Skrót wiadomości - poniedziałek 27 maja

28-05-2013 06:00
28.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Konsumpcja trzech głównych typów paliw w I kwartale 2013 r. spadła o 7 proc. rdr i wyniosła 4,99 mln metrów sześciennych - wynika z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Ceny w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosły w marcu tego roku ogółem rdr o 3,1 proc. po wzroście o 3,5 proc. w lutym - podał w publikacji GUS.

Majowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że w porównaniu do kwietnia wzrosła liczba osób spodziewających się zahamowania inflacji - podał w komunikacie Ipsos.

Indeks Cen Mieszkań (ICM) spadł w kwietniu o 4,1 pkt. do 841,3 pkt. - podał w poniedziałek portal nieruchomości domy.pl.

BUDŻET, DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w piątek 74,50 punktów bazowych, wobec 80,00 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 2,79 proc. i wyniósł 2.451,06 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,94 proc. i wyniósł 8.383,30 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,97 proc. i wyniósł 3.995,16 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,46 proc. i wyniósł 19.271,64 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 3,2 proc. i wyniósł 14.142,65 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.293,08 pkt.

SPÓŁKI

Rafako podpisało z North China Power Engineering Co. umowę konsorcjum w ramach kontraktu na budowę bloku w Jaworznie - podało Rafako w komunikacie.

Ceramika Nowa Gala, która zrezygnowała z budowy nowej fabryki płytek ceramicznych, przeprowadzi inwestycje w istniejących zakładach, które zwiększą moce produkcyjne firmy o ok. 1,5 mln m kw. płytek - poinformował PAP Paweł Górnicki, wiceprezes spółki. Szacunkowe nakłady inwestycyjne wyniosą ok. jednej czwartej wartości pierwotnie planowanej inwestycji w nowy zakład.

Ceramika Nowa Gala, producent płytek ceramicznych, ocenia że popyt na rynku krajowym jest wciąż słaby, szczególnie jeśli chodzi o klientów indywidualnych. Dużo lepiej wygląda sytuacja w eksporcie, szczególnie na rynki wschodnie. W tym roku udział sprzedaży zagranicznej w przychodach firmy wzrośnie o kilka punktów procentowych.

Europejski Fundusz Inwestycyjny i Pekao SA podpisały umowę gwarancyjną, dzięki której bank będzie mógł udzielić w ciągu najbliższych dwóch lat małym i średnim firmom kredyty o łącznej wartości 80 mln euro z 50 proc. gwarancją udzieloną przez EFI - poinformował bank na poniedziałkowej konferencji.

Bank Pekao SA pozyskuje ponad 1500 klientów detalicznych dziennie i podtrzymuje, że w 2013 roku przybędzie ich ponad 400 tys. Cel około 10 mld zł udzielonych kredytów detalicznych pozostaje aktualny - poinformował PAP Grzegorz Piwowar, wiceprezes banku.

Komputronik kosztem około 1,2 mln zł rozbudowuje magazyn w Poznaniu o 700 m kw., dzięki czemu możliwe będzie zmagazynowanie dodatkowych 600 palet towaru. Rozbudowa ma zostać zakończona na przełomie sierpnia i września - podała spółka w komunikacie prasowym.

Gino Rossi jest zadowolone ze sprzedaży w kwietniu i maju, ocenia, że tegoroczna prognoza jest niezagrożona. Do końca czerwca grupa chce refinansować zadłużenie i zwiększyć kapitał pracujący, planuje m.in. emisję obligacji o wartości 30 mln zł. W razie problemów z pozyskaniem kapitału nie wyklucza sprzedaży akcji spółki zależnej Simple - poinformowali PAP przedstawiciele spółki.

PZ Cormay chce, by przychody grupy w tym roku przekroczyły 200 mln zł - poinformował dziennikarzy prezes firmy Tomasz Tuora.

LU Chemie podwyższył cenę w wezwaniu na akcje ZCh Permedia do 9,45 zł z 7 zł poprzednio - podał DI BRE Banku, pośredniczący w wezwaniu.

Rada nadzorcza Kopeksu odwołała Andrzeja Jagiello z funkcji prezesa spółki - podał Kopex w komunikacie.

Walne Arterii zdecyduje o wypłacie w formie dywidendy ok. 1,71 mln zł z zeszłorocznego zysku - podała spółka w treści uchwał przygotowanych na ZWZ 24 czerwca.

PKN Orlen chce przeznaczyć środki pozyskane z emisji obligacji do łącznej kwoty 1 mld zł na realizację strategii działalności na lata 2013-2017, m.in. na realizację programu inwestycyjnego - podał koncern w prospekcie.

WALUTY

Tydzień na rynku złotego i długu rozpoczął się bardzo spokojnie. Dilerzy walutowi nie spodziewają się, by publikowane w tym tygodniu dane z polskiej gospodarki mogły zaskoczyć rynek. Dilerzy obligacji spodziewają się, że kierunek polskiemu rynkowi nadadzą rynki bazowe.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2416 a kurs złotego do euro na 4,1950 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2939 USD i 130,59 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Reformy systemu ustalania kursu chińskiej waluty powinny zakończyć się w 2017 r., pozwoli to w 2020 r. na pełną wymienialność juana i całkowite otwarcie rynku kapitałowego oraz finansowego - zapowiedział doradca chińskiego Banku Centralnego Chen Yulu.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo w Chinach może być powolniejszy wzrost gospodarczy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,49 USD, po spadku o 66 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 10:30 102,41-102,43 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Szanghaju spadają z powodu sygnałów, że władze Chin będą tolerować niższy wzrost gospodarczy - podają maklerzy. W Wielkiej Brytanii w poniedziałek Spring Bank Holiday - giełda nie działa.

OPINIE, PROGNOZY

Poniedziałek na GPW upływa pod znakiem wyraźnych wzrostów głównych indeksów giełdowych. W ocenie analityków optymizm jest jednak trochę przesadzony i trudno będzie utrzymać wzrosty w w kolejnych dniach, ale po naturalnym schłodzeniu, w perspektywie kilku tygodni zwyżki powinny powrócić.

Analitycy banków zachodnich w Londynie spodziewają się, że oficjalne dane polskiego PKB za I kw. 2013 r. potwierdzą, że popyt krajowy jest obciążeniem dla wzrostu, tylko częściowo zrównoważonym przez eksport netto.

Bardziej zdecydowane rozluźnienie polityki pieniężnej mogłoby być jednym z czynników pobudzających konsumpcję - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Rady Gospodarczej przy premierze.

Koniunktura na warszawskiej giełdzie w drugiej połowie roku może się poprawić, co pozwoliłoby indeksowi WIG 20 odrobić straty do giełd zachodnich. W efekcie na koniec roku WIG 20 może przekroczyć poziom 2.600 punktów - uważa prezes Allianz TFI Jarosław Skorulski.

Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2013 r. przekroczy 2,5 mld EUR - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Liczba zagranicznych turystów nocujących w Polsce w 2013 r. wzrośnie do 14,9 mln wobec 14,6 mln w 2012 r. - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Turystyki SGTiR Krzysztof Łopaciński. Jego zdaniem dochody z turystyki w tym roku spadną, zaś średnioroczny wzrost przyjazdów w '13-18 wyniesie 2,5-3 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wszystkie przedsiębiorstwa obrotu energią odpowiedziały na wezwanie URE odnośnie wniosków taryfowych, ale tylko dwie firmy zakładają w cennikach spadek cen energii - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy regulatora.

Allianz TFI uruchamia nowy fundusz Allianz Shale FIZ, który będzie inwestował w akcje spółek notowanych głównie w Stanach Zjednoczonych, których działalność związana jest z branżą poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego - poinformował prezes funduszu Jarosław Skorulski.

Skanska spodziewa się, że w 2013 r. nastąpi dalszy spadek rynku zamówień publicznych, głównie w największych projektach infrastrukturalnych - uważa prezes spółki Krzysztof Andrulewicz. Dodał, że Skanska obserwuje wzrost zapytań od inwestorów prywatnych m.in. w budownictwie przemysłowym i komercyjnym.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 210,2 mld zł, a w części dofinansowania UE 149,1 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 27 maja 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 139.433,7 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Resort finansów chce ulżyć branży stalowej. Planuje, by z początkiem sierpnia 2013 r. w życie weszła procedura tzw. odwróconego VAT na niektóre wyroby stalowe - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

W piątek, 24 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.986,3 mln zł wobec 31.528,69 mln zł w czwartek - podał NBP.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

3 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie wyda wyrok wobec Stanisława Kani, b. I sekretarza KC PZPR uniewinnionego w I instancji ws. wprowadzenia w 1981 r. stanu wojennego. SA zawiesił zaś postępowanie apelacyjne wobec skazanego b. szefa MSW Czesława Kiszczaka.

Działania prezydenta Bronisława Komorowskiego dobrze ocenia 54 proc. badanych, źle 38 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Pozytywną ocenę premierowi Donaldowi Tuskowi wystawia 26 proc. respondentów, innego zdania jest 67 proc. ankietowanych.

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że z zadowoleniem wita fakt pojawienia się konkurentów w wyborach na szefa PO. W ten sposób odniósł się do listu b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wystosowanego do członków Platformy.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy wszcząć śledztwo w sprawie domniemanego nieujawnienia przez Jarosława Kaczyńskiego w oświadczeniu majątkowym ponad 400 tys. zł darowizny od PiS na koszty adwokackie.

Zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę przewiduje projekt zmian w kodeksie pracy, który trafił do Sejmu. "Niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym" - czytamy w uzasadnieniu projektu, pod którym podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i SP.

Krakowska Prokuratura Apelacyjna wystąpi o przedłużenie śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce o kolejne cztery miesiące. Termin zakończenia śledztwa upływa 11 czerwca - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy prokuratury Piotr Kosmaty.

Sejmik woj. podkarpackiego wybrał w poniedziałek senatora PiS Władysława Ortyla na nowego marszałka województwa. Za kandydaturą Ortyla było 17 radnych. Kandydat zgłoszony przez rządzącą w sejmiku koalicję SLD, PSL i PO - Mariusz Kawa - dostał 15 głosów.

Jesteśmy bardzo bliscy porozumienia i uzgodnienia wspólnego rozwiązania z resortem pracy w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego dla bezrobotnych - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Zaznaczył, że żaden bezrobotny nie straci ubezpieczenia.

Prokuratura wojskowa w Poznaniu odmówiła wszczęcia śledztwa ws. prokuratorów, którzy - według Antoniego Macierewicza - nie weryfikowali informacji o osobach, które rzekomo przeżyły katastrofę smoleńską. Informacja o możliwości przeżycia katastrofy była niewiarygodna - podkreśla prokuratura.

Ponad 1,2 tys. urządzeń, m.in. materace przeciwodleżynowe i regulowane łóżka o wartość 25,2 mln zł, zamierza kupić Fundacja WOŚP. W poniedziałek ruszył konkurs ofert, do którego zgłosiło się blisko 60 podmiotów. Wyposażone zostaną wszystkie oddziały geriatryczne.

Na przełom czerwca i lipca szef Solidarności Piotr Duda i lider ruchu zmieleni.pl Paweł Kukiz zapowiadają kolejne spotkania Platformy Oburzonych. Duda jest rozczarowany, że prezydent Bronisław Komorowski nie doprowadził do spotkania z nim i Kukizem.

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie prezydenckiego programu "Dobry Klimat dla Rodziny". Jesteśmy otwarci na różne propozycje - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Kanclerz Angela Merkel rozmawiała z przebywającym obecnie z wizytą w Niemczech chińskim premierem Li Keqiangiem na temat sytuacji w dziedzinie praw człowieka i wolności artystycznej w Chinach - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu.

Korea Płd. odrzuciła w poniedziałek ofertę dialogu złożoną w ub. tygodniu w Pekinie przez Koreę Płn. ws. rozbrojenia nuklearnego, oceniając ją jako pozorną. "Czyny są ważniejsze od słów" - oświadczył rzecznik ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego Korei Płd.

Ministrowie obrony Polski i Niemiec, Tomasz Siemoniak i Thomas de Maiziere, podpisali w poniedziałek w Warnemuende list intencyjny, który przewiduje rozszerzenie współpracy sił morskich obu krajów na Morzu Bałtyckim.

Przywódcy państw afrykańskich podjęli w poniedziałek decyzję o niezwłocznym utworzeniu sił szybkiego reagowania, które będą zajmowały się regionalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa.

Podziały w opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej pogłębiły się w poniedziałek, gdy w czasie rozmów w Stambule nie udało się znacząco rozszerzyć jej składu. Jedynie pięć miejsc zamiast obiecanych 22 przyznano członkom opozycyjnego bloku Michela Kilo.

Sprawa przedłużenia sankcji wobec Syrii dzieli kraje UE. W poniedziałek na spotkaniu szefów dyplomacji zaproponowano kompromis, który w ograniczonym stopniu umożliwiłby dostarczanie broni syryjskim rebeliantom w zależności od wyników konferencji pokojowej.

Irańska telewizja państwowa niespodziewanie przerwała w poniedziałek prezentację wyborczą Mohammada Rezy Arefa, jednego z proreformatorskich kandydatów w zaplanowanych na 14 czerwca wyborach prezydenckich - poinformował w poniedziałek jego rzecznik.

Proces akcesji Turcji do UE jest w impasie z powodu niewypełniania przez Ankarę swych zobowiązań - podkreślili przedstawiciele UE po spotkaniu z szefem MSZ Turcji Ahmetem Davutoglu. Turecki minister wskazał, że negocjacje są blokowane z powodów politycznych.

Broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch (HRW) zarzuciła w poniedziałek władzom Azerbejdżanu coraz częstsze fałszywe oskarżanie przeciwników politycznych o posiadanie narkotyków w celu stłumienia krytyki przed wyborami prezydenta w październiku.

(PAP)

zdz/ jtt/