Skrót wiadomości - poniedziałek, 23 września, 17.00

23-09-2013 17:00
23.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Jeżeli tendencje związane z lekkim ożywieniem w polskiej gospodarce nie zostaną zakłócone i liczne zewnętrzne i wewnętrzne czynniki niepewności nie przekształcą się w istotne zaburzenia, wówczas RPP będzie mogła utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie przez okres dłuższy niż zapowiedziała - ocenia w wywiadzie dla PAP Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania w lipcu spadły o 1,3 proc. rdr - podał GUS.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 23 września 2013 r. wyniósł 1.947 pkt. wobec 1.651 pkt. w poniedziałek 16 września.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 51,1 pkt. wobec 51,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 r. 52,1 pkt. wobec 50,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 r. 52,1 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 49,5 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 50,7 pkt. wobec 48,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 51,3 pkt. wobec 51,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 54,4 pkt. wobec 52,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we wrześniu 2013 roku 51,2 pkt. wobec 50,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) w sierpniu wzrósł do plus 0,14 pkt. z minus 0,43 pkt. w lipcu, po korekcie - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 52,8 pkt. wobec 53,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

Amerykańska gospodarka, mimo oznak ożywienia, wymaga dalszego wsparcia ze strony polityki monetarnej - ocenił szef Fed w Nowym Jorku William Dudley. Zdanie to podziela Dennis Lockhart z Fed w Atlancie, który uważa, że działalność Fed powinna skupiać się na budowaniu bardziej dynamicznej gospodarki.

BUDŻET, DŁUG

Wartość wydatków beneficjentów, uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 230,2 mld zł, a w części dofinansowania UE 163 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Ministerstwo Finansów w środę, 25 września zaoferuje na przetargu zamiany obligacje DS1013 i OK0114 w zamian za WZ0119 i DS1023 - poinformował resort finansów w poniedziałek w komunikacie.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,3 proc. i wyniósł 2.221,04 pkt.

SPÓŁKI

Enea przygotowuje program emisji obligacji o wartości do 5 mld zł, jeszcze w tym roku może wyjść na rynek z pierwszą transzą - poinformowali PAP przedstawiciele zarządu Enei.

Enea, PGE, KGHM i Tauron parafowały umowę, na podstawie której PGE sprzeda wspólnikom 30 proc. kapitału zakładowego PGE EJ1. Enea, KGHM i Tauron będą miały po 10 proc. kapitału tej spółki - poinformowały spółki w poniedziałkowych komunikatach.

Enea wypowiedziała Infovide-Matrix wart 59,8 mln zł netto kontrakt na wdrożenie Informatycznego Systemu Obsługi Klientów (ISOK) - poinformowało PAP źródło zbliżone do spółki.

Polityka finansowania KGHM zostanie podana wraz z publikacją aktualizacji strategii na przełomie II i III kwartału 2014 roku - poinformował dziennikarzy Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM.

KGHM jest na granicy 10 proc., jeśli chodzi o realizację prognozy wyników na 2013 rok. Decyzja w sprawie jej korekty będzie zależała od nowego wiceprezesa ds. finansowych spółki - poinformował dziennikarzy Herbert Wirth, prezes KGHM.

KGHM otrzymał koncesję na eksploatację złóż na obszarach: Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód ważną od 1 stycznia 2014 r. do końca 2063 r. - poinformował KGHM w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje, że w ofercie publicznej sprzeda do 35 proc. akcji Energi - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Grupa LPP ocenia, że w trzecim kwartale powinna zaraportować dobre wyniki, w sprzedaży kolekcji jesiennej spółce sprzyja pogoda. LPP podtrzymuje, że celem na ten rok jest wzrost wyników zbliżony do przyrostu sieci. Przychody w tym roku mogą przekroczyć 4 mld zł - poinformował w rozmowie z PAP Dariusz Pachla, wiceprezes grupy LPP.

Grupa Azoty po wdrożeniu kilkuletniego programu inwestycyjnego, który ma być gotowy do końca roku, może wyjść na rynek z emisją obligacji złotowych, a w ciągu dwóch lat nie wyklucza emisji euroobligacji - powiedział PAP Andrzej Skolmowski, wiceprezes spółki.

BZ WBK-Aviva TU spodziewa się dalszego wzrostu nasycenia klientów BZ WBK ubezpieczeniami. Po rozpoczęciu dystrybucji w sieci dawnego Kredyt Banku dynamika składki w 2013 roku będzie dodatnia, a zysk netto w II połowie roku nie mniejszy niż 15 mln zł - poinformował PAP prezes spółki.

ZWG kupiło w piątek, 20 września 830.800 akcji Bumechu, stanowiących 9,99 proc. kapitału zakładowego, po cenie 6,40 zł za walor - podało ZWG w komunikacie. Wartość całej transakcji wyniosła ok. 5,32 mln zł.

Saniku SA, który miał 26,84 proc. kapitału zakładowego spółki Decora, sprzedał wszystkie posiadane akcje - podała spółka w poniedziałkowych komunikatach.

Tele-Polska Holding chce pozyskać 18,8 mln zł z emisji 10 mln nowych akcji. Emisja poprzedza przeniesienie notowań spółki na rynek główny GPW z NewConnect - poinformował Tele-Polska Holding w komunikacie.

Asseco Poland porozumiało się wstępnie w sprawie przejęcia spółki w Etiopii działającej w sektorze finansowym. Finalizacja akwizycji jest możliwa w ciągu kilku tygodni - powiedział PAP prezes Asseco Poland Adam Góral.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1260 a kurs złotego do euro na 4,2268 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3508 USD i 133,59 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian. Dobre dane z Chin, o PMI, które mogłyby wpłynąć na notowania paliw, przysłania wciąż problem Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,72 USD, po zniżce o 3 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,24-109,26 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła w poniedziałek do 7.215,25 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Początek tygodnia upłynął pod znakiem umiarkowanych spadków na GPW. W kolejnych dniach możliwa jest konsolidacja w okolicach poziomu 2.400 pkt. na WIG 20, po której może nastąpić próba wybicia górą.

Wartość eksportu branży meblarskiej w 2013 roku wyniesie blisko 29 mld zł - wynika z najnowszej prognozy eksportu firmy B+R Studio.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

EBC jest gotowe do użycia każdego instrumentu, w tym nowego LTRO, jeśli zajdzie konieczność przeciwdziałania wzrostowi krótkoterminowych rynkowych stóp procentowych - poinformował Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że jest za wcześnie, by rozważać uruchomienie kolejnego programu pomocowego dla Grecji.

W pierwszym półroczu tego roku blisko 20 tys. osób straciło w Polsce pracę w ramach zwolnień grupowych; najwięcej na Śląsku i Mazowszu. Zwalniały przede wszystkim zakłady przemysłowe. Resort pracy prognozuje jednak, że szczyt zwolnień grupowych już minął.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Zdecydowana większość respondentów - 71 proc. - uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 16 proc. badanych, 13 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat - wynika z wrześniowego sondażu TNS Polska.

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek w Gdyni, że nie obawia się, iż ewentualna nowa inicjatywa byłego ministra sprawiedliwości i byłego polityka PO Jarosława Gowina odbierze Platformie Obywatelskiej część głosów.

Premier Donald Tusk pogratulował w poniedziałek kanclerz Niemiec Angeli Merkel sukcesu w wyborach parlamentarnych. Jak ocenił, CDU/CSU to sprawdzony partner Polski, a ich wynik wyborczy jest imponujący. Tusk liczy, że w 2015 r. PO uzyska "trochę lepszy" wynik niż CDU.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku, do połowy kwietnia 2014 r. - poinformował w poniedziałek BBN. Kontyngent zostanie zredukowany do 1000 żołnierzy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Angela Merkel pozostanie kanclerzem Niemiec przez trzecią kadencję; jej CDU oraz bawarska CSU wygrały wybory do Bundestagu z wynikiem 41,5 proc. - podał w nocy z niedzieli na poniedziałek federalny komisarz wyborczy. Koalicjant chadeków - FDP - nie wszedł do parlamentu.

Wyłoniony w wyniku niedzielnych wyborów w Niemczech nowy Bundestag składa się z 630 posłów - poinformował w poniedziałek federalny komisarz wyborczy. Zwycięskie partie CDU/CSU zdobyły 311 miejsc; do absolutnej większości zabrakło im pięciu mandatów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zasygnalizowała w poniedziałek gotowość do podjęcia rozmów z największą partią opozycyjną SPD o otworzeniu rządu koalicyjnego. Szef SPD Sigmar Gabriel zastrzegł, że jego partia nie podjęła jeszcze decyzji o ewentualnej współpracy.

Premier Ukrainy Mykoła Azarow oznajmił, że z powodu wysokiej ceny rosyjskiego gazu Ukraina jest zmuszona zrezygnować z jego zakupu - podał dziennik "Kommiersant-Ukraina".

Minister spraw wewnętrznych Kenii Joseph Ole Lenku powiedział w poniedziałek, że z oblężonego centrum handlowego Westgate w Nairobi ewakuowano prawie wszystkich zakładników; liczbę zakładników pozostających w budynku określił jako bardzo niewielką.

Al-Kaida poinformowała w poniedziałek, że jeden z jej głównych dowódców został zabity w Syrii. Mężczyzna zginął w zasadzce przygotowanej przez prozachodnich rebeliantów, rywalizujących z islamistami o wpływy.(PAP)

pif/ osz/