Skrót wiadomości - czwartek, 4 lipca

05-07-2013 06:00
05.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Na ogłaszanie przez RPP zakończenia cyklu obniżek stóp procentowych może być za wcześnie. W drugiej połowie roku może się okazać, że dalsze obniżenie stóp byłoby wskazane - ocenia wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

Kondycja gospodarki będzie się poprawiała i obecnie RPP powinna się zatrzymać w obniżaniu stóp procentowych - uważa członek Rady Andrzej Bratkowski. W jego ocenie w lipcu byłaby zasadna obniżka o 50 pb, ale nie widział on możliwości powodzenia takiego wniosku.

System OFE należy zmienić tak, by zapewnić stabilność gospodarki, a oba zaproponowane w przeglądzie systemu emerytalnego warianty zakładające dobrowolność uczestnictwa w OFE są "sensownym kompromisem" - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski.

Rada Gospodarcza opowiada się za wariantem zakładającym dobrowolność uczestnictwa w OFE - poinformował w czwartek Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze.

Umorzenie obligacyjnej części Otwartych Funduszy Emerytalny jest możliwe i zgodne z prawem - poinformował w czwartek Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych zakłada, że po wprowadzeniu nowej, stabilizującej reguły wydatkowej, zniesione zostaną sankcje, gdy dług publiczny przekroczy poziom 50 proc. PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów. Nie będzie natomiast zmian zapisów ustawy odnoszących się do progów 55 i 60 proc. PKB.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu" - powiedział w czwartek prezes EBC Mario Draghi. EBC jest technicznie przygotowany do obniżenia stopy depozytowej do negatywnego poziomu - dodał Draghi.

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek politykę monetarną bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Indeks cen żywności na świecie w czerwcu 2013 r. wzrósł o 5,36 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadł o 0,93 proc. - podała w czwartek na stronie internetowej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

BUDŻET, DŁUG

Planowana nowelizacja ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa zakłada możliwość wykorzystania rezerw poręczeniowych do finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu, w tym roku obniży to potrzeby o ponad 0,8 mld zł.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW) - poinformowała PAP rzeczniczka ministerstwa finansów Wiesława Dróżdż. Przyjęcie przez Komitet Stały oznacza, że projektem zajmie się teraz rząd.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 97,73 punktów bazowych, wobec 103,93 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 2,5 pkt. proc. do 45,8 proc. Natomiast o 0,5 pkt. proc., do 34 proc., wzrósł odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,09 proc. i wyniósł 2287,54 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 2,11 proc. i wyniósł 7.994,31 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 3,08 proc., do 6.421,67 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 2,9 proc. i wyniósł 3.809,31 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 2,0 proc. i wyniósł 18.855,33 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,3 proc. i wyniósł 14.018,93 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,6 proc. i wyniósł 2.221,98 pkt.

SPÓŁKI

Action jest bliski utworzenia spółki w Niemczech, która miałby działać na bazie aktywów dystrybutora IT przejętych od syndyka. Action będzie miał ok. 66 proc. udziałów w tej spółce. Dystrybutor, którego aktywa przejmie Action, generował przed dwoma laty ponad 300 mln euro przychodów - poinformowało PAP źródło zbliżone do transakcji.

Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, BRE Bank, ING Bank Śląski i PKO BP chcą do końca 2013 roku uruchomić wspólny standard płatności mobilnych oparty na IKO. System jest otwarty na innych uczestników rynku - poinformowały banki na konferencji.

Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK zwiększyła zaangażowanie w Asseco Business Solutions do 6,33 proc. kapitału i głosów na WZ - poinformowała spółka w komunikacie.

JW Construction Holding sprzedał w II kwartale 2013 r. 205 mieszkań brutto wobec 141 lokali przed rokiem - poinformowała spółka w wyliczeniach przesłanych PAP.

Budimex Nieruchomości w drugim kwartale 2013 przedsprzedał z uwzględnieniem rezygnacji 159 mieszkań w porównaniu do 112 mieszkań w analogicznym okresie 2012 r. - poinformował PAP Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu.

Rafako negocjuje ugodę ze spółkami grupy Alstom i spodziewa się, że może ona być zawarta jeszcze w lipcu. Ugoda będzie dotyczyła m.in. rozliczeń finansowych między spółkami oraz potencjalnej współpracy w przyszłości - poinformował PAP prezes Rafako Paweł Mortas.

Trójmiejski deweloper Inpro sprzedał netto w II kwartale 2013 r. 90 mieszkań wobec 80 lokali przed rokiem - poinformowała spółka w wyliczeniach przesłanych PAP.

Kurs akcji Novavis, spółki zajmującej się działalnością inwestycyjną i handlową na rynku OZE, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 50 proc. do 1,5 zł.

Akcjonariusze spółki Krka zdecydowali o wypłacie 1,61 euro brutto dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

Zachem z grupy Ciech w ramach postępowania arbitrażowego domaga się od Air Products odszkodowania w wysokości co najmniej 161,65 mln zł z tytułu szkód powstałych wskutek naruszenia przez Air Products umowy dostaw aminy (TDA) - podał Ciech w komunikacie.

WALUTY

W czwartek kluczowe dla rynków FX i FI były komentarze po posiedzeniu EBC. Prezes Mario Draghi nie wykluczył możliwości ujemnych stóp procentowych. Umocniony złoty i obligacje powinny utrzymywać korzystny trend. EUR/PLN według analityków będzie handlowany w obrębie 4,25-4,30.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3246 a kurs złotego do euro na 4,3213 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2984 USD i 129,64 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o wolniejszy wzrost gospodarczy w Chinach oraz przed piątkowym raportem o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.938,75 USD za tonę, po spadku notowań o 0,8 proc.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku oscylują wokół najwyższego poziomu od 14 miesięcy z powodu ostatnich wydarzeń w Egipcie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 101,24 USD, po wzroście o 1,64 USD.

Kryzys polityczny w Egipcie wywindował ceny ropy naftowej. Notowania w Nowym Jorku wahały się w najwyższym przedziale od ponad roku. Przejęcie władzy przez armię i zaprzysiężenie tymczasowego prezydenta uspokoiło jednak sytuację i ceny w czwartek spadają.

OPINIE, PROGNOZY

W ocenie analityków Erste Bank cykl luzowania polityki pieniężnej w Polsce zakończył się, a stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie do połowy 2014 roku.

Kurs EUR/PLN w najbliższych miesiącach będzie znajdował się w przedziale 4,27-4,32 - prognozują ekonomiści Erste Bank.

Do końca tego roku stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian - uważają ekonomiści z Royal Bank of Scotland.

Inflacja i dynamika PKB będzie słabsza niż przewiduje NBP, a RPP będzie zmuszona do końca roku obniżyć stopy procentowe o dalsze 50 pb by ograniczyć presję deflacyjną - ocenia Danske Bank w czwartkowym komentarzu.

Wolumen eksportu wzrośnie o 3,3 proc. w 2013 r., zaś w 2014 r. dynamika przyspieszy do 5,9 proc. - prognozuje Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Zdaniem Instytutu, wolumen importu w tym roku obniży się o 0,9 proc., a po roku wzrośnie o 4,3 proc.

RPP nie powróci już w tym roku do obniżek stóp, a kolejnym ruchem Rady będzie ich podwyżka, jednak najwcześniej dopiero w drugiej połowie 2014 roku - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

Lipcową obniżką stóp procentowych RPP zakończyła cykl obniżek, a stopy procentowe NBP utrzymają się na obecnym poziomie co najmniej do połowy 2014 r. - wynika z komentarzy banków do środowej decyzji RPP. Pojawiają się jednak głosy o możliwej wcześniejszej podwyżce.

W dłuższej perspektywie ceny uprawnień EUA będą rosły - uważają eksperci biura maklerskiego Consus.

Bardzo obfite opady deszczu, jakie wystąpiły w całym kraju, a zwłaszcza w południowo-zachodniej części Polski oraz występująca w tym czasie stosunkowo wysoka temperatura, mogą spowodować straty upraw zbożowych i rzepaku - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Udział akcji w portfelach Otwartych Funduszy Emerytalnych spadł mdm w czerwcu 2013 roku o 5,62 proc., do 103,838 mld zł, a udział obligacji skarbowych zwiększył się o 0,33 proc., do 120,5 mld zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportów przesłanych przez OFE.

W środę, 3 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 38.807,73 mln zł wobec 38.105,90 mln zł we wtorek - podał NBP.

W całym 2013 roku na rynek trafi ok. 500 tys. m kw. powierzchni handlowej - prognozuje w raporcie firma Jones Lang LaSalle.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW) - poinformowała PAP rzeczniczka ministerstwa finansów Wiesława Dróżdż. Przyjęcie przez Komitet Stały oznacza, że projektem zajmie się teraz rząd.

Związki zawodowe działające w PKP Cargo odrzuciły w czwartek propozycje zarządu, dotyczące trzyletnich gwarancji zatrudnienia oraz 120 mln zł premii prywatyzacyjnej - podała spółka w komunikacie. Strony pozostają w sporze, związki nadal domagają się m.in. podniesienia płacy zasadniczej o 450 zł na zatrudnionego pracownika.

Litwa nie zamierza odkładać przystąpienia do strefy euro, pomimo kłopotów, z jakimi borykają się obecnie niektóre kraje wspólnej waluty - zapewnił w czwartek litewski minister finansów Rimantas Szadzius. Jego kraj chce przyjąć euro w 2015 r.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował w czwartek, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem podjęli decyzję o przedłużeniu funkcjonowania w Polsce specjalnych stref ekonomicznych minimum do 2025 r. Uzgodnienie to zapadło w środę na spotkaniu koalicyjnym.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

PO złożyła w czwartek w Sejmie projekt ustawy, która przewiduje likwidację finansowania partii politycznych z budżetu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Zwalczanie przestępstw na tle rasistowskim powinno być priorytetem dla prokuratury i policji; nie zabraknie nam determinacji w zwalczaniu tego zjawiska - zapewnił w czwartek prokurator generalny Andrzej Seremet po spotkaniu z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Premier Królestwa Tajlandii Yingluck Shinawatra powiedziała w czwartek w Warszawie, że liczy na silniejszą współpracę między Polską a Tajlandią. Zwróciła się też do Polski o wsparcie w negocjacjach ws. umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Tajlandią.

Z poprawkami przyjął w czwartek Senat nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy. Senatorowie poparli poprawki postulowane przez PO, odrzucili postulaty PiS i senatora niezależnego Marka Borowskiego.

W 1939 r. Kościół w Polsce posiadał ok. 400 tys. ha ziemi. Blisko 209 tys. ha utracił wskutek zmiany granic, a 144,7 tys. ha znacjonalizowano. W rękach państwa nadal pozostaje 62,3 tys. ha - wynika z raportu zaprezentowanego w czwartek w siedzibie KEP.

Piloci nie mieli żadnych szkoleń, jak reagować na sygnał TAWS - niebezpiecznego zbliżania się do ziemi - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie poświęconej analizie przyczyn katastrofy smoleńskiej kpt. Wiesław Jedynak.

Polskie MSZ apeluje, by unikać wyjazdów do dużych miast w Egipcie i nie opuszczać ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym, które są bezpieczne; resort nie ma informacji, aby życie lub zdrowie Polaków przebywających w tym kraju było zagrożone.

78 mln zł, 744 tys. euro, 1,1 mln dolarów USA oraz 50 tys. - kanadyjskich, 128 tys. funtów i 2 tys. franków szwajcarskich - to ustalona dotychczas wartość strat 1204 klientów parabanku Finroyal. Już wcześniej szef firmy Andrzej K. dostał zarzut działania bez zgody KNF.

57 kg złota, srebro i platyna oraz ponad 1 milion złotych w gotówce zabezpieczone w śledztwie ws. Amber Gold trafi do syndyka spółki. Łódzki sąd nie uwzględnił zażalenia b. prezesa spółki Marcina P. i utrzymał decyzję prokuratury o przekazaniu kruszców i pieniędzy syndykowi.

Wprowadzenie nowego systemu finansowania partii politycznych z budżetu, który zakłada równe wsparcie dla partii, niezależnie od tego, jaką liczbę parlamentarzystów wprowadzą - proponuje szef PSL Janusz Piechociński. System miałby zostać wprowadzony od nowej kadencji parlamentu w 2015 r.

Błędy popełnione przez załogę Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, ujawniły błędy i zaniedbania popełniane przez lata na wcześniejszych etapach; zawiódł system, nie pojedynczy człowiek - przypomniał w czwartek kierowany przez Macieja Laska zespół smoleński przy KPRM.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Lider portugalskich socjaldemokratów, premier Pedro Passos Coelho i szef ludowców Paulo Portas porozumieli się w czwartek w sprawie utrzymania centroprawicowej koalicji, co oznacza zażegnanie kryzysu politycznego, przynajmniej na razie.

Egipskie służby bezpieczeństwa aresztowały w nocy ze środy na czwartek przywódców Bractwa Muzułmańskiego i islamistycznej Partii Wolności i Sprawiedliwości (PWiS), do której należał odsunięty przez wojsko prezydent Mohammed Mursi.

Przewodniczący egipskiego trybunału konstytucyjnego Adli Mansur został w czwartek zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta Egiptu. W środę wojsko odsunęło od władzy dotychczasowego szefa państwa Mohammeda Mursiego.

Bractwo Muzułmańskie oświadczyło w czwartek, że odsunięcie od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego to "wojskowy pucz". Radykalne ugrupowanie, z którym związany jest Mursi, zapewniło jednak, że nie sięgnie po broń.

Przywódca egipskiego Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Badie został w czwartek aresztowany pod zarzutem podżegania do przemocy, zastosowanej w niedzielę wobec demonstrantów przed siedzibą tej organizacji - poinformowały władze bezpieczeństwa.

Prezydent USA Barack Obama wezwał w środę do rewizji zasad amerykańskiej pomocy dla Egiptu, po tym jak egipskie wojsko odsunęło od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.

Prezydent USA Barack Obama oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodzili się na przeprowadzenie w najbliższym czasie rozmów wysokiego szczebla o amerykańskich programach inwigilacji oraz kwestiach dotyczących bezpieczeństwa - oświadczył w środę Biały Dom.

Terminal LNG, który pod koniec 2014 r. ma być uruchomiony w Kłajpedzie, będzie dla Litwy kartą przetargową w negocjowaniu nowych umów z rosyjskim Gazpromem - zasygnalizował w czwartek w Wilnie litewski minister energii Jarosław Niewierowicz.

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich ma przeprowadzić gruntowne śledztwo w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji PRISM i przedstawić rezultaty śledztwa do końca roku - wynika z przyjętej w czwartek przez PE rezolucji.

Położone w niespokojnym regionie Darfuru drugie co do wielkości miasto Sudanu Nijala stało się w czwartek po raz pierwszy sceną walk, co zmusiło jego ludność i tamtejszy personel ONZ do szukania schronienia - poinformowali świadkowie wydarzeń.

(PAP)

zdz/ asa/