Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 10-11 sierpnia

11-08-2013 21:12
11.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Ograniczenie produkcji biopaliw z surowców rolniczych, jakie planuje wprowadzić Komisja Europejska, zakłóci równowagę w produkcji roślinnej i zwierzęcej - uważa dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Lech Kempczyński.

Firmy, które chcą skorzystać z pomocy publicznej związanej z inwestycjami w Specjalnych Strefach Ekonomicznych muszą się pospieszyć z przystąpieniem do stref, gdyż teraz mają szansę na uzyskanie pomocy na korzystniejszych zasadach, niż za rok - twierdzą eksperci.

Pierwszy pociąg Pendolino ma przyjechać w poniedziałek z Włoch do Wrocławia. Zostanie zaprezentowany dziennikarzom i jeszcze tego samego dnia pojedzie na testy na torze w Żmigrodzie.

Rosja, należąca do liderów stalowych, zakończyła I półrocze z 4-proc. spadkiem produkcji. W opinii analityków spowolnienie sektora stalowego jest przejściowe. Hutnicy mogą liczyć na pomoc rządu, który planuje zabezpieczyć krajowy popyt i wesprzeć modernizację branży.

Indie, które na początku wieku zasłynęły z centrów telefonicznych, nie są już światową stolicą call center. Głośne oszustwa z wykorzystaniem call center i nie najlepsza jakość obsługi powodują, że firmy przenoszą się na Filipiny i do Europy Wschodniej.

W ubiegłym roku w Unii Europejskiej zamknięto 5,5 tys. filii banków, czyli 2,5 proc. łącznej ich liczby, co oznacza, że placówek takich jest tam obecnie o 20 tys. mniej niż przed kryzysem finansowym 2008 roku - poinformował w niedzielę Reuters.

Grupa Lotos od soboty obniża ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 30 zł a benzyny bezołowiowej 98 o 31 zł na tysiąc litrów.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W tym roku odbędzie się jeszcze co najmniej 11 referendów ws. odwołania władz lokalnych - wynika z danych PKW. Pierwsze - w gminie Piekoszów w Świętokrzyskiem - już w niedzielę. Odwołanie grozi też np. prezydentowi Piotrkowa Trybunalskiego czy burmistrzom Radymna i Gostynina.

35 tys. odbiorców na Mazowszu zostało pozbawionych energii elektrycznej po burzach, które w piątek po południu i wieczorem oraz w nocy przeszły nad Polską; trwają prace w celu naprawy sieci elektroenergetycznych - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Szef zespołu parlamentarnego, który bada przyczyny katastrofy smoleńskiej, Antoni Macierewicz (PiS) poinformował, że zwróci się do prokuratury wojskowej z pytaniami dotyczącym próbek pobranych z wraku TU-154M podczas ostatniego pobytu polskich ekspertów w Smoleńsku.

"Solidarność" i kilkanaście organizacji społecznych rozpoczęły w sobotę w Łodzi pracę nad przygotowaniem obywatelskiego projektu ustawy o referendach. Zakładać ma on m.in., iż Sejm ma obowiązek zarządzić przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum, jeśli pod wnioskiem podpisało się 500 tys. obywateli.

Przyznanie Sądowi Okręgowemu w Warszawie, prowadzącemu ewidencję partii politycznych, prawa zwracania się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności statutu partii z konstytucją zaproponował prezydent Bronisław Komorowski.

W nocy z soboty na niedzielę służby techniczne usunęły awarię sieci trakcyjnej na szlaku kolejowym między Porajem a Myszkowem (Śląskie). Ruch pociągów odbywa się normalnie, po obydwu torach - podały służby kryzysowe wojewody śląskiego.

Ponad dwa tysiące pątników zgromadziła 33. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, która w sobotę przybyła na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszyli 2 sierpnia z Katedry Wrocławskiej, w drodze do Częstochowy spędzili dziewięć dni, przemierzając w upale 220 km.

Kolejne grupy pielgrzymów przybywają na Jasną Górę przed przypadającym w czwartek świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W niedzielę do Częstochowy dotarli pielgrzymi z Krakowa, Ełku i diecezji bielsko-żywieckiej. Pątnicy narzekali na uporczywe upały.

W sobotniej mszy z okazji święta ludzi gór, która odbyła się na Śnieżce, uczestniczyło ok. 300 osób. Mszę odprawiono w języku polskim i czeskim. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent Czech Milosz Zeman i poseł PO Grzegorz Schetyna.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Jedenaście z 19 ambasad USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. zamkniętych z obawy przed atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy wznowiło pracę w niedzielę - oświadczył Departament Stanu. Kolejnych siedem placówek zostanie otwartych w najbliższych dniach.

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała o wykryciu bakterii E. coli w mrożonym szpiku wieprzowym i wołowinie z polskich zakładów. Polskie służby weterynaryjne zbadają proces produkcji w obu firmach.

Co najmniej 69 osób zginęło, a ok. 300 zostało rannych w sobotę w serii zamachów bombowych w Iraku. Celem zamachowców padły m.in. kawiarnie i targowiska w Bagdadzie, wypełnione ludźmi świętującymi koniec ramadanu.

56 policjantów i dwie osoby cywilne odniosły obrażenia w wyniku zajść, do których doszło w piątek wieczorem w centrum Belfastu - podały w sobotę władze. Podczas zamieszek policja użyła armatek wodnych i plastikowych pocisków. Aresztowano siedem osób.

Po wielodniowych upałach dochodzących do niemal 40 stopni C przez Europę Środkową przeszły w nocy z piątku na sobotę i w sobotę rano gwałtowne burze i nawałnice.

Rząd Izraela wydał w niedzielę zgodę na budowę blisko 1200 nowych domów w żydowskich osiedlach na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej. W środę rozpocznie się kolejna runda rozmów izraelsko-palestyńskich.Niemiecki bank centralny Bundesbank zakłada, że wkrótce potrzebny będzie nowy program ratunkowy dla zmagającej się z kryzysem finansowym Grecji - poinformował w niedzielę hamburski tygodnik "Der Spiegel".

W poniedziałek rozpocznie się usuwanie dwóch obozów w Kairze, gdzie od kilku tygodni zwolennicy prezydenta Mohammeda Mursiego protestują przeciw odsunięciu go od władzy przez wojsko - podały w niedzielę źródła rządowe i w siłach bezpieczeństwa.

Przewodniczący bawarskiej CSU Horst Seehofer uzależnił swój udział w koalicji rządowej po jesiennych wyborach do Bundestagu od zgody pozostałych partii na wprowadzenie opłat za korzystanie z autostrad przez kierowców samochodów osobowych z zagranicy.

Filipińskie wojsko rozpoczęło w sobotę nad ranem ofensywę militarną przeciwko rebeliantom z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF), którzy pomimo podpisanego w ubiegłym roku rozejmu kontynuują walkę z siłami rządowymi.

Pierwszy przypadek zarażenia wirusem ptasiej grypy H7N9 zanotowano w południowej prowincji Guangdong - poinformowały w niedzielę miejscowe władze. W Chinach liczba zarażonych wirusem wzrosła do 134, zmarły 44 osoby.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział w piątek reformy by zapewnić Amerykanów, że stosowane przez wywiad USA programy inwigilacji elektronicznej nie są nadużywane. Podkreślił, że te programy należy utrzymać, ale potrzeba więcej kontroli i przejrzystości.

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange oświadczył, że zapowiedź prezydenta USA dotycząca reformy programów inwigilacji elektronicznej jest zwycięstwem b. współpracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena, który ujawnił tę działalność.

Grecka policja opanowała w nocy z soboty na niedzielę bunt, który wybuchł w zamkniętym ośrodku dla nielegalnych imigrantów na północ od Aten. Imigranci podpalili materace i mieszkalne kontenery; rannych zostało co najmniej 10 strażników.(PAP)

seb/