Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 31sierpnia - 1 września

01-09-2013 20:33
01.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

- Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami najważniejszych indeksów, głównie z powodu obaw o rozwój sytuacji w Syrii.

- Grupa Lotos obniża od soboty cenę benzyny 95 o 12 zł na tysiąc litrów, cenę oleju napędowego o 18 zł oraz podwyższa cenę oleju napędowego do celów opałowych o 19 zł, cena benzyny 98 nie zmienia się - poinformowało biuro prasowe spółki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

- O tym, że 1 września jest dla Polaków ciągle dramatyczną lekcją mówił premier Donald Tusk podczas porannych obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych na gdańskim Westerplatte. W niedzielę otwarto urządzoną na nowo ekspozycję w Wartowni nr 1.

- Tysiące rolników z całej Polski dziękowały w niedzielę na Jasnej Górze za tegoroczne plony. W dożynkach uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski.

- Poseł do Parlamentu Europejskiego Artur Zasada poinformował w sobotę, że zawiesił na trzy miesiące członkostwo w PO. "Dziwna, niezrozumiała decyzja, fałszywie pojęta solidarność" z Jarosławem Gowinem i Jackiem Żalkiem - komentuje rzecznik dyscypliny PO Paweł Graś.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

- USA gotowe na interwencję w Syrii nawet bez zgody Rady Bezpieczeństwa.

- Prezydent Barack Obama powiedział w sobotę, że zdecydował, iż USA powinny podjąć akcję militarną przeciwko reżimowi syryjskiemu, który dopuścił się użycia broni chemicznej przeciwko cywilom.

- Prezydent USA Barack Obama przesłał w sobotę do Kongresu projekt uchwały z prośbą o zgodę na działania militarne wobec Syrii w celu zapobieżenia kolejnym atakom z użyciem broni chemicznej w tym kraju - poinformował Bialy Dom.

- Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział w niedzielę, że USA mają dowody, iż w Syrii użyto sarinu. Dowodów tych dostarczyły próbki włosów i krwi przekazane Waszyngtonowi przez tych, którzy jako pierwsi pospieszyli z pomocą ofiarom ataku w Damaszku.

- Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH) podało w sobotę tymczasowy bilans domniemanego ataku z użyciem broni chemicznej pod Damaszkiem 21 sierpnia w Gucie wschodniej i zachodniej; według organizacji zginęły tam 502 osoby, w tym 80 małych dzieci i 157 kobiet.

- Rosja ostro skrytykowała wystąpienie prezydenta USA Baracka Obamy, w którym mówił on o możliwej "ograniczonej" interwencji wojskowej przeciwko Syrii. "Te groźby są nie do przyjęcia" - oświadczył w nocy z piątku na sobotę rzecznik MSZ Rosji.

- Oskarżenia o użycie przez Syrię broni chemicznej są "bezpodstawne". "To kłamstwa" i "desperacka próba podjęta przez USA, aby uzasadnić atak na Syrię" - oświadczyło w piątek wieczorem syryjskie MSZ, w odpowiedzi na oskarżenia ze strony USA.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała w sobotę Rosję i Chiny za torpedowanie wspólnego stanowiska Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kryzysu w Syrii; wykluczyła ponownie udział Bundeswehry w ewentualnej operacji wojskowej przeciwko Baszarowi el-Asadowi.

- Syria spodziewa się zachodniego ataku "w każdej chwili" - powiedział w sobotę agencji AFP wysoki rangą przedstawiciel syryjskich służb bezpieczeństwa.

- Syryjska koalicja opozycyjna wezwała w niedzielę Kongres USA do poparcia amerykańskiej akcji militarnej przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Przeciwnicy syryjskiego reżimu chcą też więcej broni.

- Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poparł Baracka Obamę, który postanowił zwrócić się do Kongresu USA o autoryzowanie operacji militarnej przeciwko reżimowi syryjskiemu w reakcji na atak chemiczny na jednym z przedmieść Damaszku 21 sierpnia.

- Premier Japonii Shinzo Abe przygotowuje wyrażenie poparcia dla Stanów Zjednoczonych, jeśli przeprowadzą operację militarną przeciwko Syrii - poinformowała w sobotę agencja Kyodo, powołując się na źródła rządowe.

- Rosja może wprowadzić embargo na import mięsnej i mlecznej produkcji z Polski - poinformował w sobotę przedstawiciel rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko. (PAP)

dan/