w kapitale i głosów na WZ spółki - poinformowała Rovese w komunikacie.

Komisja środowiska w Parlamencie Europejskim poparła w środę opóźnienie aukcji części pozwoleń na emisję CO2, czemu sprzeciwia się Polska. Głosowanie plenarne PE w tej sprawie spodziewane jest na początku lipca.

ZWZ Seka uchwaliło wypłatę z zysku osiągniętego w 2012 roku 280 tys. zł na dywidendę, czyli 0,07 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Megaronu zdecydowali o wypłacie pozostałej części dywidendy za 2012 rok w wysokości 0,8 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Erbud podpisał z Hazel Investments umowę na realizację budynku wielofunkcyjnego biurowo-usługowego z garażem podziemnym oraz infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu, pod nazwą "Royal Wilanów" wraz z wykonaniem infrastruktury drogowej. Wartość kontraktu to 212,48 mln zł - podał Erbud w komunikacie.

Mostostal Warszawa, z uwagi na potrzebę dostosowania wielkości zatrudnienia do aktualnej wielkości kontraktacji, rozpoczął procedurę zwolnień grupowych. Rozwiązanie umów o pracę planowane jest do 30 kwietnia 2014 r. i dotyczyć będzie nie więcej niż 620 osób - podała spółka w komunikacie.

W przetargu organizowanym przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) na wykonanie, wdrożenie i utrzymanie centralnego systemu analityczno-raportowego CeSAR oferty złożyło czterech wykonawców. Najtańsza okazała się oferta Sygnity za 7,26 mln zł brutto - poinformowało PAP CRZL.

BSC Drukarnia Opakowań w drugim kwartale spodziewa się wyższych wyników w ujęciu rdr. Dynamika wzrostu sprzedaży na koniec 2013 r. może przekroczyć 10 proc. rdr - powiedział w rozmowie z PAP Janusz Schwark, prezes BSC Drukarni Opakowań.

BSC Drukarnia Opakowań spodziewa się, że do końca 2013 roku uda jej się sfinalizować przejęcie drukarni w Rosji - poinformował w rozmowie z PAP Janusz Schwark, wiceprezes BSC Drukarni Opakowań.

AmRest wyemitował pięcioletnie, niezabezpieczone obligacje o wartości 140 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Drugi co do wielkości austriacki koncern budowlany - Alpine Bau GmbH - złożył w sądzie wniosek o uznanie niewypłacalności - informują austriackie media, powołując się na rzecznika sądu w Wiedniu.

Zysk amerykańskiej spółki spedycyjnej Fedex w IV kwartale roku fiskalnego wyniósł 2,13 USD na akcję - podała firma w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1777 a kurs złotego do euro na 4,2563 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3406 USD i 127,44 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest notowana blisko 9-miesięcznego maksimum z powodu spadku jej zapasów w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 98,36 USD, po spadku ceny o 8 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 106,25-106,27 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7004,00 USD/t.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 0,31 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 394,12 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na GPW przyniosła spadki, które pogłębiła decyzja o wysokości dywidendy KGHM. Dla WIG 20 takie spadki mogą nawet oznaczać zanegowanie trendu wzrostowego, w którym indeks pozostawał w ostatnich tygodniach - uważają analitycy. Przebieg sesji w czwartek będzie zależny od decyzji Fed.

Wobec oczekiwanego w drugiej połowie roku ożywienia gospodarczego w strefie euro oraz braku istotnej presji deflacyjnej nie należy się spodziewać zmian w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego w najbliższym czasie - oceniają analitycy Goldman Sachs.

Wzrost PKB w Polsce w 2013 r. wyniesie ok. 1 proc. rdr, a przyspieszenie w gospodarce będzie możliwe dopiero w 2014 r., pod warunkiem odbicia w strefie euro - ocenił Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka Coface. Jego zdaniem spowolnienie w Polsce nie jest jednak głębokie i nie obniży oceny Coface dla Polski.

Złoty do końca czerwca może się umocnić do 4,22 za euro, spisując się lepiej od innych walut z koszyka EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) - ocenia Credit Agricole w czerwcowym raporcie walutowym.

Barclays Capital zaleca kupno złotego, z docelowym poziomem 4,15 za euro - wynika z kwartalnego raportu banku poświęconego rynkom wschodzącym. Bank spodziewa się, że RPP obniży stopy procentowe o dalsze 25-50 pb. BarCap spodziewa się też umocnienia leja rumuńskiego i osłabienia czeskiej korony.

Przed nami kolejne rekordy wzrostu wskaźnika Standard & Poor's 500, który w przyszłym roku może osiągnąć 1.900 pkt. - oceniają analitycy Wells Fargo Advisors w najnowszym raporcie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komisja Nadzoru Finansowego jest niechętna kolejnym dużym fuzjom na rynku bankowym; chce, by na rynek wchodzili nowi inwestorzy - poinformował PAP Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

W ocenie komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehna obecnie można mieć pewność, że strefa euro przetrwa, chociaż jeszcze rok temu istniały ryzyka dla istnienia wspólnej europejskiej waluty.

Polscy dyrektorzy finansowi podwyższyli prognozy makroekonomiczne, bardziej optymistycznie postrzegają również perspektywę finansową - wynika z badania dyrektorów finansowych (CFO) przeprowadzonego przez firmę Deloitte.

W okresie ostatnich trzech miesięcy sytuacja finansowa 50 proc. Polaków nie zmieniła się, pogorszenie zadeklarowało 36 proc. badanych, a poprawę 12 proc. - wynika z wiosennej edycji Barometru Finansowego ING.

Komisja środowiska w Parlamencie Europejskim poparła w środę opóźnienie aukcji części pozwoleń na emisję CO2, czemu sprzeciwia się Polska. Głosowanie plenarne PE w tej sprawie spodziewane jest na początku lipca.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że szef klubu PO Rafał Grupiński zobowiązał się do jak najszybszego przygotowania projektu ustawy, który wyeliminuje finansowanie partii z budżetu państwa. Powinien być gotowy na początku przyszłego tygodnia - dodał Tusk.

Zadowolenie z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk, wyraża w czerwcu 26 proc. respondentów, niezadowolonych z tego faktu jest 59 proc. Z kolei pozytywnie o pracy rządu wyraża się 19 proc. badanych, a negatywnie 43 proc. - wynika z sondażu CBOS.

79 proc. badanych źle ocenia pracę rządu, dobrze - 15 proc. Nieco lepsze oceny ma premier Donald Tusk - 71 proc. przeciwników i 23 proc. zwolenników - wynika z sondażu TNS Polska. Pracownia zauważa, że tak złych wyników rząd Donalda Tuska nie miał od 2007 r.

Poseł PO Zbigniew Rynasiewicz potwierdził w środę nieoficjalne informacje PAP, że otrzymał nominację na funkcję wiceministra transportu. Zastąpił odwołanego w poniedziałek Tadeusza Jarmuziewicza.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Negocjatorzy PE i irlandzka prezydencja UE nie osiągnęli porozumienia w sprawie nowego wieloletniego budżetu Unii i w nocy z wtorku na środę przerwali negocjacje. Rozmowy mają być wznowione w środę o godz. 11.

Prezydent USA Barack Obama zapewnił w środę po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że zbieranie danych z serwerów internetowych przez amerykańskie służby specjalne nie narusza prawa i odbywa się pod kontrolą sądową.

Prezydent USA Barack Obama zaprzeczył w środę w Berlinie, że większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w innych częściach świata oznacza zmniejszenie znaczenia sojuszu Ameryki z Europą; powiedział, że stosunki z Europą są "kamieniem węgielnym" bezpieczeństwa.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj postanowił zawiesić rozmowy na temat paktu bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi, oskarżając Waszyngton o "niespójne oświadczenia i działania" dotyczące rozmów pokojowych z talibami - poinformował w środę rzecznik Karzaja.

Rząd Afganistanu nie będzie uczestniczył w rozmowach pokojowych z talibami w stolicy Kataru w Dausze - zapowiedział w środę urząd prezydenta Hamida Karzaja. (PAP)

pif/ ana/