Skrót wiadomości - czwartek, 19 września, 17.00

19-09-2013 17:00
19.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Członkowie RPP podczas wrześniowego posiedzenia byli zgodni, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione, a obecna i przewidywana sytuacja gospodarcza uzasadnia ich utrzymanie na obecnym poziomie do końca roku - napisano w opublikowanym w czwartek opisie dyskusji RPP.

W II kwartale zaobserwowano sygnały ożywienia koniunktury w sektorze przedsiębiorstw, czego odzwierciedleniem może być m.in pierwszy od trzech kwartałów wzrost nakładów inwestycyjnych, co jednak nie przekłada się na wzrost zatrudnienia - ocenia w raporcie kwartalnym NBP.

W bardzo optymistycznym scenariuszu dotyczącym przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce stopy proc. NBP mogłyby zostać podniesione na początku III kwartału 2014 roku. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że nastąpi to dopiero w IV kwartale - ocenia w wywiadzie dla PAP Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej.

W Polsce nadal istnieje przestrzeń do obniżek stóp procentowych - uważa wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

W I półroczu 2013 r. wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych wzrosła o 16 proc. rdr do 1,1 mld euro - wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu posiedzenia.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w sierpniu 2013 r. niespodziewanie spadła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,1 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 15 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 309 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w sierpniu o 0,7 proc. - podała Conference Board.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w sierpniu wzrosła do 5,48 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Indeks Philadelphia Fed we wrześniu wzrósł do 22,3 pkt. z 9,3 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 213,87 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,8 proc. i wyniósł 14.766,18 pkt.

SPÓŁKI

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że wzorem poprzednich lat również w 2014 roku będzie pobierać dywidendy zaliczkowe, ale zapewne nie ze spółek Skarbu Państwa notowanych na giełdzie - poinformował PAP wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Listopad jest realnym terminem debiutu Energi na giełdzie - ocenia wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

AB kupiło prawa do marki Optimus i powołało spółkę o tej samej nazwie. Nowa firma będzie równolegle: franczyzodawcą, integratorem i producentem sprzętu. Cel dla Optimusa to osiągnięcie poziomu około 100-120 mln zł przychodów w ciągu dwóch lat - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Andrzej Przybyło, prezes AB.

Cel AB na rok finansowy 2013/14 to zwiększenie przychodów o 20 proc. lub więcej i poprawa rentowności. Jeśli spółka zdecyduje się wypłacić dywidendę za miniony rok to będzie ona na symbolicznym poziomie - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Andrzej Przybyło, prezes AB.

Stomil Sanok spodziewa się do końca roku rozstrzygnięcia co najmniej trzech projektów akwizycyjnych. Spółka chce w przyszłym roku uruchomić produkcję w Chinach, rozważa ponadto opłacalność planowanej wcześniej inwestycji w moce produkcyjne na Białorusi - poinformował PAP prezes Marek Łęcki.

Sieć marketów budowlanych OBI ocenia, że po słabej pierwszej połowie roku na rynku widać oznaki ożywienia. Przyszły rok może przynieść dalszą, stopniową poprawę sprzedaży - poinformował w rozmowie z PAP Adam Rosiński, członek zarządu OBI Polska. Sieć OBI ma w tym roku powiększyć się o dwa markety, w przyszłym planowane jest otwarcie kilku kolejnych.

Kanał telewizyjny TVN otrzymał od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie do dnia 14 kwietnia 2024 roku - poinformował TVN w komunikacie.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka liczy na minimalny wzrost przychodów w tym roku, mimo możliwego spadku rynku krajowego o kilka procent. Spółka ocenia, że otoczenie jest bardzo trudne, mimo to gotowa jest wypłacić w przyszłym roku dywidendę na poziomie zbliżonym do tegorocznej.

Przedstawiony przez MG nowy system wsparcia dla OZE może doprowadzić do zahamowania inwestycji w najbliższych latach. Przed wprowadzeniem nowych zasad konieczna jest naprawa istniejącego systemu - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Przedstawiony przez Ministerstwo Gospodarki system wsparcia dla OZE może doprowadzić do opóźnienia realizacji inwestycji w sektorze do czasu wejścia w życie nowych przepisów - ocenił w rozmowie z PAP Kamil Jankielewicz, prawnik z kancelarii Allen & Overy.

Oferta konsorcjum Grupy Kapitałowej Wonam i Mostostalu Zabrze Holding za 189,9 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na "Rozbudowę i modernizację Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w JSW, KWK Budryk" - podał Mostostal w komunikacie.

WALUTY

Zdaniem ekonomistów, środowe posiedzenie Fed powoli przechodzi do historii i najbliższe sesje na rynkach walutowych przebiegać będą pod dyktando ogólnego sentymentu inwestorskiego, który - zdaniem analityków - jest pozytywny. Złoty jest rozchwiany, choć raczej nie wróci do poziomu 4,23/EUR sprzed posiedzenia Rezerwy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0833 a kurs złotego do euro na 4,1790 - poinformował NBP.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 110,96-110,98 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na decyzję Fed - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 108,76 USD, po zwyżce o 69 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie powiększają wzrosty w reakcji na decyzję Fed o pozostawieniu dotychczasowej polityki pieniężnej bez zmian - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.305,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w środę na koniec handlu 7184,00 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Rozczarowujące dane o odsezonowanej produkcji przemysłowej są raczej efektem zmienności danych, a nie wygaszaniem rodzącego się dopiero ożywienia - ocenił Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze. Dodał, że perspektywy eksportu są dobre i wkrótce konsumpcja powinna zacząć rosnąć.

Środowa decyzja Fed o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego zaskoczyła rynki. Na gołębi scenariusz nie były one przygotowane - ocenia Patrick Jacq, starszy strateg BNP Paribas w Paryżu.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Złoty trzyma się mocno i w ostatnich tygodniach, w porównaniu do innych walut, był odporny na obawy inwestorów o zakończenie programu luzowania ilościowego (QE3) w USA. Nie ma przesłanek by sądzić, że złoty przestanie być odporny, ryzyko odpływu inwestorów nie powinno się urzeczywistnić - ocenia wiceprezes NBP Witold Koziński.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

We wrześniu negatywnie działalność rządu oceniało 72 proc. Polaków, a udział pozytywnych ocen wyniósł 20 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ocena rządu nie uległa zmianie i utrzymuje się na podobnym poziomie - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. Ocena premiera uległa polepszeniu.

Koleje Mazowieckie ograniczały prawa konsumentów do złożenia reklamacji, pozwalając na reklamacje tylko tym pasażerom, którzy mieli bilet imienny - uznał UOKiK. Przewoźnik zobowiązał się do zmiany regulaminu.

Projekt ustawy budżetowej na 2014 r. - to temat piątkowego posiedzenia Komisji Trójstronnej. Ponownie odbędzie się ono bez udziału związków. Te podkreślają, że formuła Komisji się wyczerpała i szukają nowych rozwiązań. Pomóc mają byli ministrowie i szefowie komisji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Decyzja o zawarciu umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą zapadnie 21 października, gdy Rada UE oceni, jak Kijów spełnił konieczne do tego warunki - poinformował unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad w wywiadzie nadanym w środę przez amerykańską telewizję Fox News przyznał, że Syria ma broń chemiczną i chce ją zniszczyć. Oświadczył też, że dostosuje się do wymogów międzynarodowego porozumienia ws. syryjskiego arsenału chemicznego.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że nie może być na sto procent pewien, iż władze Syrii podporządkują się porozumieniu zakładającemu zniszczenie syryjskiej broni chemicznej. Są jednak podstawy do nadziei - oświadczył.

Władze Egiptu poinformowały w czwartek o planowanym skróceniu od soboty godziny policyjnej o dwie godziny. Według nowego rozporządzenia godzina policyjna będzie zaczynać się o północy, a kończyć o godzinie 5 rano. Wyjątkiem mają być piątki, które w Egipcie są stałym dniem protestów; w tym dniu godzina policyjna ma trwać do godz. 7 rano. Do tej pory Egipcjanie nie mogli wychodzić na ulice od godz. 23 do godz. 6 rano.

Premier Japonii Shinzo Abe, który odwiedził w czwartek elektrownię atomową Fukushima I, zniszczoną w marcu 2011 roku przez falę tsunami, polecił operatorowi tej siłowni firmie TEPCO demontaż wszystkich reaktorów. (PAP)

amp/