Skrót wiadomości - środa, 17 lipca, 17.00

17-07-2013 17:00
17.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 3,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w czerwcu spadły o 1,5 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2013 roku wzrosła w 25 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja rdr w czerwcu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja znajduje się obecnie w tendencji wzrostowej, która powinna być kontynuowana w II połowie roku - uważają analitycy resortu finansów. Ich zdaniem, sytuacja w przemyśle jest zgodna ze scenariuszem poprawy aktywności gospodarczej w II połowie roku.

Produkcja przemysłowa w lipcu powinna przekroczyć 4,0 proc. rdr - oceniają analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w ubiegłym tygodniu spadały w 4 na 5 regionów Polski - podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa wzrósł w lipcu w stosunku do wartości sprzed miesiąca o 0,4 pkt. do 93,5 pkt - podało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w czerwcu i wyniosła 836 tys. w ujęciu rocznym. W maju wskaźnik wyniósł 928 tys. po korekcie - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 12 lipca 2013 r. o 2,6 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Przyszłość programu luzowania ilościowego jest zależna od warunków panujących w amerykańskiej gospodarce - wynika z wypowiedzi prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Bena Bernanke przed komisją ds. finansowych amerykańskiej Izby Reprezentantów. Bernanke podkreślił, że tempo skupu obligacji może zostać zmniejszone lub zwiększone, w zależności od warunków panujących w gospodarce USA

BUDŻET, DŁUG

Sprzedaż obligacji detalicznych w czerwcu wyniosła 143,7 mln zł, 25 proc. więcej niż w maju i 42 proc. mniej niż w czerwcu 2012 roku - podał resort finansów w środowym komunikacie.

Potrzeby pożyczkowe na 2013 roku, po zapowiadanej przez rząd nowelizacji ustawy budżetowej, zwiększą się maksymalnie o 16 mld zł, czyli o tyle ile wzrośnie deficyt - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że finansowanie odbędzie się zarówno drogą rynkową, jak i poprzez kredyty z międzynarodowych instytucji finansowych.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski liczy, że nowa, stabilizująca reguła wydatkowa wejdzie w życie do połowy września tego roku.

W obliczu obserwowanego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego, gospodarka potrzebuje stymulacji fiskalnej, którą zapewni zwiększenie deficytu budżetowego w tym roku o 16 mld zł - uważa wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie Prokuratury Europejskiej, która miałaby zajmować się przestępstwami, godzącymi w budżet UE. Już wiadomo, że nie wszystkie kraje Unii chcą uczestniczyć we współpracy w ramach planowanej instytucji.

Musimy naprawić nasz system bankowy, przeprowadzić prywatyzację i dopiero wówczas okaże się, czy potrzebny będzie nam pakiet pomocowy; według mnie damy sobie radę bez niego - poinformował PAP szef MSZ Słowenii Karl Erjavec.

Pogrążona w kryzysie Grecja potrzebuje na załatanie luki finansowej dodatkowej pomocy sięgającej 10 mld euro - podał w środę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na źródło w Komisji Europejskiej. Decyzja powinna zapaść do końca września.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1 proc. i wyniósł 2.044,92 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 14.615,04 pkt.

SPÓŁKI

Nordea Bank Polska zanotował w drugim kwartale 2013 roku 11,9 mln zł straty netto wobec 9,8 mln zł straty rok wcześniej - podał bank w raporcie kwartalnym.

Grupa Kopex w II kw. w porównaniu do I kw. zanotowała blisko 20-proc. spadek sprzedaży, podobny zysk EBIT i nieco niższy zysk netto - poinformował PAP Józef Wolski, prezes Kopeksu. Dodał, że w III i IV kw. spółka ma szanse wrócić do kwartalnego zysku EBIT na poziomie ok. 50 mln zł.

Kopex prowadzi prace nad całościowym dokumentem strategii, który chce opublikować w październiku. Spółka planuje zweryfikować cele finansowe zawarte w opublikowanych w marcu założeniach do strategii na lata 2013-2017 - poinformował w wywiadzie dla PAP Józef Wolski, prezes Kopeksu.

Grupa Kopex spodziewa się, że jej serbska spółka zależna Kopex Min zakończy 2013 rok ze stratą - poinformował PAP Józef Wolski, prezes Kopeksu. Dodał, że grupa planuje do końca roku przeprowadzić połączenie australijskich spółek Kopex Australia i Kopex Waratah.

Grupa Kopex w październiku zamierza podjąć ostateczną decyzję ws. budowy kopalni w Oświęcimiu - poinformował PAP Józef Wolski, prezes Kopeksu. Dodał, że spółka nie wyklucza sprzedaży koncesji na wydobycie po jej pozyskaniu.

Integer prowadzi rozmowy ws. dołączenia kolejnego funduszu private equity do spółki easyPack - poinformował w rozmowie z PAP Rafał Brzoska, prezes Integera. Dodał, że Integer zachowa pakiet kontrolny w spółce.

Skonsolidowane wyniki Integera w II kw. były mocno obciążone kosztami projektu paczkomatów. Odpowiedzialna za ten segment spółka easyPack osiągnie break even pod koniec 2014 roku - poinformował w rozmowie z PAP Rafał Brzoska, prezes Integera.

Grupa AmRest szacuje, że jej przychody ze sprzedaży w II kwartale 2013 roku, z wyłączeniem wyniku restauracji Applebee's, wyniosły 664,9 mln zł, co oznacza wzrost o 18,4 proc. rdr w złotych i 16,1 proc. rdr w walutach lokalnych - podał AmRest w komunikacie.

Wikana chce wyemitować obligacje serii A i B w ramach programu o łącznej wartości do 33,612 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Na terenie zakładów Hutmen we Wrocławiu miał w środę miejsce pożar magazynu wynajętego zewnętrznemu podmiotowi. Obecnie sytuacja jest opanowana, a wydarzenie nie wpłynęło na produkcję realizowaną przez giełdową spółkę - poinformował PAP Michał Kujawski, rzecznik prasowy grupy Impexmetal, właściciela Hutmena.

Kompania Węglowa (KW), która z powodu spadku sprzedaży węgla oraz przychodów wdraża program oszczędnościowy, zamierza w tym roku obniżyć pozapłacowe koszty w firmie o 8 proc. Spółka zapewnia, że wdraża oszczędności we wszystkich kopalniach.

OT Logistics, spółka zajmująca się tranportem środlądowym oraz spedycją, zadebiutuje na GPW w czwartek, 18 lipca - poinformowała GPW w komunikacie.

Spółka Tauron Dystrybucja musi ujawnić informacje dot. lokalizacji i budowy linii energetycznych - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Stwierdził, że informację publiczną muszą udostępniać nie tylko urzędy, ale i firmy, które wykonują zadania publiczne.

Soporto Invest z grupy Penta złożyła wniosek o zwołanie na 20 sierpnia NWZ EMC Instytut Medyczny w sprawie zniesienia dematerializacji akcji spółki i wycofania jej z obrotu na GPW - podało EMC IM w komunikacie.

Mediatel skierował we wtorek do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości układowej - podała spółka w komunikacie.

Słowenia planuje jesienią przyjąć kolejny pakiet prywatyzacyjny; pod młotek ma pójść m.in. narodowy ubezpieczyciel Triglav, którym zainteresowane było PZU. Lublana będzie czekać na ofertę z Polski - wynika ze słów szefa MSZ Słowenii Karla Erjaveca.

Bank of America Corp. zanotował w II kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości około 35 centów - wynika z raportu kwartalnego banku.

Skorygowany zysk na akcję spółki Bank of New York Mellon Corporation wyniósł w II kwartale 2013 r. 63 centy - wynika z raportu kwartalnego banku.

WALUTY

Podstawową determinantą złotego i obligacji pozostają sygnały z Fed. Po środowych wzmocnieniach, które zawdzięczamy danym krajowym, kurs EUR/PLN może pozostawać w przedziale 4,22-4,27. Rynek długu zdyskontował informacje o planowanej nowelizacji - oceniają analitycy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2410 a kurs złotego do euro na 4,2624 - poinformował NBP.

TOWARY

Średnia cena litra benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia wzrosła o 9 gr, a cena litra ON wzrosła o 10 gr - wynika z analiz e-petrol.pl.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 20 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 r. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 108,43-108,49 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają drugi dzień z rzędu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 105,46 USD, po spadku o 0,54 USD.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 6,9 mln baryłek, czyli 1,8 proc., do 367,01 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie notują wzrosty drugi dzień z rzędu po lepszych danych o produkcji w USA, a także przez spekulacje o poprawie sytuacji w Chinach w II połowie roku - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME wzrosła o 0,7 proc. do poziomu 7.046,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 6939,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na warszawskim parkiecie przebiega pod znakiem wzrostów. Rynek znajduje się blisko oporu na poziomie 2.330 pkt. i krótkoterminowy trend wzrostowy może zostać w każdym momencie przerwany - oceniają analitycy.

Bank HSBC podtrzymuje prognozę tegorocznego deficytu polskiego sektora finansów publicznych na poziomie 3,9 proc. PKB - wynika z komentarza HSBC do wtorkowej zapowiedzi nowelizacji budżetu i zmian reguł fiskalnych.

Wzrost deficytu nie utrudni procesu ożywienia polskiej gospodarki, choć nie będzie go stymulował. Ograniczona konsolidacja fiskalna wspiera decyzję RPP o zakończeniu cyklu luzowania. Wzrost potrzeb pożyczkowych nie osłabi polskiego długu - ocenił Piotr Bujak z banku Nordea.

Poluzowanie reguł fiskalnych na lata 2013-2014 powinno ograniczyć ryzyko słabszego wzrostu - ocenia Bank of America/Merrill Lynch. Zdaniem banku zawieszenie reguł fiskalnych, choć akceptowalne dla rynków, może rodzić pewne obawy o dyscyplinę finansów w przyszłości.

Nowelizacja budżetu nie zmienia średnioterminowych perspektyw polskiego ratingu, ale dalszy poślizg fiskalny może wywrzeć presję na stabilną perspektywę ratingu - ocenia Jaime Reusche, analityk agencji ratingowej Moody's. Jego zdaniem zmiana reguł fiskalnych wzmocni ramy fiskalne w kolejnych latach.

Na koniec roku złoty umocni się do poziomu 4,10-4,15 za euro - uważają ekonomiści z BRE Banku. Ich zdaniem, należy oczekiwać wzrostu rentowności polskich obligacji.

Ekonomiści z BRE Banku nie oczekują dalszych obniżek stóp NBP. Ich zdaniem do podwyżek stóp w Polsce może dojść na przełomie 2014 i 2015 roku.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Około 300 osób ma stracić pracę w spółce PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin - poinformował w środę rzecznik prasowy Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin SA Maciej Łęczycki. Zwolnienia grupowe mają rozpocząć się 30 sierpnia.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 89,15 pb, wobec 91,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry podpisały Memorandum of Understanding w sprawie rozszerzenia mechanizmu market coupling na rynki Polski oraz Rumunii - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne w komunikacie prasowym.

Komisja Europejska bada projekt polskiej ustawy regulującej koncesje na wydobycie gazu łupkowego pod kątem zgodności z unijną dyrektywą węglowodorową - poinformowała w środę KE. Komisja nie podała terminu zakończenia tej oceny.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

W MPiPS cięcia wyniosą ok. 100 mln zł; będą to środki z niewykorzystanych rezerw i oszczędności w funkcjonowaniu ministerstwa - powiedział szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że waloryzacja rent i emerytur w 2014 r. będzie niższa niż w poprzednich latach.

Resort pracy złoży w tym tygodniu wniosek do ministra finansów o odblokowanie środków w ramach Fundusz Pracy - poinformował w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że spotka się w tej sprawie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Tegoroczny budżet MON ma zostać zmniejszony o ponad 3,3 mld zł - poinformowało w środę PAP źródło w resorcie obrony. Cięcia mają dotyczyć bieżących wydatków materiałowych i inwestycyjnych budowlanych, a nie płac, emerytur i wydatków na sprzęt i uzbrojenie.

Dobrą opinię na temat działań prezydenta Bronisława Komorowskiego ma 65 proc. ankietowanych, negatywną - 20 proc. Pracę posłów źle ocenia 66 proc. badanych, dobrze - 17 proc. - wynika z lipcowego sondażu CBOS.

Połowa (51 proc.) ankietowanych negatywnie ocenia działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaś 38 proc. badanych negatywnie wypowiada się o Otwartych Funduszach Emerytalnych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

W ciągu roku liczba zadłużonych firm transportowych urosła o 21 proc., a ich długi sięgają 278,3 mld zł - poinformował w środę Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Rekordzistą jest firma ze Śląska, której długi przekraczają 5,7 mln zł.

Brak odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych i dokumentacji zdrowotnej personelu - to najczęstsze uchybienia stwierdzone przez inspektorów sanitarnych podczas kontroli kolonii i obozów. W 38 przypadkach wystawiono mandaty na łączną sumę ponad 10 tys. zł. Pierwsze w tym roku kontrole przeprowadzono między 29 czerwca a 10 lipca.

Węgierska linia lotnicza Wizz Air pozostaje na stałe na warszawskim Lotnisku Chopina - poinformował w środę prezes firmy Jozsef Varadi. Wizz Air z Warszawy lata do 20 miast w 14 krajach.

W środę po godz. 13 w MSZ zakończyło się spotkanie z udziałem ambasadora Izraela w Polsce Zwi Raw-Nera. Ambasador opuścił gmach resortu nie rozmawiając z dziennikarzami. Temat spotkania to odrzucenie przez Sejm rządowego projektu ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny.

Ambasador Polski w Izraelu Jacek Chodorowicz został w poniedziałek zaproszony na spotkanie do izraelskiego MSZ; spotkanie nie odbyło się w trybie wezwania - poinformował PAP zastępca szefa biura prasowego MSZ Rafał Sobczak. Dodał, że ambasador nie dostał żadnego protestu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Opozycjonista Aleksiej Nawalny został zarejestrowany w środę jako kandydat na mera Moskwy we wrześniowych wyborach - poinformowała komisja wyborcza. Stało się to w przeddzień ogłoszenia wyroku w procesie Nawalnego oskarżanego o przestępstwa finansowe. Wyrok skazujący w procesie, w którym czołowy rosyjski opozycjonista jest oskarżony o spowodowanie strat materialnych w jednej ze spółek leśnych w obwodzie kirowskim, może mu uniemożliwić start w wyborach. Prokurator zażądał już dla Nawalnego sześciu lat więzienia, a wyrok ma zapaść w czwartek.

Wielka Brytania sprzedaje sprzęt wojskowy właściwie do wszystkich państw figurujących na jej własnej liście autorytarnych reżimów, w tym do Syrii i Iranu - wynika z opublikowanego w środę raportu komisji ds. kontroli eksportu broni Izby Gmin.

Rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena powiedział w środę, że Edward Snowden nie planuje na razie szybkiego opuszczenia Rosji i nie wyklucza ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo. Jednocześnie, jak utrzymuje prawnik, który pomaga byłemu pracownikowi CIA w załatwianiu tymczasowego azylu w Rosji, Snowden nie wyklucza też możliwości wyjazdu z tego kraju i chciałby się spotkać z przedstawicielami tych państw, które zaoferowały gotowość jego przyjęcia. Zgodę na przyjazd Snowdena wyraziły Wenezuela, Boliwia i Nikaragua.

Czeska opozycja po burzliwej debacie w Izbie Poselskiej nie zdołała w środę przeforsować wniosku o samorozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów. Socjaldemokratom nie udało się zebrać wymaganych trzech piątych głosów.

Komisja ds. wywiadu Izby Gmin uznała, że brytyjska agencja nasłuchu elektronicznego (GCHQ) nie złamała brytyjskiego prawa, wchodząc w posiadanie amerykańskich danych wywiadowczych. Opinia przeczy sugestiom byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena. Snowden, którego rewelacje opublikował brytyjski dziennik "Guardian", twierdził, że GCHQ korzystała z realizowanego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) programu PRISM dla obejścia ograniczeń brytyjskiego prawa.

Czeska opozycja po burzliwej debacie w Izbie Poselskiej nie zdołała w środę przeforsować wniosku o samorozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów. Socjaldemokratom nie udało się zebrać wymaganych trzech piątych głosów.

W Chinach jest już 591 mln internautów w wyniku rocznego wzrostu o 20 procent liczby użytkowników korzystających z sieci za pośrednictwem smartfonów i innych urządzeń bezprzewodowych - poinformowało chińskie centrum informacji internetowej CNNIC. Oznacza to, że 44 proc. ludności Chin ma dostęp do internetu.

Nelson Mandela, afrykański patriarcha, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, najsłynniejszy więzień polityczny końca XX wieku i pierwszy czarnoskóry prezydent Republiki Południowej Afryki obchodzi w czwartek 95. urodziny. To pierwsze urodziny, które Mandela spędzi w szpitalu, a nie z rodziną, w swoim domu w Johannesburgu, czy jak ostatnio, w wiosce Qunu, gdzie się wychował, gdzie chciał spędzić resztę życia i zostać pochowany. (PAP)

amp/ ana/