Skrót wiadomości - czwartek, 6 czerwca

07-06-2013 06:00
07.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,5 proc. wobec 14,0 proc. w kwietniu - podało w komunikacie ministerstwo pracy.

MPiPS wstępnie prognozuje, że w czerwcu stopa bezrobocia obniży się o 0,2-0,4 pkt. proc. - poinformował w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nadal realne jest, aby na koniec 2013 r. bezrobocie było niższe niż 14 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy. Jego zdaniem, w optymistycznym wariancie w okresie letnim bezrobocie spadnie do ok. 13 proc., zaś spadkowa tendencja może utrzymać się do października. W najbliższych miesiącach zatrudnienie może rosnąć, choć w całym roku będzie ujemne.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w maju 2013 r. wzrósł mdm o 5,6 pkt., do poziomu minus 7,5 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W skali roku wskaźnik spadł o 9,4 pkt.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju w ujęciu kwartalnym nie zmienił się, a w ujęciu rocznym spadł o 2 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie. Autorzy raportu wskazują, że indeksy są na niskich poziomach, a kolejne kwartały 2013 r. nie powinny przynieść istotnej poprawy.

Polska jest najatrakcyjniejszym miejscem dla lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej według 37 proc. międzynarodowych firm - wynika z raportu firmy Ernst&Young.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Europejski Bank Centralny jest gotowy do dalszych działań, mających na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w strefie euro, jeśli będą one konieczne - ocenił w czwartek prezes EBC Mario Draghi. Jego zdaniem europejska gospodarka może powrócić do wzrostów pod koniec 2013 r.

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w kwietniu 2013 r. o 2,3 proc. mdm, a rdr spadły o 0,4 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Węgier wzrósł w I kw. 2013 r. o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po spadku w IV kw. 2012 o 0,4 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w końcowych danych.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 11 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 346 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

W maju 2013 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 41,2 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2012, po spadku w kwietniu 2013 r. o 6,0 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Indeks cen żywności na świecie w maju 2013 r. wzrósł o 5,07 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadł o 0,27 proc.- podała w czwartek na stronie internetowej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

BUDŻET, DŁUG

Deficyt budżetu po maju jest nieco niższy niż w kwietniu, kiedy skumulowany wyniósł 31,7 mld zł - powiedziała PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Ministerstwo Finansów sprzedało w czwartek obligacje PS0718 za 4.385,0 mln zł przy popycie 7.486,0 mln zł i rentowności 3,303 proc., oraz obligacje WZ0119 za 221,5 mln zł przy popycie 951,5 mln zł - podał resort w komunikacie.

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis na 29 maja wyniosła około 820 mln zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty obrotowe w wysokości 1,3 mld zł - poinformował w komunikacie BGK.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 196,6 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Na wtorkowym posiedzeniu 11 czerwca, rząd zajmie się założeniami projektu budżetu państwa na 2014 rok - wynika z porządku obrad Rady Ministrów opublikowanego przez KPRM.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,1 proc. i wyniósł 2.242,11 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,9 proc. i wyniósł 12.904,02 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 19.203,70 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,62 proc. i wyniósł 2.446,29 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 1,19 proc. i wyniósł 8.098,81 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 1,3 proc., do 6.336,11 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 0,99 proc. i wyniósł 3.814,28 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd giełdy uchwalił zmiany w regulaminie rynku NewConnect, które zakładają m.in. wprowadzenie od 24 czerwca nowego indeksu grupującego 30 najbardziej płynnych spółek z tego rynku, NCIndex 30 - poinformowała giełda w komunikacie.

Rządowy zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego potwierdził gotowość do budowy Elektrowni Opole. Po przeanalizowaniu wszystkich danych uznano, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była realizowana - poinformował premier Donald Tusk.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dla Tauronu, która zakłada obniżkę cen energii dla gospodarstw domowych średnio o 4,55 proc. Nowa taryfa została zatwierdzona na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2013 r. - podał Tauron w komunikacie.

Do przetargu na modyfikację i rozbudowę oprogramowania Kompleksowego Systemu Informatycznego w ZUS dopuszczone zostały Asseco Poland i Capgemini - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Penta Investments, która wezwała do sprzedaży akcji EMC Instytut Medyczny, chce pozostać w spółce co najmniej 7-10 lat. Zakłada, że planowane duże inwestycje w EMC IM będą wymagały od akcjonariuszy podniesienia kapitału spółki o ponad 150 mln zł - poinformował w rozmowie z PAP Adam Jarmicki, menedżer inwestycyjny Penta Investments.

Cena maksymalna jednej akcji w ofercie AviaAM Leasing, litewskiej grupy zajmującej się leasingiem, obrotem i zarządzaniem używanymi samolotami komercyjnymi, została ustalona na 16 zł - podała spółka w prospekcie. Przy założeniu, że papiery zostaną kupione po tej cenie, wpływy brutto z oferty nowych akcji wyniosą 221,7 mln zł. Całość oferty to 14.181.716 akcji, w tym 13.857.790 nowej emisji.

BRE Bank liczy, że w 2013 roku jego przychody z transakcji skarbowych rosnąć będą w tempie dwucyfrowym, co pomoże całemu segmentowi bankowości korporacyjnej zanotować w tym roku jednocyfrowy wzrost przychodów - poinformował PAP wiceprezes BRE Banku Przemysław Gdański.

Koszty ryzyka BRE Banku w drugim kwartale będą wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach '13, gdyż bank tym razem nie rozwiąże żadnych rezerw, a dodatkowo utworzy nowy odpis na transakcję sprzed kilku lat o wartości kilkudziesięciu mln zł - poinformował wiceprezes BRE Banku Przemysław Gdański.

Barlinek spodziewa się, że pozytywne trendy, widoczne w wynikach pierwszego kwartału będą utrzymane w kolejnych okresach. Spółka prowadzi program optymalizacji kosztów, planuje wzrost sprzedaży na rynku rosyjskim i zwiększenie udziałów m.in. w rynku niemieckim. Barlinek finalizuje rozmowy z bankami na temat nowych warunków finansowania działalności spółki.

W dniach od 27 maja do 2 czerwca udział TVN w oglądalności wyniósł 12,64 proc. wobec 14,20 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 11,24 proc. wobec 12,31 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 27 maja do 2 czerwca największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował Polsat. Udział ten wyniósł 16,85 proc., co oznacza 74,99 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął TVN z udziałem na poziomie 16,37 proc., czyli wpływami rzędu 72,83 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

PSE ogłasza przetarg na wykonawcę usługi interwencyjnej rezerwy zimnej - podało PSE na swojej stronie internetowej. Przetarg ma być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła w czwartek prospekt emisyjny grupy logistycznej OT Logistics związany z pierwotną ofertą publiczną akcji spółki - podała spółka w komunikacie.

Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz zgłosiło projekty uchwał na walne zgromadzenie Qumaka, w których wnioskuje o wyższą wypłatę dywidendy od proponowanej przez zarząd spółki. Allianz chce by Qumak wypłacił 1,75 zł dywidendy na akcję, podczas gdy zarząd proponował 1,4 zł - podała spółka w komunikacie.

DI BRE w raporcie z 31 maja obniżył zalecenie dla akcji PGNiG do "sprzedaj" z "redukuj", podnosząc jednocześnie cenę docelową papierów spółki do 5,3 zł z 5 zł.

PKP Cargo odnotowała w ubiegłym roku 267 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 5 mld zł - poinformował PAP prezes PKP SA i szef całej Grupy PKP Jakub Karnowski. Dodał, że trwają prace nad prospektem emisyjnym spółki.

Walne zgromadzenie Orła Białego zdecydowało o wypłacie 0,22 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok. Do akcjonariuszy trafi w sumie 3,8 mln zł - podała firma w komunikacie.

WALUTY

W czwartek osłabia się złoty, trwa także wyprzedaż obligacji. Złoty może w najbliższym czasie dotrzeć do poziomu 4,35 za euro. Klimat dla długu rynków wschodzących nie jest najlepszy. Polskim obligacjom nie pomaga także oczekiwane zakończenie cyklu obniżek stóp proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2564 a kurs złotego do euro na 4,2742 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3118 USD i 129,96 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 103,05-103,07 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, bo zapasy surowca w USA spadły w ub. tygodniu najmocniej w tym roku - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,87 USD, po wzroście o 13 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu oznak, że słabnie wzrost gospodarczy od USA po Chiny - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.398,75 USD za tonę, po spadku o 0,8 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7.346,25 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Pomimo tego, że Rada Polityki Pieniężnej jest spóźniona z obniżkami stóp procentowych to obecnie najrozsądniejsze wydaje się być "ostrożne" obniżanie kosztu pieniądza - uważa Witold Orłowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Skala obniżki cen energii w Tauronie okazała się niższa niż oczekiwali analitycy. W pozostałych spółkach energetycznych skala obniżki cen może być na podobnym poziomie jak w Tauronie, czyli w przedziale 4-6 proc. - uważają analitycy.

Analitycy oceniają, że budowa bloków w Opolu jest negatywną informacją dla PGE, jednak kluczowe jest, jak bardzo spółka będzie zaangażowana w ten projekt. Szansa, że PGE wypłaci dywidendę wyższą niż propozycja zarządu maleje.

Poparcie dla sprawy backloadingu przez Niemcy i kilka innych państw UE spowodowało zwyżki wyceny uprawnień - uważają eksperci biura maklerskiego Consus.

Czwartkowe popołudnie na GPW przyniosło pogorszenie nastrojów, za którymi stała mocna przecena PGE. Zdaniem analityków rynek pozostaje w lekkiej korekcie i nawet spadek WIG 20 w okolice 2.410 punktów, który nie jest wykluczony, nie zmieni pozytywnego obrazu rynku.

Bank Barclays Capital podtrzymał w czwartek swoje średnioroczne prognozy PKB dla eurostrefy za lata 2013-14. PKB ma wynieść odpowiednio: -0,5 proc. rdr w 2013 r. i +1,4 proc. rdr w 2014. Według banku w II kw. br. gospodarka eurolandu wzrośnie o 0,1 proc. kdk, zaś w III i IV o 0,3 proc. kdk.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W środę, 5 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.848,14 mln zł wobec 30.051,44 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 74,83 punktów bazowych, wobec 77,33 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

W maju 2013 roku zarejestrowano 1.460 nowych pojazdów użytkowych powyżej 3,5 tony, co oznacza wzrost o 1,2 proc. rdr i spadek o 1,9 proc. mdm - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Przegląd systemu emerytalnego będzie gotowy do połowy czerwca - powiedział w czwartek w "Sygnałach Dnia " minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

W listopadzie powinien być gotowy nowy program, który zastąpi obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Ma on zakładać m.in. budowę 1,6 tys. km dróg ekspresowych - zapowiedział w czwartek minister transportu Sławomir Nowak.

Z zatwierdzonego przez radę ministrów załącznika nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 wynika, że wydatki na budowę dróg ekspresowych planowane na 2014 r. to 5,18 mld zł, a na 2015 r. 11,85 mld zł - poinformowało PAP biuro prasowe ministerstwa transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Skarb Państwa nie będzie już musiał być właścicielem minimum 51 proc. akcji Polskich Linii Lotniczych LOT. Senat opowiedział się bowiem w czwartek za uchyleniem ustawy o przekształceniu własnościowym polskiego przewoźnika, otwierając drogę do prywatyzacji spółki.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Komisja konkursowa wybrała 23 kliniki, które od 1 lipca będą uczestniczyły w rządowym programie refundacji in vitro - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Do konkursu zgłosiło się 37 klinik. Pomiędzy kliniki uczestniczące w programie zostanie rozdysponowanych ponad 59 mln zł. To 80 proc. środków zarezerwowanych na refundację in vitro w pierwszym roku. Wyłonione w konkursie kliniki będą uczestniczyły w programie od 1 lipca do 30 czerwca przyszłego roku. Ich zadaniem będzie zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro.

Ten, kto przed upływem pięciu lat od kupienia mieszkania, chce je oddać najbliższym w zamian za opiekę w ramach umowy dożywocia, musi zapłacić podatek dochodowy - uznał w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok dotyczy głównie osób starszych.

Senat poparł w czwartek ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop dla rodziców. Senatorowie nie zgodzili się na wprowadzenie poprawek autorstwa PiS i SP. Chodziło w nich m.in. o uprawnienia rodziców dzieci urodzonych w 2012 r. oraz w rodzinach wielodzietnych.

Senat opowiedział się w czwartek za odrzuceniem w całości obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych, mającej przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku.

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, zwaną ustawą żłobkową, która m.in. zmienia zasady przyznawania dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka oraz wprowadza zachęty do zatrudniania dziennych opiekunów.

W czwartek Senat zgłosił siedem poprawek do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jej przepisy mają usprawnić zagospodarowywanie odpadów opakowaniowych tak, by Polska osiągnęła wymagane przez UE poziomy odzysku i recyklingu.

W 2012 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło 208, a zakończyło 218 spraw operacyjnych, w wyniku których ponad 580 osób usłyszało zarzuty; blisko połowa śledztw zakończyła się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia - poinformował w Senacie szef CBA Paweł Wojtunik.

Chiny i USA zdają sobie sprawę, że konflikt między nimi byłby destrukcyjny dla obu stron; Chiny są dla USA rywalem, ale nie wrogiem ideologicznym jakim był ZSRR - mówił prof. Zbigniew Brzeziński. Przekonywał też, że konieczne są mocne więzi między USA a UE.

Kościół prawosławny nadal nie porozumiał się z rządem ws. propozycji zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym - poinformowano PAP w czwartek w kancelarii abp. Sawy. Resort administracji zapowiada, że będą jeszcze prowadzone rozmowy w tej sprawie.

78 proc. Polaków opowiada się za wydobywaniem gazu z łupków w naszym kraju, a 7 proc. jest przeciwko - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Zdania w tej sprawie nie ma 15 proc. Polaków.

Straż pożarna odnotowała w ciągu ostatniej doby najwięcej interwencji od początku wystąpienia tegorocznych podtopień - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy PSP Paweł Frątczak. Było ich 1954 - nie wliczając wyjazdów do pożarów czy wypadków.

Zarząd GTI Travel Poland chce złożyć pod koniec przyszłego tygodnia do sądu wniosek o upadłość - poinformowała PAP Monika Hajduk z GTI Travel Poland. Na czwartek zaplanowano powroty klientów biura z Egiptu i Tunezji, w sumie 49 osób.

Skargi byłych funkcjonariuszy SB na polskie przepisy odbierające im wysokie emerytury nie zostały dopuszczone do rozpatrzenia przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu - poinformował w czwartek Trybunał w komunikacie prasowym.

Minister sportu Joanna Mucha nie zgadza się z zarzutami Najwyższej Izby Kontroli, która uznała, że jej resort wydał publiczne pieniądze na koncert Madonny niegospodarnie i niezgodnie z ich przeznaczeniem. "NIK zamknął oczy na zdrowy rozsądek" - podkreśliła.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Ministrowie sprawiedliwości państw UE przyjęli w czwartek w Luksemburgu unijne rozporządzenie, które ma zapewnić ofiarom przestępstw taką samą ochronę we wszystkich krajach członkowskich. Nowe przepisy mają obowiązywać od 11 stycznia 2015 r. w całej Unii z wyjątkiem Danii, która nie będzie stosować rozporządzenia.

Komisja Europejska nie zgadza się z częścią wniosków z raportu MFW na temat Grecji, głównie z twierdzeniem, że można było wcześniej zrestrukturyzować dług tego kraju i lepiej dopasować reformy na rzecz wzrostu - tak KE odniosła się w czwartek do raportu MFW.

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek pakiet działań na rzecz walki z przemytem papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych. Wskutek nielegalnego handlu tymi substancjami kraje UE tracą ponad 10 mld euro rocznie.

Skargi byłych funkcjonariuszy SB na polskie przepisy odbierające im wysokie emerytury nie zostały dopuszczone do rozpatrzenia przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu - poinformował w czwartek Trybunał w komunikacie prasowym.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że przywożenie z Malezji elementów złącznych z żeliwa lub stali to próba obejścia cła antydumpingowego na przywóz tych produktów z Chin. Dlatego państwa UE mogły pobierać te cła z mocą wsteczną wg. stawki 85 proc.

Jeśli Europa chce odgrywać globalną rolę, to potrzebuje także zdolności wojskowych, a co za tym idzie - inwestycji obronnych - przekonywał w czwartek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

28 proc. bezrobotnych w Norwegii stanowią imigranci, a wśród nich największą grupę stanowią Polacy, których bez pracy jest prawie 8 tysięcy - wynika z najnowszych danych norweskiego urzędu pracy i opieki społecznej NAV.

Syryjska armia odzyskała w czwartek kontrolę nad przejściem granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan, które wcześniej na krótko wpadło w ręce rebeliantów. Austria oświadczyła, że wobec niepokojów nie będzie uczestniczyć w misji pokojowej ONZ w tym rejonie.

Korea Płd. zaproponowała w czwartek, by spotkanie na szczeblu ministerialnym z Koreą Płn. odbyło się 12 czerwca w Seulu. Wcześniej Seul przyjął północnokoreańską ofertę rozmów ws. normalizacji współpracy ekonomicznej, w tym ponownego otwarcia strefy Kaesong.

Belgijski rząd zdecydował w środę wieczorem o stopniowym ograniczaniu kręgu uprawnionych do wypłat z budżetu członków rodziny królewskiej. Postanowiono też skończyć z wyłączeniem rodziny królewskiej z płacenia podatku od dochodów i podatku VAT.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zapowiedział w czwartek dodatkowe 400 mln euro unijnej pomocy, m.in. humanitarnej, dla Syryjczyków. Wezwał do udzielenia pomocy innych darczyńców. Sytuacja w Syrii jest plamą na sumieniu świata - podkreślił.

Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi zapowiedziała w czwartek, że zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta w wyborach 2015 roku, które według obserwatorów mają szanse być pierwszymi wolnymi w kraju od ponad 50 lat.

Rosyjska policja zatrzymała domniemanego szefa rozbitej już grupy islamistów, którzy planowali serię zamachów w Moskwie - poinformował w czwartek Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK). Jułaj Dawletbajew został aresztowany przez sąd na półtora miesiąca.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w czwartek, że jego kraj będzie stale utrzymywać zespół okrętów na Morzu Śródziemnym dla ochrony swych interesów.

Premier Ukrainy Mykoła Azarow i prezydent Wiktor Janukowycz zajęli dwa czołowe miejsca w ogłoszonym w czwartek rankingu pod nazwą "Wrogowie Prasy 2012". Listę opublikowano w obchodzone tego dnia na Ukrainie Święto Dziennikarza.(PAP)

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego żona Ludmiła oznajmili w czwartek, że się rozwiedli - podały rosyjskie media. Wcześniej informowano, że małżeństwo prezydenta się skończyło.

(PAP)

amp/ osz/ asa/