Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 5-6 października

06-10-2013 19:13
06.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

- Polimex-Mostostal podpisał dodatkowe porozumienie do aneksu do umowy z wierzycielami w sprawie zasad obsługi zadłużenia. Porozumienie wydłuża do 11 października br. termin uzgodnienia przez spółkę i wierzycieli warunków drugiego etapu restrukturyzacji - poinformowała spółka w komunikacie.

- - Prezydent USA Barack Obama wezwał w sobotę członków Partii Republikańskiej, by "skończyli z tą farsą" i zagłosowali za nową ustawą budżetową, umożliwiając rządowi normalne funkcjonowanie. Kryzys wywołany brakiem porozumienia w tej sprawie trwa od wtorku.

- Około 90 mld zł inwestycji i ponad ćwierć miliona miejsc pracy - to bilans działania specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Eksperci, z którymi rozmawiała PAP uważają, że strefy mogą przyciągnąć kolejne inwestycje o wartości ok. 40 mld zł.

- W poniedziałek odbędzie się spotkanie robocze przedstawicieli PGNiG oraz Gazpromu w sprawie funkcjonowania spółki EuRoPol Gaz oraz warunków dostaw gazu do Polski - poinformowało PGNiG w niedzielnym komunikacie.

- W negocjacjach z Boeingiem na temat odszkodowania dla PLL LOT z powodu uziemionych boeingów 787 dreamliner zrobiono "pół kroku do przodu" - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że Boeing za kilka tygodni ma odpowiedzieć na propozycje LOT-u.

- W tym roku rolnicy mogą dostać nieco większe dopłaty bezpośrednie niż rok wcześniej. Producenci zbóż mogą otrzymać 969 zł do hektara wobec 945 zł w ub.r. Nie będzie za to wcześniejszych wypłat, rozpoczną się one 1 grudnia - wynika z informacji resortu rolnictwa.

- W resorcie środowiska ruszyły prace nad stworzeniem centralnego systemu elektronicznej sprawozdawczości przedsiębiorstw i opłat za korzystanie ze środowiska - poinformował PAP rzecznik ministerstwa Paweł Mikusek. System miałby ruszyć na początku 2017 r.

- Od poniedziałku, 7 października, Rosja oficjalnie zacznie ograniczać import produktów mlecznych z Litwy - poinformował w sobotę główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko, którego cytuje agencja Interfax.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

- Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Robert Tyszkiewicz w Białymstoku, Tadeusz Jarmuziewicz w Opolu - to niektórzy z nowych przewodniczących PO w miastach powiatowych. Na kolejne kadencje wybrani zostali szefowie partyjnych struktur m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni.

- Perspektywa podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE będzie jednym z głównych tematów poniedziałkowej rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W Krakowie Komorowski spotka się także z prezydentami Włoch i Niemiec - Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem.

- Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w sobotę w Szczecinie podczas inauguracji roku akademickiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, że będzie działać na rzecz ułatwienia dostępu do specjalizacji lekarskich.

- Polsce potrzebny jest skok cywilizacyjny, może go dokonać tylko nowa partia - Twój Ruch - mówił jej lider Janusz Palikot w niedzielę podczas kongresu założycielskiego formacji, która powstała na bazie Ruchu Palikota.

- Wiceprzewodniczącym nowej partii Janusza Palikota Twój Ruch jest europoseł Marek Siwiec, szefem Krajowej Rady Politycznej - prof. Jan Hartman; w zarządzie zasiadają m.in. Andrzej Rozenek i Robert Kwiatkowski - poinformowano na sobotnim kongresie.

- Potrzeba odwołania prezydent Warszawy wynika z wyjątkowo złej jakości władzy - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami warszawskiej Woli. Apelował o udział w referendum, bo - jak mówił - to obywatelski obowiązek.

- Decyzję o udziale w referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ewentualnym sposobie głosowania SLD pozostawia swoim wyborcom - zdecydowała w niedzielę Rada Warszawska Sojuszu. Referendum to inicjatywa, która toruje drogę do władzy PiS - uważa SLD.

- SP apeluje do partii opozycyjnych o zaprzestanie partyjnych kampanii i zjednoczenie sił ws. referendum o odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Według SP stolicy potrzebny jest "położnik dynamizmu rozwoju i wielkości Warszawy", a nie "bierny i nieudolny" prezydent.

- Dziennikarka z Dominikany przesłuchiwana w sobotę przez prokuraturę ws. podejrzewanego o pedofilię ks.Wojciecha Gila, w ciągu kilku dni prześle zgromadzone przez siebie dowody do Polski - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

- Międzynarodowi inspektorzy rozpoczęli proces likwidacji zapasów syryjskiej broni chemicznej - podał w niedzielę przedstawiciel ONZ. Według planu zaakceptowanego przez Syrię i Zachód całkowite zniszczenie tego arsenału nastąpi do połowy 2014 roku.

- U brzegów wyspy Lampedusa wydobyto w niedzielę następnych 17 ciał ofiar katastrofy statku z uchodźcami - mężczyzn, kobiet i dziecka. Wstępny bilans czwartkowej katastrofy wzrósł do 160. Przypuszcza się, że zginęło około 300 imigrantów z Afryki.

- Przewodniczący niemieckiej SPD Sigmar Gabriel powiedział w niedzielę gazecie "Bild am Sonntag", że podwyżka podatków, której domagała się jego partia, nie jest celem samym w sobie, sygnalizując gotowość do kompromisu z CDU/CSU w sprawie koalicji.

- Co najmniej 12 osób zginęło w niedzielę na skutek samobójczego zamachu na grupę szyickich pielgrzymów, którzy podróżowali przez jedną z sunnickich dzielnic Bagdadu. To już drugi atak tego dnia; w poprzednim, przeprowadzonym na północy kraju, zginęło 15 osób.

- Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle w niedzielę zdecydowanie odrzucił propozycję prezydenta Baszara el-Asada przejęcia przez Niemcy roli rozjemcy w konflikcie w Syrii. Minister zarzucił Asadowi bagatelizowanie wojny domowej i stosowanie uników.

- Pentagon poinformował w sobotę, że przywróci do pracy większość z około 400 tys. pracowników cywilnych ministerstwa, wysłanych na przymusowe urlopy z powodu braku porozumienia w Kongresie USA w sprawie finansowania państwa.

- Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner ma wziąć miesiąc urlopu z powodów zdrowotnych; taką rekomendację otrzymała od swych lekarzy - poinformował w sobotę rzecznik kancelarii prezydenckiej w Buenos Aires, Alfredo Socimarro.

- Stosunkiem głosów 51,7 proc. do 48,3 proc. Irlandczycy opowiedzieli się za utrzymaniem dwuizbowego parlamentu. To porażka rządu premiera Endy Kenny'ego. Wynik jest niespodzianką, ponieważ przedwyborcze sondaże sugerowały, że przeciwnicy Senatu mają przewagę.

- W wyborach prezydenckich w Afganistanie o urząd ten ubiegać się będzie 23 kandydatów - podała Niezależna Komisja Wyborcza (IEC) w niedzielę, wraz z upływem terminu zgłaszania kandydatur. Trzecie od obalenia talibów wybory odbędą się 5 kwietnia 2014 r. (PAP)

bg/