Skrót wiadomości - czwartek, 29 sierpnia

30-08-2013 06:00
30.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Resort finansów prognozuje, że wzrost PKB w III kwartale wyniesie 1,0-1,1 proc. rdr - poinformował w czwartek wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

W ocenie resortu finansów prognoza wzrostu PKB w 2014 roku na poziomie 2,5 proc. nie jest prognozą optymistyczną - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Założenie dotyczące wzrostu PKB w 2014 roku na poziomie 2,5 proc. jest założeniem zbyt optymistycznym - ocenia Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej.

Polityka pieniężna wymaga dużej roztropności, a stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskim poziomie. Warto poczekać na ich dobry wpływ na gospodarkę - ocenia Zyta Gilowska z Rady Polityki Pieniężnej.

Założenie dotyczące wzrostu PKB w 2014 roku na poziomie 2,5 proc. jest założeniem zbyt optymistycznym - ocenia Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej.

Wskaźnik koniunktury w handlu w III kw. spadł kdk o 1,7 pkt. do minus 4,7 pkt. - podał w czwartek Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wskaźnik klimatu konsumenckiego wzrósł w sierpniu do -29,1 pkt. z -29,2 pkt. w lipcu - wynika z badania TNS Consumer Index (dawniej Barometr Nastrojów Ekonomicznych), przeprowadzonego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Indeks Cen Mieszkań (ICM) spadł w lipcu o 7,6 pkt. mdm do 826,4 pkt., a w ujęciu rdr ICM spadł o 40,7 pkt., czyli o 4,7 proc. - podał w czwartek portal nieruchomości domy.pl.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w sierpniu 2013 r. 98 pkt. wobec 95 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Stopa bezrobocia w Niemczech w sierpniu 2013 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,8 proc. wobec również 6,8 proc. miesiąc wcześniej - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Litwy wzrósł w II kw. 2013 r. o 4,2 proc. rdr, po uwzględnieniu czynników sezonowych i dni roboczych - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w drugim wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2013 roku o 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 6 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 331 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła w lipcu 2013 r. o 1,8 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,2 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

BUDŻET, DŁUG

Resort finansów zakłada utrzymanie stawek podatku VAT na obecnym poziomie do końca 2016 r. - wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

MF nie zamierza weryfikować wskaźników makroekonomicznych do przyszłorocznego budżetu, zakładającego wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. i średnioroczną inflację w wysokości 2,4 proc. - poinformował dziennikarzy Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

Polska po wykupie 28.08 nie jest zadłużona w bonach spw - podało ministerstwo finansów.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,25 proc. i wyniósł 2.367,84 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,45 proc. i wyniósł 8.194,55 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,82 proc., do 6.483,05 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,65 proc. i wyniósł 3.986,35 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,74 proc. i wyniósł 18.046,71 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 2.097,23 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,9 proc. i wyniósł 13.459,71 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy PKO BP w drugim kwartale 2013 roku spadł do 752,8 mln zł z 948,6 mln zł rok wcześniej - wynika z obliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego. Zysk banku okazał się być o 3 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 730,9 mln zł.

PKO BP ocenia, że kolejne kwartały mogą przynieść stabilizację jego wyniku odsetkowego, a w IV kwartale 2013 roku pojawi się potencjał do jego odbudowy - poinformował Bartosz Drabikowski, wiceprezes PKO BP.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło pytany o możliwość wypłaty dywidendy zaliczkowej ocenia, że możliwości dywidendowe banku po zakupie aktywów Nordei są ograniczone.

PKO BP ocenia, że w pierwszej kolejności wybierze partnera do aliansu strategicznego w eService, a w drugiej kolejności partnera w obszarze bancassurance, do czego dojść może do końca 2013 roku - poinformował Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

PKO BP ocenia, że kolejne kwartały mogą przynieść stabilizację jego wyniku odsetkowego, a w IV kwartale 2013 roku pojawi się potencjał do jego odbudowy - poinformował Bartosz Drabikowski, wiceprezes PKO BP.

PKO BP ocenia, że marża odsetkowa w 2013 roku może spaść w okolice 3,6 proc. - poinformował PAP Bartosz Drabikowski, wiceprezes PKO BP.

Zysk netto grupy Neuca wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 20 mln zł i był zgodny z konsensusem rynkowym, który zakładał zysk na poziomie 19,7 mln zł.

Dynamika wzrostu wartości rynku farmaceutycznego w 2013 r. będzie wyższa niż 5 proc. rdr, a w I półroczu wyniosła 13 proc. - napisał w liście do akcjonariuszy Piotr Sucharski, prezes Neuki. Dodał, że udział Neuki w rynku w pierwszych sześciu miesiącach 2013 r. wyniósł 26,3 proc.

Przejęcie części hurtowej ACP Pharma przez Neukę nie jest na tyle dużym wydatkiem, by wpłynąć na zmianę dotychczasowej polityki dywidendowej - poinformował Piotr Sucharski, prezes Neuki.

Zysk netto grupy CCC wyniósł w II kw. 2013 roku 69,2 mln zł wobec 42,8 mln zł rok wcześniej i był nieco wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 66 mln zł.

Zysk netto CCC w IV kwartale powinien przekroczyć 100 mln zł, a plan osiągnięcia ok. 1,7 mld zł przychodów w całym 2013 roku jest realny - uważa prezes CCC Dariusz Miłek.

CCC zamierza wydać w 2014 roku na otwarcia nowych sklepów około 100 mln zł, a dodatkowo spółka chce budować nowe centrum logistyczne - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes CCC Piotr Nowjalis.

Zysk netto ZE PAK, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 48,3 mln zł. Wynik był wyraźnie wyższy od konsensusu PAP na poziomie 32,6 mln zł.

Zysk netto Bogdanki, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 72,1 mln zł wobec 71,6 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP zakładał zysk netto w II kwartale na poziomie 64,8 mln zł.

Bogdanka zaktualizowała plany inwestycyjne na ten rok. Nakłady mają wynieść ok. 624 mln zł wobec 707,1 mln zł planowanych wcześniej - podała spółka w raporcie półrocznym.

Prezes Bogdanki Zbigniew Stopa oczekuje, że w 2014 roku może nieznacznie spaść cena węgla energetycznego.

Zysk netto Bogdanki w drugiej połowie roku będzie nie gorszy niż w pierwszej połowie - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes Bogdanki Zbigniew Stopa.

NWZ ZCh Permedia podjęło uchwałę o zniesieniu dematerializacji akcji spółki i wycofaniu ich z obrotu na rynku regulowanym GPW - podały ZCh Permedia w komunikacie.

Przepływ węglowodorów z otworu w Sycznie, gdzie Orlen Upstream przeprowadził w czerwcu tego roku szczelinowanie hydrauliczne, był niewystarczający, by zaklasyfikować go jako produkcyjny - poinformowało PAP biuro prasowe PKN Orlen.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisały umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż surowców w Senegalu - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Azoty zakłada, że do finalizacji przejęcia Siarkopolu może dojść w listopadzie - poinformował Paweł Jarczewski, prezes grupy Azoty.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police szacuje, że w przyszłym roku z Senegalu może przypłynąć 200-300 tys. ton fosforytów. Docelowo do spółki trafiać ma około 500 tys. ton, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania Polic - poinformował Krzysztof Jałosiński, wiceprezes Grupy Azoty i prezes Polic.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, które uzyskały dostęp do złóż surowców w Senegalu, planują rozpocząć budowę zakładu kwasu fosforowego w 2016 roku. Wartość inwestycji może wynieść ok. 200 mln zł, a produkcja może ruszyć w 2017 roku.

Osiągnięte przez Pelion w I połowie roku wyniki są poniżej oczekiwań zarządu na 200 mln zł zysku rocznie i nie umożliwiają rozsądnego zwrotu z inwestycji, dlatego spółka szuka okazji do przejęcia za granicą - ocenił Jacek Szwajcowski, prezes Pelionu.

Impel spodziewa się, że w tym roku wypracuje podobne wyniki jak w roku 2012, a przychody grupy wzrosną. Spółka prowadzi rozmowy akwizycyjne i może na przełomie III i IV kwartału zamknąć jakąś transakcję - poinformowali przedstawiciele Impela. Impel Safety powinien zadebiutować na GPW w I kwartale 2014 r.

Infovide-Matrix obecnie nieco optymistyczniej patrzy na drugą połowę 2013 r. niż jeszcze kilka miesięcy temu - poinformował PAP Jarosław Plisz, wiceprezes spółki. W jego ocenie powtórzenie i poprawa zysku z 2012 r. jest prawdopodobna, a przychody w 2013 r. mogą wzrosnąć o kilka proc. Obecny backlog na 2013 r. to 108 mln zł.

Robyg, który w I półroczu zakontraktował 705 lokali z uwzględnieniem rezygnacji, w całym 2013 roku zamierza osiągnąć kontraktację na poziomie ponad 1.300 lokali - podała spółka w komunikacie prasowym.

MCI Management prognozuje, że w tym roku osiągnie skonsolidowany zysk netto na poziomie ok. 170 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

NWZ LC Corp nie podjęło uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji do 270 mln akcji serii K z zachowaniem prawa poboru - podał deweloper w uchwałach podjętych przez walne 29 sierpnia.

J.W. Construction podtrzymuje plany sprzedaży ok. 1.000 mieszkań i przekazania ok. 1.000 lokali w całym 2013 r. Spółka wystartowała już z budową I etapu inwestycji przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Lokale z tego projektu mają trafić do sprzedaży jeszcze w III kwartale.

Qumak podpisał umowę na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie informatycznego systemu osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) oraz świadczenie usługi gwarancyjnej po wdrożeniu tego systemu przez 5 lat - poinformowała spółka w komunikacie.

Portfel zamówień Qumaka, po podpisaniu wartej 50,6 mln zł netto umowy na stworzenie systemu ISOK, wzrósł do 720 mln zł. Jest to rekordowy poziom w historii spółki. Do końca roku portfel zamówień może powiększyć się o kolejne 200 mln zł - podał Qumak w komunikacie.

Grupa Kopex spodziewa się, że do końca roku uda jej się obniżyć koszty produkcji maszyn i urządzeń o 5 proc. Nadal pracuje nad redukcją zadłużenia i w IV kw. powinna pokazać wyraźny spadek zobowiązań. Na koniec II kw. wartość portfela zamówień w core businessie była 11 proc. niższa rdr - poinformował Józef Wolski, prezes Kopeksu.

Dzięki samym efektom synergii z przejęcia Diesse przychody Orphee w 2014 r. mogą wzrosnąć o 12,5 mln zł, a EBITDA o 7,8 mln zł - poinformował prezes Orphee i PZ Cormay Tomasz Tuora. Jego zdaniem w 2015 r. efekt ten może przynieść 34,1 mln zł dodatkowych przychodów i zwiększyć EBITDA o 13,5 mln zł.

Prezes MCI Tomasz Czechowicz prognozę spółki na 2013 r. ocenia jako konserwatywną. Cel 100 mln zł z wyjść z inwestycji powinien być przekroczony. Niebawem MCI poinformuje o jednej transakcji wyjścia. Proces pozyskania inwestora dla ABC Data zakończy się najprawdopodobniej w przyszłym roku. W ciągu kilku miesięcy MCI upubliczni PEM.

Zarząd Grupy Azoty będzie w latach 2013 - 2020 rekomendował przeznaczanie na dywidendę od 40 do 60 proc. jednostkowego zysku spółki. Grupa potwierdziła w nowej strategii również inne docelowe wskaźniki opublikowane w 2012 roku w strategii Azotów Tarnów - podała Grupa Azoty w czwartkowym komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2269 a kurs złotego do euro na 4,2812 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3266 USD i 130,34 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Resort finansów nie jest zaniepokojony obecnymi wahaniami złotego - poinformował PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. W ocenie resortu wahania są krótkoterminowe i związane z czynnikami zewnętrznymi.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 115,58-115,60 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z najwyższego poziomu od maja 2011 r., bo rosną jej zapasy - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 109,11 USD, po zniżce o 99 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu rosnącego napięcia związanego z sytuacją w Syrii i przed publikacją danych o PKB USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.243,50 USD za tonę, po zniżce notowań o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła we wtorek do 7240,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiega pod znakiem umiarkowanego odreagowania po spadkach z dwóch poprzednich sesji. Na światowych rynkach zmniejszyły się nieco obawy o skutki konfliktu w Syrii, inwestorzy mają tym samym okazję przyjrzeć się uważniej raportom kwartalnym spółek, których kilka poznali przed sesją.

Nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych NBP wcześniej niż w II połowie przyszłego roku - oceniają ekonomiści Royal Bank of Scotland.

W reakcji na poprawę zagranicznego popytu, co jest korzystne dla polskiego eksportu, bank BNP Paribas podniósł tegoroczną prognozę PKB do 1,1 proc. rdr z wcześniejszej 0,7 proc. rdr. Ryzykiem dla tej prognozy są cięcia wydatków na ok. 8 mld zł.

Handelsbanken przewiduje, że w 2013 wzrost PKB w Polsce wyniesie 1,2 proc. - wynika z sierpniowego raportu banku. W jego ocenie wzrost powinien przyspieszyć do 2,6 proc. w 2014 i 3,0 proc. w 2015 roku. Prognozy dla gospodarek Czech i Węgier pozostają mniej optymistyczne.

Prognoza biura maklerskiego Consus dotycząca średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 roku wzrosła o 3,5 proc. w stosunku do lipcowej prognozy i wynosi 4,39 euro.

Spadki na rynkach wywołane konfliktem w Syrii powinny być krótkotrwałe, nie oznacza to jednak, że rynki powrócą szybko do wzrostów. Zwyżki indeksów giełdowych powstrzymywać mogą obawy o wygaszanie luzowania ilościowego w USA - oceniają analitycy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W państwach Grupy Wyszehradzkiej obecną sytuację gospodarczą najlepiej oceniają Polacy, podobnie jak obecną sytuację własnych gospodarstw domowych - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS wraz z regionalnymi partnerami.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 5,1 pkt. proc. do 56,7 proc. O 3,2 pkt. proc. do 22,1 proc. spadł z kolei odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

W środę, 28 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.885,51 mln zł wobec 30.928,11 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 94,29 pb, wobec 89,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

Po wprowadzeniu proponowanego przez rząd wariantu dobrowolności udziału w OFE, w 72 spółkach giełdowych zaangażowanie Skarbu Państwa wynosić może powyżej 25 proc., co spowoduje poważne zmiany w ich funkcjonowaniu - wynika z analizy przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Posłowie sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej pozytywnie zaopiniowali w czwartek wniosek PiS o przedstawienie w Sejmie przez rząd informacji na temat sytuacji finansowej województwa mazowieckiego. PiS wskazuje na złą kondycję finansów Mazowsza.

Ponad 111 mln zł wyniosą oszczędności w tegorocznym budżecie zaproponowane przez resort sprawiedliwości, sądy, trybunały, prokuraturę, Instytut Pamięci Narodowej i Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zarekomendowała tę propozycję.

W przypadku braku akceptacji planu finansowego NFZ przez ministra finansów, Fundusz działa w oparciu o plan przedstawiony ministrowi zdrowia i sejmowym komisjom: finansów publicznych i zdrowia - powiedział w czwartek PAP rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

Klub SP złożył projekt ustawy tworzący krajowy system obiegu używanych podręczników szkolnych, co ma obniżyć ich ceny nawet o 20 proc. Zdaniem szefa klubu Arkadiusza Mularczyka MEN odpowiada za "wolną amerykankę" wydawnictw, korumpujących nauczycieli i dyrektorów szkół.

Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała w czwartek propozycje cięć w budżetach: Kancelarii Prezydenta (3 mln zł), Kancelarii Sejmu (12 mln zł.) i Kancelarii Senatu (5,3 mln zł) zawarte projekcie nowelizacji budżetu na 2013 rok,.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowa komisja finansów poparła dwie poprawki do nowelizacji ustawy dotyczącej usług płatniczych. Projektowane zmiany oznaczają obniżenie opłat interchange do poziomu 0,5 proc.

W piątek do Sejmu trafi prezydencki projekt ustawy samorządowej; jej głównym celem jest zwiększenie wpływu mieszkańców na działanie samorządów - podał prezydencki minister Olgierd Dziekoński. Projekt zakłada też zaostrzenie zasad odwoływania władz lokalnych w referendach.

Polacy są częściej zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej niż mieszkańcy pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Negatywnie o swojej gospodarce mówią najczęściej Czesi i Słowacy.

Sprawa korupcji w górnictwie, w której oskarżeni zostali m.in. byli prezesi spółek węglowych, nie została umorzona. Nie zgodził się na to Sąd Okręgowy w Katowicach, który w czwartek rozpoznawał wnioski obrony w tej sprawie. Proces ma ruszyć 12 września.

Politycy PO przyznają, że powołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz na komisarza stolicy w wypadku udanego referendum w sprawie jej odwołania z funkcji prezydenta Warszawy, to możliwy scenariusz. Opozycja krytykuje pomysł, określając go mianem "arogancji" i "żartu z wyborców".

Stan prac nad Programem polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) oraz działania inwestora elektrowni jądrowej - PGE - były głównymi tematami czwartkowego spotkania Międzyresortowego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej - poinformował resort gospodarki.

Człowiek wiary i miłości do ojczyzny - tak o zmarłym pośle PO Konstantym Miodowiczu mówił w czwartek biskup kielecki Kazimierz Ryczan podczas mszy pogrzebowej w kościele pw. Bożego Ciała w Busku Zdroju (Świętokrzyskie). W uroczystościach pogrzebowych w Busku Zdroju uczestniczą marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz premier Donald Tusk. Przybyli także m.in. ministrowie: transportu Sławomir Nowak, zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu Włodzimierz Karpiński, rzecznik rządu Paweł Graś, parlamentarzyści Platformy, w tym szef klubu PO Rafał Grupiński, wiceszef partii Grzegorz Schetyna, b. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, senator PiS Krzysztof Słoń, a także Jan Rokita z żoną Nelly.

Poznańscy chirurdzy pod kierunkiem prof. Witolda Szyftera przeprowadzili w czwartek unikatową na świecie operację rekonstrukcji krtani przy użyciu okostnej pobranej z uda pacjenta wraz fragmentem kości. Pomagali im w tym specjaliści austriaccy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ mają się ponownie spotkać w czwartek o godz. 20.30 czasu polskiego, by rozmawiać na temat niedawnego ataku chemicznego w Syrii. Mocarstwa zachodnie rozważają akcję militarną przeciwko reżimowi syryjskiemu.

Prezydent USA Barack Obama powiedział Amerykanom, że uderzenie militarne na Syrię leży w ich interesie, ale w czwartek pojawiły się sygnały, że ewentualna akcja wojskowa opóźni się co najmniej o kilka dni - pisze z Waszyngtonu agencja Reuters.

Rosja opowiedziała się w czwartek za przedłużeniem misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych badających okoliczności ataku chemicznego pod Damaszkiem. Zdaniem Moskwy eksperci ONZ powinni zbadać także inne przypadki użycia broni chemicznej w Syrii.

Rosja wysyła na wschodnią część Morza Śródziemnego krążownik rakietowy i niszczyciel w związku z tamtejszą "dobrze znaną sytuacją" - poinformowała w czwartek agencja Interfax, odnosząc się do obecnego kryzysu w Syrii.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował w czwartek, że eksperci ds. broni chemicznej będą kontynuować badanie okoliczności ataku chemicznego pod Damaszkiem do piątku, a w sobotę rano opuszczą Syrię.

Podjęcie akcji wojskowej przeciwko Syrii będzie "nie do pomyślenia", jeśli zaistnieje "przeważająca opozycja" w tej sprawie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w czwartek brytyjski premier David Cameron.

Oba państwa koreańskie powołały w czwartek komitet, który ma nadzorować dalszą działalność nieczynnego od kwietnia parku przemysłowego w położonym tuż na północ od wspólnej granicy mieście Kaesong - podało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia.

Policja w Indiach zatrzymała 30-letniego Yasina Bhatkala, domniemanego szefa grupy terrorystycznej Indyjscy Mudżahedini (IM), jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi w kraju - ogłosiło w czwartek MSW. IM oskarżana jest o wiele zamachów bombowych w kraju.

USA przekazały władzom Algierii dwóch więźniów Guantanamo w ramach dążenia do zamknięcia kontrowersyjnego obozu w amerykańskiej bazie na Kubie - poinformował w czwartek w oświadczeniu Pentagon.

Rada ministrów Arabii Saudyjskiej zatwierdziła przełomową ustawę, która wszelkie formy przemocy w rodzinie, w tym przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną, uznaje za przestępstwa podlegające ściganiu i karaniu - podały miejscowe media.

Piosenkarka Hion Song Wol, uważana za byłą narzeczoną przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, została publicznie stracona za nagrywanie "utworów pornograficznych" - poinformował w czwartek południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo".

(PAP)

amp/ asa/