Skrót wiadomości - środa, 11 września

12-09-2013 06:00
12.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Deficyt w handlu zagranicznym w okresie styczeń-lipiec 2013 roku wyniósł 652,6 mln euro - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Deficyt w obrotach bieżących w lipcu 2013 roku wyniósł 178 mln euro wobec 574 mln euro nadwyżki w czerwcu i wobec 18,2 mln euro nadwyżki oczekiwanej przez ekonomistów - podał w środę NBP.

Udział Niemiec, jako odbiorcy polskich towarów, spadł po lipcu do 24,9 proc. ogółem z 25,6 proc. po lipcu 2012 roku - wynika z opublikowanych w środę danych GUS.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że inflacja w sierpniu 2013 roku była na poziomie 1,1 proc. rdr wobec również 1,1 proc. w lipcu.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki spodziewają się, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej w sierpniu spowolniło do około 3 proc. rdr z 6,3 proc. w lipcu.

We wtorek, 10 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 25.896,67 mln zł wobec 25.620,20 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

W USA zanotowano duży spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 6 września 2013 r. o 13,5 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Ożywienie gospodarcze w Chinach jest wciąż kruche, ale rząd zamierza wdrożyć dalsze reformy strukturalne i poprawić klimat inwestycyjny, by przyciągnąć zagranicznych inwestorów - powiedział w środę premier Chin Li Keqiang.

BUDŻET, DŁUG

Jeżeli rynek długu będzie wolał, to resort finansów dopuszcza zorganizowanie we wrześniu normalnego przetargu obligacji zamiast zamiany - powiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że w sierpniu odpływ netto inwestorów zagranicznych z Polski wyniósł 2-2,5 proc.

Spotkania informacyjne z uczestnikami rynku ws. OFE odbywać się będą co kilka tygodni - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Ponadto potwierdził nieoficjalne informacje PAP, że we wtorek doszło już do spotkania resortu finansów z uczestnikami rynku.

Ministerstwo Finansów uważa, że obecnie zachowanie inwestorów wskazuje, że pierwsza reakcja na zapowiedziane przez rząd zmiany w OFE była nieadekwatna - ocenia w rozmowie z PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Projekt nowelizacji budżetu na 2013 r. został skierowany do sejmowej komisji finansów, gdyż podczas drugiego czytania posłowie złożyli do niego poprawki. Posłowie opozycji zapowiedzieli, iż nie poprą zmian w budżecie.

Ożywienie gospodarcze w UE jest w zasięgu wzroku, a trudne reformy zaczynają przynosić pozytywne efekty - ocenił w środę w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Ostrzegł przy tym, że nie można spocząć na laurach.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 2.241,27 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu minimalnie wzrósł i wyniósł 14.425,07 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 1,63 proc. i wyniósł 18.387,99 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,97 proc. i wyniósł 2.380,01 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,06 proc. i wyniósł 4.119,11 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wrósł o 0,58 proc., do 8.495,73 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,07 proc., do 6.588,43 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd ZA Puławy rekomenduje przeznaczenie na dywidendę z zysku za rok obrotowy 2012/2013 kwoty 163,4 mln zł. Proponowana dywidenda na akcję to 8,55 zł - podały Puławy w komunikacie.

Grupa Colian ocenia, że efekty synergii po przejęciu FC Solidarność będą znacznie wyższe niż zakładano wcześniej. Proces integracji spółek może potrwać do końca 2014 roku, do tego czasu wyniki grupy mogą być obciążone dodatkowymi kosztami - poinformował w rozmowie z PAP Jan Kolański, prezes Coliana.

Kredyt Inkaso prowadzi rozmowy z dwiema zagranicznymi instytucjami finansowymi o wspólnych inwestycjach w portfele wierzytelności w Rosji. Potencjalni partnerzy są w stanie zapewnić nawet 50 mln euro finansowania, a do wspólnych inwestycji może dojść już w listopadzie - poinformował PAP prezes spółki Paweł Szewczyk.

Dostęp do nowego serwisu transakcyjnego mBanku ma ponad 1 mln klientów banku. mBank liczy, że w 2015 r. liczba jego klientów przekroczy 5 mln - poinformował bank w środowym komunikacie.

Amplico PTE zwiększyło swoje zaangażowanie w akcje CD Projektu do 5,27 proc. kapitału zakładowego i głosów na walnym zgromadzeniu - podał CD Projekt w komunikacie.

Zarząd Kopeksu w połowie listopada zamierza przedstawić nową strategię, w której m.in. chce urealnić prognozowane wielkości przychodów w kolejnych latach. Grupa podtrzymuje plan budowy kopalni węgla, która ma rozpocząć wydobycie najdalej w 2020 r.

Voxel podtrzymuje prognozę wyników na 2013 r., a o ewentualnej rewizji może zadecydować na przełomie września i października - poinformowali przedstawiciele spółki. Dodali, że wyniki III kwartału będą lepsze niż pierwszych dwóch kwartałów.

Maciej Witucki zrezygnował z funkcji prezesa Telekomunikacji Polskiej ze skutkiem na dzień 19 września - podała spółka w komunikacie.

PKO BP, który szuka partnera w obszarze bancassurance, chce taki alians zawiązać z PZU, jednak uzależnia to od jakości jego oferty - poinformował w środę Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

ABC Data podwyższyła prognozy wyników finansowych na 2013 rok. Spółka spodziewa się osiągnąć w tym roku 80,2 mln zł zysku EBITDA oraz 4,83 mld zł przychodów - podała ABC Data w komunikacie.

PKO BP oczekuje w trzecim kwartale stabilizacji kosztów ryzyka i wyniku odsetkowego - poinformował dziennikarzy w środę prezes Zbigniew Jagiełło.

WALUTY

Środa jest kolejnym dniem kiedy polska waluta zyskuje, a ruch ten jest wywołany przede wszystkim lepszymi nastrojami na światowych rynkach. Im bliżej wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej tym potencjał aprecjacyjny złotego będzie mniejszy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1955 a kurs złotego do euro na 4,2408 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3268 USD i 132,96 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,22 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 359,99 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo słabnie napięcie związane z możliwymi atakami na Syrię - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.210,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,6 proc.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,55-111,57 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Zdaniem analityków wzrostowa, środowa sesja sugeruje utrzymanie pozytywnego trendu na warszawskiej giełdzie w krótkim terminie. Obawy rodzi jednocześnie bliskość poziomów oporu, która może doprowadzić do niewielkiego odreagowania zwyżek.

Deficyt budżetu w 2013 roku może być nawet do 10 mld zł niższy niż zakładane w nowelizacji 51,6 mld zł. Z kolei w 2014 roku deficyt powinien być niższy przynajmniej o 7 mld zł w stosunku do planu. Do tego wszystkiego dochodzi bardzo wyraźny spadek potrzeb pożyczkowych w przyszłym roku - uważają analitycy Citi Handlowego.

Ekonomiści z BGK oceniają, że w perspektywie najbliższych miesięcy zarówno inflacja CPI, jak i bazowa będą systematycznie rosnąć. Ich zdaniem inflacja CPI w grudniu powróci do pasma odchyleń od celu NBP, a początek roku przyniesie kontynuację wzrostu i pod koniec półrocza CPI może znaleźć się w pobliżu celu inflacyjnego NBP.

BZ WBK podniósł prognozy wzrostu PKB w Polsce do 1,2 proc. w 2013 r. i 2,7 proc. w 2014 r. - wynika z wrześniowego raportu banku. Poprzednio BZ WBK prognozował wzrost na poziomie odpowiednio 1,0 i 2,5 proc.

Pomimo notowanych ostatnio na giełdach w USA wzrostów wskaźników nadchodzi czas, aby wycofywać się z rynku - ocenia Ralph Fogel z Fogel Neale Partners.

Rozwinięte rynki akcyjne będą kontynuowały wzrosty, jednocześnie utrzymywała się będzie podwyższona zmienność, widoczna w ostatnich miesiącach, w miarę jak banki centralne będą ograniczały akomodację monetarną - oceniają analitycy Morgan Stanley.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezes URE Marek Woszczyk poinformował w rozmowie z PAP, że nie jest prawdopodobne, aby postępowanie w sprawie nowej taryfy PGNiG zakończyło się w takim terminie, aby nowy cennik mógł wejść w życie od 1 października bieżącego roku.

PE zdecydował w środę, że przesunie na październik głosowanie stanowiska ws. dyrektywy, w której umieszczono zapis o wymogu pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego. Zdaniem wielu, mogłoby to zatrzymać inwestycje w łupki w UE.

Uwolnienie rynku gazu dla gospodarstw domowych przed 2016 rokiem jest mało prawdopodobne - powiedział Marek Woszczyk, prezes URE, podczas organizowanej przez PAP debaty na temat liberalizacji rynku gazu.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk poinformował, że kolejne etapy uwalniania rynku gazowego będą uzależnione od efektów, jakie przyniesie pierwszy etap. Nie obawia się on jednak, by zagrożone było wprowadzenie 40-proc. obliga w 2014 roku. Nie spodziewa się on także, by liberalizacja rynku doprowadziła do niekontrolowanego wzrostu cen gazu.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Dajmy sobie szansę i spróbujmy powrócić do merytorycznej dyskusji; zapraszam związkowców na najbliższe posiedzenie Komisji Trójstronnej, w piątek, 20 września - powiedział w rozmowie z PAP minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szefowie trzech central FZZ, OPZZ i Solidarności zorganizowali w środę przed Sejmem związkowe miasteczko w ramach protestu przeciw polityce rządu. W przemówieniach podkreślali, że przyjechali upomnieć się o prawa pracownicze.

23 tys. osób według organizatorów, a 19 tys. według służb porządkowych liczyły w sumie środowe demonstracje przed ministerstwami. Pikiety zakończyły się złożeniem w resortach petycji z postulatami poszczególnych branż, po czym związkowcy przemaszerowali przed Sejm.

Dzisiejsza data, panie premierze, będzie się panu śniła po nocach, jako koszmar - mówił przed Sejmem lider Solidarności Piotr Duda. Ostro skrytykował nieobecność ministrów podczas pikiet resortów, mówiąc, że to pokazuje butę, arogancję i hipokryzję władzy.

Rząd musi zmienić podejście do związków zawodowych i przedstawicieli ludzi pracy; "albo ci, którzy rządzą, zaczną z nami rozmawiać, albo będziemy prowadzić dialog na ulicach" - mówił prezes Federacji Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka przed Sejmem.

69 proc. badanych uprawnionych do głosowania twierdzi, że żadna z funkcjonujących partii nie spełnia ich oczekiwań, jednak większość respondentów jest przeciwna poszerzaniu istniejącej oferty partyjnej o nowe ugrupowania - wynika z sondażu CBOS.

Obowiązek używania kas fiskalnych powinien dotyczyć przedsiębiorców, których roczny obrót przekroczy 12-krotność średniej pensji w przedsiębiorstwach, czyli ok. 45 tys. zł; obowiązujący pułap 20 tys. zł jest zbyt niski - przekonuje Łukasz Gibała (RP).

Klub PiS złożył w środę w Sejmie wniosek o odwołanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby (PSL). Posłowie PiS zarzucają mu m.in. bezradność w sprawie niskich cen skupu płodów rolnych i nieudolne negocjacje dot. unijnej Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności.

Birmańska opozycjonistka, laureatka Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi spotkała się w środę z marszałkami: Sejmu Ewą Kopacz i Senatu Bogdanem Borusewiczem. Jak mówiła, podczas wizyty w naszym regionie, chce poznać jego doświadczenia, jak w skuteczny sposób dojść do demokracji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Wysłannicy państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkają się w środę w Nowym Jorku, by omówić plan objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą - poinformowały źródła dyplomatyczne.

Syryjski reżim musi szybko, w pełni i bezwarunkowo przyjąć międzynarodowy plan objęcia kontrolą jego arsenału broni chemicznej - zaapelowała w środę w PE szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Syria miałaby 15 dni od przyjęcia rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na zadeklarowanie listy swoich obiektów związanych z bronią chemiczną; w przeciwnym razie groziłyby jej sankcje karne - wynika z fragmentów projektu rezolucji, do których dotarł Reuters.

Ameryka nie jest policjantem świata - mówił w orędziu do narodu prezydent Barack Obama. Potwierdził, że USA wraz z partnerami podjęły dyplomatyczną inicjatywę, która daje szansę na usunięcie zagrożenia broni chemicznej w Syrii bez wojskowej interwencji USA.

Komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii podkreśliła w ogłoszonym w środę raporcie, że zbrodni tych dopuszczają się obie strony konfliktu syryjskiego. Raport komisji, na której czele stoi Brazylijczyk Paulo Pinheiro, obejmuje okres od 15 maja do 15 lipca br.

Korea Płn. i Korea Płd. porozumiały się w środę, że w przyszłym tygodniu ponownie otworzą wspólny kompleks przemysłowy w Kaesong, zamknięty w kwietniu z powodu napięć między dwoma państwami.

Minutą ciszy prezydent Barack Obamą z małżonką i pracownikami Białego Domu uczcili w środę pamięć ofiar ataków terrorystycznych 11 września 2001 r. Jak pokazuje obecna debata w sprawie Syrii, zamachy sprzed 12 lat wciąż wpływają na politykę USA.

Izraelski Sąd Najwyższy zdecydował w środę o "natychmiastowym wydaleniu" z Izraela Polaka Kamila Qandila, pracownika Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), z powodu - jak to ujęto - "związków z organizacjami terrorystycznymi" - poinformowała agencja AFP.

Liczba miliarderów dolarowych w Chinach kontynentalnych po raz pierwszy w historii przekroczyła 300 - wynika z ogłoszonej w środę listy najbogatszych ludzi Chin według magazynu "Hurun Report".

(PAP)

pif/ jtt/ asa/