Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 25-26 maja

26-05-2013 19:43
26.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

W oświadczeniu brytyjskiego Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu sekretarz Edward Davey poparł ideę unijnego celu 50-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym sprzeciwie wobec planów określenia minimalnego udziału energetyki odnawialnej w europejski miksie energetycznym.

Prawo budowlane w Polsce zamiast stymulować rozwój gospodarczy staje się jego hamulcem - uważa przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prof. Zygmunt Niewiadomski. Dodał, że potrzebna jest radykalna zmiana obowiązującego prawa.

1,350 mln rolników złożyło w tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie - poinformował PAP Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Stworzenie systemu preferencyjnych pożyczek dla studentów, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą, zapowiedział w sobotę wiceminister pracy Jacek Męcina, który był gościem konferencji "Młodzi dla Polski - Polska dla Młodych".

Ponad 100 mln zł wpłynęło do budżetu państwa z prywatyzacji czterech spółek inseminacyjnych - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Ich sprzedaż trwa od 2010 r. Akcje mogli nabywać rolnicy i ich związki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

To ostatni moment, aby podjąć skuteczne działania w dziedzinie polityki rodzinnej - powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski. Proponowane przez jego kancelarię rozwiązania mają skutkować odwróceniem niekorzystnych trendów demograficznych.

List b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wystosowany do członków PO jest, zdaniem Stefana Niesiołowskiego, niesprawiedliwy i włącza się w nagonkę przeciwko partii. Waldy Dzikowski uważa, że Gowin nie powinien budować swego programu na krytyce innych.

Połączenie spraw wewnętrznych i administracji w jednym resorcie, ponowne powołanie ministra-koordynatora służb specjalnych, powrót do 22-proc. stawki VAT oraz likwidacja gimnazjów i NFZ - to niektóre z propozycji, które znajdą się w programie PiS.

Najwyższa pora, żeby premier Donald Tusk przedstawił rekonstrukcję programową, a nie personalną swojego rządu i PO - uważa szef SLD Leszek Miller. Jego zdaniem, wybory w PO będą miały znaczenie dla obywateli na tyle, na ile wpłyną na program rządów.

Powołanie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian ustrojowych państwa, która miałaby zająć się wprowadzeniem zmian w konstytucji tak, by usprawnić działanie instytucji państwowych - zakłada projekt uchwały przygotowany przez Solidarną Polskę.

Kilka tysięcy przede wszystkim młodych ludzi przeszło w sobotę ulicami Warszawy w Marszu Wyzwolenia Konopi. Imprezę zorganizowała Inicjatywa Wolne Konopie, domagająca się legalizacji w Polsce marihuany.

Solidarna Polska rozpoczęła w niedzielę zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. SP zarzuca prezydent stolicy m.in. wysokie ceny biletów komunikacji miejskiej oraz opłaty za śmieci.

Piłkarze Legii Warszawa na dwie kolejki przed końcem rozgrywek zapewnili sobie dziewiąte w historii mistrzostwo Polski. Stołeczny zespół w piątek zremisował w Łodzi z Widzewem 1:1, ale dzień później Lech Poznań przegrał u siebie z Podbeskidziem 0:2.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Premier Finlandii Jyrki Katainen, który w poniedziałek w Gdańsku spotka się z premierem Donaldem Tuskiem, przekonuje w wywiadzie dla PAP, że dzięki przystąpieniu Polski do strefy euro wzrośnie atrakcyjność regionu Morza Bałtyckiego.

Premier Chin Li Keqiang rozmawiał w niedzielę w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów był spór między UE a Chinami o tanie chińskie panele słoneczne i sprzęt telekomunikacyjny. Po spotkaniu szefów rządów podpisano wiele umów.

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się w niedzielę w Charkowie ze skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko.

Francuski sąd zadecydował w piątek, że nie postawi zarzutów karnych szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde w związku z jej rolą w zawarciu ugody finansowej na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie.

Kilkanaście tysięcy demonstrantów protestowało w sobotę w pobliżu pałacu prezydenckiego Belem pod Lizboną przeciwko polityce cięć oszczędnościowych rządu Pedra Passosa Coelho. Protestujący domagali się od prezydenta zdymisjonowania centroprawicowego gabinetu.

Podczas wizyty chińskiego premiera Li Keqianga w Szwajcarii Chiny podpisały z tym krajem wstępne, ramowe porozumienie o wolnym handlu - pierwszą taką umowę z którąś z dużych gospodarek zachodnich.

Rebelianci we wschodnich Indiach, prawdopodobnie maoiści, dokonali w sobotę napaści na konwój lokalnych władz i zabili 17 ludzi - podała indyjska policja. Jest też 24 rannych.

Bayern Monachium pokonał Borussię Dortmund 2:1 (0:0) w finale piłkarskiej Ligi Mistrzów na stadionie Wembley w Londynie. Tym samym zespół z Bawarii po raz piąty w historii zdobył Puchar Europy.(PAP)

bg/