Skrót wiadomości - poniedziałek, 23 września

24-09-2013 06:00
24.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Jeżeli tendencje związane z lekkim ożywieniem w polskiej gospodarce nie zostaną zakłócone i liczne zewnętrzne i wewnętrzne czynniki niepewności nie przekształcą się w istotne zaburzenia, wówczas RPP będzie mogła utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie przez okres dłuższy niż zapowiedziała - ocenia w wywiadzie dla PAP Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania w lipcu spadły o 1,3 proc. rdr - podał GUS.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 23 września 2013 r. wyniósł 1.947 pkt. wobec 1.651 pkt. w poniedziałek 16 września.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 51,1 pkt. wobec 51,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 r. 52,1 pkt. wobec 50,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 r. 52,1 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 49,5 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 50,7 pkt. wobec 48,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 51,3 pkt. wobec 51,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 54,4 pkt. wobec 52,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we wrześniu 2013 roku 51,2 pkt. wobec 50,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) w sierpniu wzrósł do plus 0,14 pkt. z minus 0,43 pkt. w lipcu, po korekcie - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2013 roku 52,8 pkt. wobec 53,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

Amerykańska gospodarka, mimo oznak ożywienia, wymaga dalszego wsparcia ze strony polityki monetarnej - ocenił szef Fed w Nowym Jorku William Dudley. Zdanie to podziela Dennis Lockhart z Fed w Atlancie, który uważa, że działalność Fed powinna skupiać się na budowaniu bardziej dynamicznej gospodarki.

BUDŻET, DŁUG

Wartość wydatków beneficjentów, uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 230,2 mld zł, a w części dofinansowania UE 163 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Ministerstwo Finansów w środę, 25 września zaoferuje na przetargu zamiany obligacje DS1013 i OK0114 w zamian za WZ0119 i DS1023 - poinformował resort finansów w poniedziałek w komunikacie.

GIEŁDA

GPW zamknięcie: WIG30 2.539,64 pkt.(-0,72 proc.) WIG20 2.388,66 pkt.(-0,81 proc.).

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,27 proc. i wyniósł 18.196,08 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,47 proc., do 8.635,29 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,59 proc., do 6.557,37 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,75 proc. i wyniósł 4.172,08 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,3 proc. i wyniósł 2.221,04 pkt.

SPÓŁKI

Enea, PGE, KGHM i Tauron parafowały umowę, na podstawie której PGE sprzeda wspólnikom 30 proc. kapitału zakładowego PGE EJ1. Enea, KGHM i Tauron będą miały po 10 proc. kapitału tej spółki - poinformowały spółki w poniedziałkowych komunikatach.

Enea przygotowuje program emisji obligacji o wartości do 5 mld zł, jeszcze w tym roku może wyjść na rynek z pierwszą transzą - poinformowali PAP przedstawiciele zarządu Enei.

Enea wypowiedziała Infovide-Matrix wart 59,8 mln zł netto kontrakt na wdrożenie Informatycznego Systemu Obsługi Klientów (ISOK) i naliczyła karę umowną w wysokości 11,9 mln zł. W ocenie Infovide-Matrix odstąpienie jest bezpodstawne - poinformowała spółka w komunikacie, potwierdzając wcześniejsze informacje PAP.

Bogdanka podpisała z Pekao SA umowę dotyczącą programu emisji obligacji do kwoty 300 mln zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Polityka finansowania KGHM zostanie podana wraz z publikacją aktualizacji strategii na przełomie II i III kwartału 2014 roku - poinformował dziennikarzy Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM.

KGHM jest na granicy 10 proc., jeśli chodzi o realizację prognozy wyników na 2013 rok. Decyzja w sprawie jej korekty będzie zależała od nowego wiceprezesa ds. finansowych spółki - poinformował dziennikarzy Herbert Wirth, prezes KGHM.

KGHM otrzymał koncesję na eksploatację złóż na obszarach: Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód ważną od 1 stycznia 2014 r. do końca 2063 r. - poinformował KGHM w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje, że w ofercie publicznej sprzeda do 35 proc. akcji Energi - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Grupa LPP ocenia, że w trzecim kwartale powinna zaraportować dobre wyniki, w sprzedaży kolekcji jesiennej spółce sprzyja pogoda. LPP podtrzymuje, że celem na ten rok jest wzrost wyników zbliżony do przyrostu sieci. Przychody w tym roku mogą przekroczyć 4 mld zł - poinformował w rozmowie z PAP Dariusz Pachla, wiceprezes grupy LPP.

Grupa Azoty po wdrożeniu kilkuletniego programu inwestycyjnego, który ma być gotowy do końca roku, może wyjść na rynek z emisją obligacji złotowych, a w ciągu dwóch lat nie wyklucza emisji euroobligacji - powiedział PAP Andrzej Skolmowski, wiceprezes spółki.

BZ WBK-Aviva TU spodziewa się dalszego wzrostu nasycenia klientów BZ WBK ubezpieczeniami. Po rozpoczęciu dystrybucji w sieci dawnego Kredyt Banku dynamika składki w 2013 roku będzie dodatnia, a zysk netto w II połowie roku nie mniejszy niż 15 mln zł - poinformował PAP prezes spółki.

ZWG kupiło w piątek, 20 września 830.800 akcji Bumechu, stanowiących 9,99 proc. kapitału zakładowego, po cenie 6,40 zł za walor - podało ZWG w komunikacie. Wartość całej transakcji wyniosła ok. 5,32 mln zł.

Saniku SA, który miał 26,84 proc. kapitału zakładowego spółki Decora, sprzedał wszystkie posiadane akcje - podała spółka w poniedziałkowych komunikatach.

Tele-Polska Holding chce pozyskać 18,8 mln zł z emisji 10 mln nowych akcji. Emisja poprzedza przeniesienie notowań spółki na rynek główny GPW z NewConnect - poinformował Tele-Polska Holding w komunikacie.

Asseco Poland porozumiało się wstępnie w sprawie przejęcia spółki w Etiopii działającej w sektorze finansowym. Finalizacja akwizycji jest możliwa w ciągu kilku tygodni - powiedział PAP prezes Asseco Poland Adam Góral.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1260 a kurs złotego do euro na 4,2268 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3508 USD i 133,59 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian. Dobre dane z Chin, o PMI, które mogłyby wpłynąć na notowania paliw, przysłania wciąż problem Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,72 USD, po zniżce o 3 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,24-109,26 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła w poniedziałek do 7.215,25 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Początek tygodnia upłynął pod znakiem umiarkowanych spadków na GPW. W kolejnych dniach możliwa jest konsolidacja w okolicach poziomu 2.400 pkt. na WIG 20, po której może nastąpić próba wybicia górą.

Wartość eksportu branży meblarskiej w 2013 roku wyniesie blisko 29 mld zł - wynika z najnowszej prognozy eksportu firmy B+R Studio.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

EBC jest gotowe do użycia każdego instrumentu, w tym nowego LTRO, jeśli zajdzie konieczność przeciwdziałania wzrostowi krótkoterminowych rynkowych stóp procentowych - poinformował Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że jest za wcześnie, by rozważać uruchomienie kolejnego programu pomocowego dla Grecji.

Można i trzeba inwestować w sektor stoczniowy, szukając nowych możliwości - czyli nie tylko budowa statków, ale też produkcja wież wiatrowych, tzw. offshore i usługi remontowe - powiedział w poniedziałek w Gdyni minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

W pierwszym półroczu tego roku blisko 20 tys. osób straciło w Polsce pracę w ramach zwolnień grupowych; najwięcej na Śląsku i Mazowszu. Zwalniały przede wszystkim zakłady przemysłowe. Resort pracy prognozuje jednak, że szczyt zwolnień grupowych już minął.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Zdecydowana większość respondentów - 71 proc. - uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 16 proc. badanych, 13 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat - wynika z wrześniowego sondażu TNS Polska.

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek w Gdyni, że nie obawia się, iż ewentualna nowa inicjatywa byłego ministra sprawiedliwości i byłego polityka PO Jarosława Gowina odbierze Platformie Obywatelskiej część głosów.

Premier Donald Tusk pogratulował w poniedziałek kanclerz Niemiec Angeli Merkel sukcesu w wyborach parlamentarnych. Jak ocenił, CDU/CSU to sprawdzony partner Polski, a ich wynik wyborczy jest imponujący. Tusk liczy, że w 2015 r. PO uzyska "trochę lepszy" wynik niż CDU.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku, do połowy kwietnia 2014 r. - poinformował w poniedziałek BBN. Kontyngent zostanie zredukowany do 1000 żołnierzy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Angela Merkel pozostanie kanclerzem Niemiec przez trzecią kadencję; jej CDU oraz bawarska CSU wygrały wybory do Bundestagu z wynikiem 41,5 proc. - podał w nocy z niedzieli na poniedziałek federalny komisarz wyborczy. Koalicjant chadeków - FDP - nie wszedł do parlamentu.

Wyłoniony w wyniku niedzielnych wyborów w Niemczech nowy Bundestag składa się z 630 posłów - poinformował w poniedziałek federalny komisarz wyborczy. Zwycięskie partie CDU/CSU zdobyły 311 miejsc; do absolutnej większości zabrakło im pięciu mandatów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zasygnalizowała w poniedziałek gotowość do podjęcia rozmów z największą partią opozycyjną SPD o otworzeniu rządu koalicyjnego. Szef SPD Sigmar Gabriel zastrzegł, że jego partia nie podjęła jeszcze decyzji o ewentualnej współpracy.

Kraje UE wstępnie uzgodniły w poniedziałek, że jeśli w listopadzie podpisana zostanie umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą, to część zapisów będzie wdrażana natychmiast, jeszcze przed zakończeniem ratyfikacji - poinformowały PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Ministrowie rolnictwa krajów UE uzgodnili w poniedziałek nowe stanowisko negocjacyjne ws. budżetowych aspektów reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Ministrowie obstają przy możliwości przesuwania 25 proc. środków PROW na dopłaty rolne, na czym zależało Polsce.

Premier Ukrainy Mykoła Azarow oznajmił, że z powodu wysokiej ceny rosyjskiego gazu Ukraina jest zmuszona zrezygnować z jego zakupu - podał dziennik "Kommiersant-Ukraina".

Minister spraw wewnętrznych Kenii Joseph Ole Lenku powiedział w poniedziałek, że z oblężonego centrum handlowego Westgate w Nairobi ewakuowano prawie wszystkich zakładników; liczbę zakładników pozostających w budynku określił jako bardzo niewielką.

Ponad dziesięć osób aresztowano w celu przesłuchania w ramach śledztwa w sprawie ataku terrorystycznego na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii Nairobi - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze kenijskie MSW.

Al-Kaida poinformowała w poniedziałek, że jeden z jej głównych dowódców został zabity w Syrii. Mężczyzna zginął w zasadzce przygotowanej przez prozachodnich rebeliantów, rywalizujących z islamistami o wpływy.(PAP)

pif/ osz/ ana/