Skrót wiadomości - poniedziałek, 5 sierpnia, g. 17.00

05-08-2013 17:03
05.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Sprzedaż detaliczna w Polsce w czerwcu wzrosła o 5,5 proc. rdr po wzroście o 2,9 proc. rdr w maju, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,1 proc. - podał w poniedziałek Eurostat.

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w lipcu tego roku wzrósł. Indeks kwartalny wzrósł o 2 pkt., zaś roczny o 1 pkt. Najwięcej, bo o 7 pkt., wzrósł indeks półroczny - podała PKPP Lewiatan w komunikacie. Zdaniem autorów raportu sytuacja może się poprawiać, choć ożywienie będzie powolne.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w czerwcu 2013 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,5 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 1,1 proc, po korekcie - poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w sierpniu 2013 r. wzrósł do minus 4,9 pkt. z minus 12,6 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 60,2 pkt. wobec 56,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 r. 50,5 pkt. wobec 48,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 r. 49,8 pkt. wobec 48,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 48,6 pkt. wobec 47,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano ostateczne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 51,3 pkt. wobec 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 7 sierpnia obligacje OK0116 za 3,0-5,0 mld zł - podał resort w poniedziałkowym komunikacie.

Na najbliższy przetarg inwestorzy zgłosili wstępnie duży popyt na obligacje z krótkiego i średniego odcinka krzywej - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Jego zdaniem, podaż krótkich obligacji ma zbliżony do neutralnego wpływ na rynek FI.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zmienia zasady opodatkowania tym podatkiem wyrobów węglowych - poinformowała w poniedziałek w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w piątek 85,17 pb, wobec 87,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,4 proc. i wyniósł 14.258,04 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,0 proc. i wyniósł 2.050,48 pkt.

SPÓŁKI

Modelowa marża rafineryjna w lipcu 2013 roku spadła do 4,7 USD na baryłce z 5,3 USD w czerwcu. Rok wcześniej w lipcu marża wynosiła 7,8 USD - poinformował PKN Orlen na swojej stronie internetowej.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w czerwcu 2013 roku 211.225 sztuk i było o 18,4 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

W dniach od 22 do 28 lipca największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 12,65 proc., co oznacza 30,51 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 11,49 proc., czyli wpływami rzędu 27,73 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 22 do 28 lipca udział TVN w oglądalności wyniósł 10,25 proc. wobec 10,47 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 11,13 proc. wobec 11,56 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Minister Środowiska udzielił spółce Lotos Petrobaltic dwóch nowych koncesji na obszarach "Słupsk W" i "Słupsk E" znajdujących się w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego - poinformował Lotos w komunikacie.

ZenithOptimedia rozważa obniżenie prognoz dla rynku reklamy na 2013 rok. W drugim kwartale zabrakło sygnałów świadczących o poprawie sytuacji na rynku - powiedziała w rozmowie z PAP Iwona Jaśkiewicz-Kundera, dyrektor działu zakupu mediów w domu mediowym ZenithOptimedia.

Elemental Holding chce zadebiutować na rynku głównym warszawskiej GPW na jesieni 2013 r. W ramach oferty publicznej spółka zaoferuje do 24,5 mln akcji serii M - poinformował w rozmowie z PAP Jarosław Michalik, członek zarządu Elemental Holdingu.

WALUTY

W ocenie dilerów przy małej płynności na rynku walutowym i długu powinna nastąpić stabilizacja. Ich zdaniem kurs EUR/PLN w tym tygodniu powinien pozostać w przedziale 4,20-4,25, a dane krajowe pozostaną w cieniu informacji z rynków bazowych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1771, a kurs złotego do euro na 4,2211 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3257 USD i 130,62 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 109,41-109,43 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, odrabiając piątkowe, blisko 1-proc. spadki - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, drożeje o 24 centy do 107,18 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po raz pierwszy od czterech dni, a na rynku rosną obawy o spowolnienie w Chinach, które może zmniejszyć popyt na metale - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME spada o 0,4 proc. do 6.975 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Poniedziałek przyniósł niewielką zmienność na warszawskim parkiecie, na rynku utrzymywały się niskie obroty. Analitycy wskazują, że krajowa giełda znajduje się w krótkookresowym trendzie wzrostowym, ale nie wykluczają, że dojdzie do chwilowej korekty.

Banki oczekują w III kwartale 2013 roku w segmencie kredytów konsumpcyjnych dalszego istotnego złagodzenia polityki kredytowej i wzrostu popytu na te kredyty, natomiast w segmencie kredytów mieszkaniowych dalszego niewielkiego złagodzenia polityki kredytowej i niewielkiego wzrostu popytu - wynika z ankiety NBP.

Wzrost gospodarczy w 2013 roku w Polsce wyniesie 0,8 proc. PKB, a w 2014 roku wzrośnie do 2,4 proc. - prognozuje bank Lloyds w przeglądzie kwartalnym dotyczącym światowych gospodarek.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W 2013 r. mogą zostać uruchomione przetargi na obwodnice miast finansowane z perspektywy UE 2014-20 o łącznej wartości 4,7 mld zł - wynika z załącznika nr 6 do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie zmiany "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 5 sierpnia 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 146.615,77 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 221 mld zł, a w części dofinansowania UE 156,5 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

We wrześniu LOT zwróci się do MSP z prośbą o dodatkową pomoc publiczną - powiedział PAP prezes spółki Sebastian Mikosz. Dodał, że choć przewoźnik poprawia swoje wyniki realizując plan restrukturyzacji, to jednak wsparcie właściciela jest spółce niezbędne.

Siedem osób, w tym troje b. pracowników resortu środowiska, oskarżyła prokuratura w sprawie korupcji przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Grozi im do 8 lat więzienia. Ministerstwo Środowiska nie komentuje sprawy.

W ciągu siedmiu miesięcy br. tyska fabryka Fiata o ponad 15 proc. zwiększyła produkcję swoich najważniejszych modeli: fiata 500 i lancii ypsilon. Dzięki zwiększonym zamówieniom pracę zachowa 50 spośród ok. 150 osób, którym z końcem lipca wygasły umowy o pracę.

Przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na koniec I półrocza 2013 roku wyniosły 88,38 mld zł wobec 91,21 mld zł wydatków - wynika z wykonania planu finansowego FUS za I półrocze, opublikowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W lipcu zarejestrowano 26.581 nowych aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, o 17,67 proc. więcej niż przed rokiem i o 3,15 proc. mniej niż przed miesiącem - podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W piątek, 2 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.725,55 mln zł wobec 33.621,57 mln zł w czwartek - podał NBP.

W lipcu br. Rosja eksportowała 2,396 mln ton zboża. Jest to wzrost o 17 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2012 roku - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

W okresie od stycznia do lipca tego roku rosyjski import towarów z krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw wzrósł o 3,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2012 roku - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Do wtorku członkowie PO mogą przez internet głosować na szefa partii. W poniedziałek, właśnie w ten sposób, ma oddać głos premier. Donald Tusk i jego konkurent w partyjnych wyborach Jarosław Gowin prowadzą kampanię spotykając się z lokalnymi działaczami i polemizują poprzez media.

Z powodu choroby jednego oskarżonych nie ruszył w poniedziałek przed szczecińskim sądem proces ws. korupcji w ZUS. Wśród oskarżonych jest b. prezes tej instytucji Sylwester R., któremu prokuratura zarzuca przyjmowanie od podwładnych i kontrahentów ZUS korzyści majątkowych.

Centrale związkowe uzgadniają szczegóły zapowiedzianego na wrzesień kilkudniowego protestu w Warszawie - powiedziała PAP w poniedziałek doradca Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska. Na pierwszy dzień, 11 września, zaplanowano m.in. pikiety przed kilkoma ministerstwami.

Nowy, podziemny dworzec kolejowy Kraków Główny ma zostać otwarty na przełomie 2013 i 2014 roku - poinformował w poniedziałek dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA Jarosław Bator.

35 budynków w centrum Łodzi, w tym zabytkowe kamienice, zostanie zrewitalizowanych w ramach miejskiego programu "Mia100Kamienic". Dotąd zakończono kompleksowe remonty 40 miejskich kamienic.

Stan ogólny przebywającego w szpitalu gen. Wojciecha Jaruzelskiego jest zadowalający, w najbliższych dniach powinien zostać wypisany do domu - poinformował w poniedziałek PAP płk Grzegorz Kade, rzecznik prasowy Centralnego Szpitala Klinicznego MON.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w poniedziałkowym marszu w Warszawie z okazji drugiej rocznicy śmierci b. wicepremiera Andrzeja Leppera. Uczestnicy marszu domagali się wznowienia śledztwa w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci polityka.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje program wsparcia ułatwiający powrót na rynek pracy opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy od lipca utracili prawo do świadczeń i chcą wrócić do pracy - zapowiada wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w niedzielę poparcie swego kraju dla prezydenta Syrii Baszara el-Asada walczącego z opozycją o utrzymanie się przy władzy. Rowhani powiedział, że "żadna siła na świecie" nie będzie zdolna do naruszenia sojuszu obu krajów.

Burze z gradobiciem, które przeszły przez region l'Entre-deux-Mers w Akwitanii na południowym zachodzie Francji zniszczyły między 4 a 5 tys. hektarów winnic w okolicach słynących z produkcji win typu bordeaux - podaje w poniedziałek "Le Figaro".

Turecki sąd w Silivri pod Stambułem uniewinnił w poniedziałek 21 oskarżonych o spiskowanie w celu obalenia rządu o islamistycznych korzeniach.

Brytyjski premier David Cameron jest zaniepokojony informacjami, że Hiszpania może wprowadzić opłaty na granicy z Gibraltarem i zamknąć swą przestrzeń powietrzną dla samolotów korzystających z tamtejszego lotniska - powiedział w poniedziałek jego rzecznik.

Pierwszy w historii burger wyhodowany w laboratorium z komórek macierzystych krowy zostanie zaprezentowany w poniedziałek na konferencji w Londynie. Podczas transmitowanej na żywo konferencji mięso zostanie usmażone i zjedzone przez ochotników.

Znany kubański dysydent Oswaldo Paya, który zginął w 2012 roku w wypadku samochodowym został zabity przez kubańskie służby bezpieczeństwa - powiedział w wywiadzie dla dziennika "El Mundo" Angel Carromero, Hiszpan który prowadził samochód gdy doszło do wypadku.

Turecki sąd w Silivri pod Stambułem skazał w poniedziałek byłego szefa sztabu generalnego armii generała Ilkera Basbuga na dożywocie za udział w spisku w celu obalenia rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Tunezyjska policja rozproszyła w poniedziałek strzałami w powietrze i gazem łzawiącym antyrządową demonstrację w mieście Sidi Buzid, kolebce arabskiej wiosny sprzed dwóch lat.

Służby celne krajów UE zatrzymały w ubiegłym roku 40 mln podrabianych produktów o wartości 1 mld euro - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. Aż 31 proc. wszystkich skonfiskowanych podróbek w 2012 r. stanowiły papierosy.

Będąca największym w świecie eksporterem produktów mlecznych nowozelandzka firma Fonterra przeprosiła w poniedziałek Chiny za dostarczanie im artykułów skażonych bakteriami, które mogły powodować zatrucie jadem kiełbasianym.

(PAP)

zdz/ asa/