Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 1-2 czerwca

02-06-2013 19:14
02.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odblokował w piątek nową transzę pomocy dla Grecji w wys. 1,7 mld euro, przeznaczoną na ratowanie pogrążonego w kryzysie kraju.

Niemiecka Rada Ekspertów Ochrony Środowiska opowiedziała się przeciwko eksploatacji złóż gazu łupkowego metodą szczelinowania, uznając, że korzyści z tego źródła energii byłyby niewielkie, a ryzyko dla środowiska trudne do przewidzenia. Przemysł protestuje.

Władze Francji wszczęły w piątek oficjalne dochodzenie przeciw francuskim filiom szwajcarskiego banku UBS dotyczące nielegalnych praktyk biznesowych, w tym namawiania zamożnych klientów do realizowania nieopodatkowanych inwestycji za granicą.

Były szef brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Jonathan Evans wejdzie w skład zarządu jednego z największych banków świata HSBC. Jego zadaniem będzie zwalczanie przestępczości finansowej i uszczelnianie bankowych procedur.

Ministerstwo Finansów liczy, że Komisja Europejska w swoim postępowaniu przeciw Polsce w związku z niepełnym wdrożeniem dyrektywy o pieniądzu elektronicznym weźmie pod uwagę m.in. zaawansowany stan prac nad odpowiednią polską ustawą - wynika z oświadczenia MF.

Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, jeśli chodzi o transakcje kartami płatniczymi - wynika z danych First Data Polska (FDP), firmy rozliczającej transakcje kartowe. Za nami są m.in. Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

Jeszcze w tym roku podatników czeka kilka istotnych zmian. W sierpniu resort finansów zabierze się za walkę z oszustami działającymi na rynku stali, a w listopadzie wejdzie w życie podwyżka akcyzy na gaz ziemny stosowany do celów opałowych.

Ministerstwo transportu pracuje nad ustawą, która ma przyspieszyć wykorzystanie przez kolej pieniędzy unijnych na lata 2007-13. Czasu zostało niewiele, ponieważ pieniądze należy rozdzielić do końca roku, a zakontraktowanych jest dopiero 60 proc. środków.

Polskie samorządy aktywnie zabiegają o współpracę z regionami w Rosji, walcząc z coraz lepszym rezultatem o tamtejszy rynek- uważa ekspert PISM Jarosław Ćwiek-Karpowicz. Według niego, takie inicjatywy jak Forum Regionów to "dobra płaszczyzna" do pogłębienia współpracy.

Walne Zgromadzenie Euroimplantu, zwołane na 26 czerwca, zdecyduje w sprawie podwyższenia wartości nominalnej akcji z 0,01 zł do 1 zł - poinformowała spółka w projektach uchwał.

Polimex Mostostal naruszył umowę restrukturyzacyjną z grudnia ubiegłego roku. Naruszenie polegało na nieosiągnięciu przez spółkę zakładanych wpływów z emisji akcji serii N1, N2 oraz O w łącznej kwocie 250 mln zł w terminie wyznaczonym przez wierzycieli będących stroną tej umowy, tj. do 31 maja - podał Polimex Mostostal w komunikacie.

Wierzyciel planuje wypłatę 0,06 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w projektach uchwał na walne, które odbędzie się 28 czerwca.

Grupa Lotos obniża od soboty 1 czerwca cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 o 2 zł na tysiąc litrów, benzyny 98 o 11 zł, oleju napędowego o 18 zł i oleju napędowego do celów opałowych o 25 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Ekologia i lokalny ekorozwój to tematy XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w sobotę. Sejm Dzieci i Młodzieży, jak co roku, zebrał się w Dzień Dziecka. W obradach uczestniczyło 460 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z całej Polski.

By rosły i wychowywały się w szczęściu oraz by Polska miała z nich pociechę - życzył w sobotę wszystkim dzieciom w dniu ich święta prezydent Bronisław Komorowski wraz żoną Anną. Z okazji Dnia Dziecka na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbywał się piknik pod hasłem "Kto Ty jesteś?" .

Ciepła, miłości w życiu rodzinnym życzył w sobotę z okazji Dnia Dziecka premier Donald Tusk podczas pikniku w ogrodach Kancelarii Premiera. Uczestnicy festynu mogli m.in. zobaczyć sprzęt policyjny, wziąć udział w warsztatach, przyglądać się doświadczeniom naukowym.

Na razie obniżyliśmy do symbolicznej złotówki ceny biletów dla dzieci i młodzieży w muzeach, ale chcemy, żeby była też podobna oferta dla dzieci odwiedzających teatry i kina - zapowiedział w rozmowie z PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W MEN trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącym nowych zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół. W lipcu projekt zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych - poinformowała PAP rzeczniczka resortu Paulina Klimek.

Rewaloryzacja płac budżetówki, darmowa komunikacja dla dzieci, stołówki szkolne i e-podręczniki - to część postulatów SLD zawartych w przedstawionej w sobotę strategii walki z ubóstwem wśród dzieci. Według SLD propozycje te można zrealizować przywracając m.in. trzecią stawkę podatkową.

Po utrzymujących się od blisko trzech dni opadach deszczu wezbrały dolnośląskie rzeki. Na 17 wodowskazach w regionie odnotowano przekroczenie stanów alarmowych. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie kamiennogórskim, gdzie bardzo wezbrała rzeka Bóbr.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" powiedziała, że nie należy zwiększać uprawnień Komisji Europejskiej. Jest też przeciwna bezpośrednim wyborom szefa KE przez obywateli UE.

Dopóki nie powstanie skuteczny system monitorowania osób wjeżdżających i wyjeżdżających z USA, nie należy rozszerzać programu o ruchu bezwizowym o nowe kraje, takie jak Polska, bo to grozi wzrostem napływu nielegalnych imigrantów - uważa ekspert ds. imigracji.

Pod hasłem "Wszyscy zjednoczeni przeciwko trojce" tysiące ludzi przeszły w sobotę, przy dźwiękach bębnów i gwizdków, ulicami Madrytu w ramach europejskiego dnia demonstracji przeciwko kryzysowi i polityce oszczędności.

Tysiące ludzi protestowały w sobotę wieczorem w Hiszpanii i Portugalii przeciwko drastycznym oszczędnościom narzucanym tym krajom przez międzynarodowe instytucje. Według niemieckiej agencji dpa, demonstracje były jednak mniej liczne niż oczekiwali ich organizatorzy.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas powierzył w niedzielę rektorowi uniwersytetu w Nablusie, Ramiemu Hamdallahowi, misję utworzenia rządu - poinformowały anonimowo źródła oficjalne.

W Stambule doszło w sobotę wieczorem do kolejnych antyrządowych protestów i starć z policją. Według tureckich mediów, po wycofaniu się sił porządkowych z placu Taksim, zamieszki wybuchły w dzielnicy Besiktas.

Turecka policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć grupę około 1000 demonstrantów w Ankarze w niedzielę, trzeciego dnia antyrządowych wystąpień - podała telewizja NTV. Protestujący kierowali się w stronę kancelarii premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

W sobotę w Rosji zaczęła obowiązywać ustawa wprowadzająca zakaz palenia w miejscach publicznych - instytucjach państwowych, w tym w Dumie, w szkołach, na uczelniach, w szpitalach, na stadionach, na dworcach i w metrze.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapewnił przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, że pogłębienie współpracy Kijowa z Eurazjatycką Komisją Gospodarczą nie przeszkodzi w podpisaniu umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego poparła wniosek o pozbawienie immunitetu przywódczyni francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która jest oskarżona we Francji o podżeganie do nienawiści rasowej - poinformowano w sobotę.

W związku z utrzymującymi się od kilku dni intensywnymi opadami deszczu sytuacja powodziowa na południu i wschodzie Niemiec uległa w niedzielę dalszemu pogorszeniu. W Saksonii i Bawarii ogłoszono stan klęski żywiołowej. Rząd zapowiedział pomoc Bundeswehry.

Do dziewięciu wzrosła liczba zabitych po serii gwałtownych tornad, które w piątek wieczorem przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. 20 maja inne tornado zdewastowało tam miasteczko Moore; były 24 ofiary śmiertelne. (PAP)

ana/