Skrót wiadomości - czwartek, 23 maja, 17.00

23-05-2013 17:00
23.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw w I kwartale 2013 roku spadł o 25,2 proc. rdr i wyniósł 17,6 mld zł - podał w czwartek GUS.

Inwestycje przedsiębiorstw niefinansowych w I kwartale spadły o 1,6 proc. rdr i wyniosły 17,1 mld zł - podał w czwartek GUS.

Najwięcej, bo 28,8 proc. wszystkich zwolnień grupowych w I kwartale zgłoszono w branży finansowej - wynika z informacji rządu przygotowanej na posiedzenie Sejmu.

W maju RPP odrzuciła wniosek o obniżkę stóp o 50 pb i przyjęła wniosek o obniżkę o 25 pb, przy czym wg części członków Rady poziomu stóp nie powinno się zmieniać - wynika z zapisu dyskusji z 8 maja. Zdaniem części Rady w kolejnych miesiącach zasadne mogą być dalsze obniżki stóp, jeśli wzrośnie prawdopodobieństwo utrzymania się CPI poniżej celu w średnim okresie.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2012 roku wyniósł 62.716 mln zł wobec 62.698 mln zł szacowanych wcześniej - podał w czwartek GUS

Ceny produktów żywnościowych w 2013 r. wzrosną o 2,5-2,7 proc. rdr - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor IERiGŻ Andrzej Kowalski. Jego zdaniem, stan przezimowania upraw jest dobry i zbiory wszystkich produktów roślinnych w 2013 r. powinny być udane. Kowalski ocenia, że dynamika wzrostu eksportu produktów rolnych w 2013 r. będzie niższa niż w 2012 r.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 13-19.05 2013 roku spadł o 5,5 proc. rok do roku oraz 15,1 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 70,84 pkt. - podała firma Experian.

Wskaźnik klimatu konsumenckiego spadł w maju o 0,6 pkt. z -26,8 pkt. do -27,4 pkt. - wynika z badania Barometr Nastrojów Ekonomicznych przeprowadzonego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 r. 47,7 pkt. wobec 46,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 roku 47,8 pkt. wobec 46,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 r. 47,5 pkt. wobec 47,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 roku 49,0 pkt. wobec 48,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 roku 49,8 pkt. wobec 49,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 roku 45,5 pkt. wobec 44,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 roku 44,3 pkt. wobec 44,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w I kw. 2013 r. o 0,3 proc. kdk, podczas gdy w IV kw. 2012 spadł o 0,3 proc. - poinformowało biuro statystyczne w drugim wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 2013 roku 49,6 pkt. wobec 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 roku 51,9 pkt. wobec 52,1 pkt miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 23 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 340 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w marcu o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

Wielu członków FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia było zdania, że aby możliwe było zmniejszenie skali realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego, konieczna jest dalsza poprawa na amerykańskim rynku pracy. Jednocześnie jednak kilku z nich oświadczyło, że może rozważyć ograniczenie QE już w czerwcu - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

BUDŻET, DŁUG

Wydaje się prawdopodobne, że dochody z ustawy budżetowej w 2013 r. mogą być niezrealizowane - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski. Dodał, że jeżeli będzie konieczność - rząd przeprowadzi nowelę budżetu na 2013 r., jednak obecnie takiej konieczności nie ma.

Wartość zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na koniec I kwartału 2013 roku wzrosła o 0,8 proc. kdk i wyniosła 10.741,3 mln zł - wynika z opublikowanych w czwartek danych Ministerstwa Zdrowia.

Resort finansów liczy, że Polska spełni fiskalne kryterium konwergencji w 2014 r. - poinformował w czwartek Jacek Dominik, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro. Dodał on, że Polska nie znajduje się w grupie państw zagrożonych objęciem procedurą nadmiernych nierównowag makroekonomicznych.

Rząd nie będzie szybko ograniczał deficytu sektora, jeśli miałoby się to odbić na wzroście PKB - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 317,54 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Hiszpania sprzedała obligacje 3-, 5- i 15-letnie o wartości 4,08 mld euro. Target wynosił 4,0 mld euro - podał Bank Hiszpanii w komunikacie.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,1 proc. i wyniósł 2.275,67 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 7,3 proc. i wyniósł 14.483,98 pkt.

SPÓŁKI

Ministerstwo skarbu nie ma obecnie planów sprzedaży akcji PZU ani wniesienia ich do programu Inwestycje Polskie - poinformował podczas komisji sejmowej wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Czwartkowe walne zgromadzenie PZU zdecydowało o wypłacie 29,70 zł dywidendy na akcję z zysku osiągniętego w 2012 roku.

Walne Plast-Boksu zdecydowało o wypłacie 0,08 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

Walne KGHM Polska Miedź zdecyduje 19 czerwca o wypłacie dywidendy z zysku za 2012 - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Wieltonu rekomenduje, by spółka przeznaczyła na dywidendę 12,075 mln zł z zeszłorocznego zysku, co daje 0,2 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Wielton prognozuje w tym roku 20 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 550 mln zł skonsolidowanych przychodów - podała spółka w komunikacie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wybrała Citibank na doradcę finansowego przy rozmowach na temat ewentualnych związków kapitałowych z grupą giełd CEESEG - poinformował w czwartek dziennikarzy prezes GPW Adam Maciejewski.

Portfel zleceń Mostostalu Zabrze wynosi obecnie 727 mln zł. Wartość kontraktów możliwych do pozyskania w oparciu o złożone oferty szacowana jest na 736 mln zł - poinformował Dariusz Pietyszuk, członek zarządu spółki.

PRESCO planuje wzrost przychodów i zysku netto o minimum 80 proc. do końca 2016 roku w porównaniu z rokiem 2012 - poinformowała spółka w opublikowanej w czwartek strategii na lata 2013-2016. Firma chce poszerzyć ofertę produktową i wejść na rynek wierzytelności w Rosji.

Koszty PRESCO wynikające z opłat sądowych i egzekucyjnych w II kwartale będą wysokie, ze względu na to, że spółka chce wnieść do sądu sprawy ze swojego portfela przed wejściem w życie nowelizacji przepisów o elektronicznym postępowaniu upominawczym - poinformowali na konferencji przedstawiciele PRESCO.

Inter Cars, po dobrych wynikach sprzedaży w kwietniu i maju, liczy w całym 2013 roku na wzrost przychodów z rynku krajowego na poziomie co najmniej 7 proc., prognozowanym przez analityków. Grupa spodziewa się utrzymania co najmniej 20 proc. wzrostu sprzedaży w spółkach zagranicznych - poinformował PAP wiceprezes Krzysztof Soszyński.

Coraz więcej przesłanek wskazuje, że Duon może podnieść prognozę wyników na 2013 r. - ocenił w wywiadzie dla PAP Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon. Dodał, że CAPEX na 2013 r. ma wynieść 7-8 mln zł, a jeśli nie zaistnieją warunki regulacyjne do nowych inwestycji, spółka może wypłacić dywidendę.

Zarząd Pharmeny przewiduje, że wpływy netto z emisji akcji serii D wyniosą ok. 12,8 mln zł - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Z początkiem czerwca płace pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) wzrosną o 3 proc., a do połowy lipca załoga otrzyma po tysiąc złotych brutto jednorazowej premii z okazji 20-lecia firmy - poinformował w czwartek zarząd spółki.

Paweł Klimkowski, dotychczasowy członek zarządu Aviva PTE, wejdzie w skład zarządu Opera TFI, gdzie będzie odpowiadał za departament zarządzania aktywami - poinfomowała Opera TFI w komunikacie prasowym.

Litewska AviaAM Leasing, grupa zajmująca się leasingiem, obrotem i zarządzaniem używanymi samolotami komercyjnymi, rozważa przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej akcji oraz debiut na giełdzie w Warszawie - podała spółka w komunikacie prasowym.

5 mld euro - tyle do 2020 roku ma być przeznaczone na inwestycje w przemysł elektroniczny UE z budżetu unijnego i państw członkowskich. Inicjatywę, dzięki której mają powstać dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy, zapowiedziała wiceszef KE Neelie Kroes.

WALUTY

Krajowe rynki walutowy oraz długu nadal pozostają pod wpływem środowego wystąpienia szefa Fed Bena Bernanke. Możliwe, że złoty nadal będzie tracił i niewykluczone jest, że w piątek może przebić poziom 4,24 za euro. Dane GUS będą istotne jedynie dla krótkiego końca krzywej na rynku obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2587, a kurs złotego do euro na 4,2020 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2888 USD i 131,07 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 101,88-101,90 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo rosną zapasy benzyny w USA. Słabsze od oczekiwań były dane o PMI z Chin - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,52 USD, po spadku o 76 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mocno spadają po danych PMI z Chin - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.276,25 USD za tonę, po spadku o 2,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7319,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Spadek liczby osób w wieku produkcyjnym stał się długofalowym i trudnym do odwrócenia trendem, a migracja zastępcza nie będzie w stanie zniwelować tej negatywnej zmiany - uważa Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej.

Kolejne obniżki stóp NBP są potrzebne, aby pobudzić popyt krajowy, ponieważ kryzys zadłużenia w UE wyklucza szybkie odbicie tempa wzrostu PKB w Polsce - ocenia Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej, cytowany przez agencję Bloomberg. Jego zdaniem obniżka stóp o 50 pb w czerwcu jest uzasadniona.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

NBP utrzymał w 2012 roku strukturę walutową rezerw na poziomie z 2011 roku, a także rozpoczął, na niewielką skalę, inwestycje w brazylijskie i meksykańskie rządowe papiery wartościowe, oraz w obligacje korporacyjne w USD - napisano w sprawozdaniu z działalności NBP w 2012 roku.

Z działalności inwestycyjnej związanej z zarządzaniem rezerwami dewizowymi w 2012 roku NBP uzyskał 5,8 mld zł dochodu, 6,2 mld zł wyniósł wynik z tytułu różnic kursowych - poinformował bank centralny w sprawozdaniu z działalności za 2012 rok.

W środę, 22 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.918,70 mln zł wobec 30.946,25 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 77,62 punktów bazowych, wobec 80,00 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

W środę, 22 maja, została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe (PKL) między PKP a spółką Polskie Koleje Górskie. Cena zakupu wyniosła 215 mln zł. Podpisanie umowy sprzedaży finalizuje proces prywatyzacji PKL.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Większość Polaków (71 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania było 15 proc. badanych, a 14 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z majowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Wszystkie kluby poparły projekt uchwały PO o ustanowieniu 4 czerwca dniem wolności i praw obywatelskich; tego dnia w 1989 r. odbyły się w Polsce pierwsze po wojnie częściowo wolne wybory. SLD chce jednak, by święto nazwać "dniem wolności i porozumienia narodowego".

Senacka komisja nie przyjęła w czwartek wniosku PO o odrzucenie obywatelskiej ustawy, która ma przywrócić 79 sądów rejonowych zreorganizowanych przez b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Komisja poczeka z dalszymi pracami na uwagi biura legislacyjnego.

Projekt zmian w Kodeksie Pracy, pozwalający na wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy, poparła w czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą wezwała władze Niemiec o uznanie Polaków mieszkających w tym kraju za mniejszość narodową. Komisja przyjęła w czwartek stanowisko w tej sprawie. Stanowisko ma być przetłumaczone na język niemiecki i przez ambasadę RP w Berlinie przekazane niemieckiemu wiceministrowi spraw wewnętrznych Christophowi Bergnerowi, odpowiedzialnemu za mniejszości narodowe. Komisja planuje też dezyderat skierowany do polskiego MSZ.

Płaca minimalna w przyszłym roku powinna wynosić 1720 zł - to wspólne stanowisko związków zawodowych reprezentowanych w Komisji Trójstronnej. Rząd proponuje, by było to 1688 zł, obecnie zaś wynosi - 1600 zł.

23 parabanki wprowadzają klientów w błąd, nie podając w reklamach np. informacji o kosztach kredytu czy innych opłatach - wskazał UOKiK i wszczął postępowanie. Zdaniem Urzędu mit, że wszyscy lub prawie wszyscy w danym parabanku mogą dostać pożyczkę nie jest prawdą.

Trzy osoby zginęły w wypadku awionetki w rejonie Babiej Góry w Beskidach. Samolot leciał z Poznania do Bratysławy. Śmierć ponieśli wszyscy, którzy byli na pokładzie - poinformował w czwartek PAP naczelnik grupy beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez wojewodę mazowieckiego. Chodzi o zawiadomienie skierowane przez Szpital Wolski, że wojewoda nie zapewnił właściwej koordynacji systemu ratownictwa medycznego.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier zapowiedział w czwartek, że zaproponuje, aby duże firmy - tak jak banki - ujawniały swoje zyski, zapłacone podatki i subsydia w rozbiciu na poszczególne kraje. Ma to ograniczyć unikanie płacenia podatków.

Były bułgarski premier Bojko Borysow, którego partia GERB zwyciężyła w wyborach parlamentarnych 12 maja, zrezygnował w czwartek z misji utworzenia rządu. Prezydent powierzył ją kandydatowi lewicy Płamenowi Oreszarskiemu.

Chiny udzielą Pakistanowi wsparcia w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego, w tym energetycznego. "Jako najbliższy przyjaciel i brat Pakistanu, Chiny zapewnią mu wszelką pomoc i wsparcie" - podkreślił w czwartek chiński premier Li Keqiang w Islamabadzie.

Niemiecka SPD uczciła w czwartek 150. rocznicę powstania Powszechnego Niemieckiego Związku Robotników (ADAV) - pierwszej socjaldemokratycznej formacji w Niemczech. Gościem honorowym uroczystości był socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande.

Sąd Miejski w Bierieznikach, w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od Moskwy, odrzucił w czwartek wniosek członkini zespołu Pussy Riot Marii Alochinej o przedterminowe zwolnienie warunkowe. Alochina to jedna z trzech członkiń grupy punkrockowej Pussy Riot, które w ubiegłym roku zostały skazane na dwa lata kolonii karnej za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", gdy w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina"

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde jest w czwartek przesłuchiwana przed sądem w Paryżu w związku z ugodą finansową z 2008 r., kiedy była minister gospodarki i finansów Francji, na korzyść biznesmena i b. ministra Bernarda Tapie. (PAP)

amp/ ana/